Lockout Tagout Tags
- (3)
- (14)
- (5)
- (5)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (8)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (8)
- (2)
- (2)
- (4)
- (40)
- (3)
- (1)
- (1)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Brady™ Red Striped Do Not Operate Lockout Tags
Red Striped Do Not Operate economy polyester (B-851) lockout tags are perfect for marking on-the-spot warnings of dangerous conditions.
Brady™ EQUIPMENT LOCKED OUT Padlock Label
Attach padlock tags to padlock shackles to ensure that lock ownership and critical messages are noticed.
Brady™ DO NOT OPERATE Padlock Label
Attach padlock tags to padlock shackles to ensure that lock ownership and critical messages are noticed.
Brady™ Lockout Tagout Tags: NO HACER FUNCIONAR DO NOT START This lock/tag may only be removed by
Heavy Duty Polyester (B-837) plastic tags are encapsulated in matte polyester laminate for superior durability during lockout and tagout situations.
| Product Type | Tag |
|---|---|
| Quantity | 25 Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z53.1-1967; ANSI Z535-2006; OSHA 1910.145; OSHA 1910.147 |
Brady™ DANGER EQUIPMENT LOCKED OUT Perforated Lockout Tags - Two-Part Tag with Detachable Key Stub
Brady™ Perforated Lockout Tags - Two-Part Tag with Detachable Key Stub, Write-On Paper Cardstock: Two-part tags enhance operational control and record-keeping by enabling workers to keep the stubs after attaching the tags, then later give them to managers for verification.
Brady™ Do Not Start / Do Not Start This Machine Tags
Do Not Start / Do Not Start This Machine economy polyester (B-851) tags are perfect for marking on-the-spot warnings of dangerous conditions.
| Height (Metric) | 146 mm |
|---|---|
| Width (English) | 3 in. |
| Color | Black/Red on White |
| Durability | 3 to 5 Years |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Marking on the spot warning of dangerous conditions |
| Width (Metric) | 76 mm |
| Thickness | 0.25 mm |
| Product Type | Self Laminating Tag |
| Temperature Range (English) | −40° to +212°F |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.145 |
| Temperature Range (Metric) | −40° to +100°C |
| Dimensions (L x W) | 5.75 x 3 in. |
| Height (English) | 5.75 in. |
Brady™ Lock Labels
Lock Labels B-674 clear overlaminate protects existing lock labels from dirt and grease.
Brady™ Production Status Tags
Production Status Tags help you effectively monitor and control production and equipment maintenance.
Brady™ Right-to-Know Accident Lockout Tags
Right-to-Know economy polyester (B-851) accident lockout tags are perfect for marking on-the-spot warnings of dangerous conditions.
| Height (Metric) | 146 mm |
|---|---|
| Width (English) | 3 in. |
| Color | Black/Red/Blue/Yellow on White |
| Durability | 3 to 5 Years |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Marking on the spot warning of dangerous conditions |
| Width (Metric) | 76 mm |
| Thickness | 0.25 mm |
| Displayed Text | Front Target Organs Affected (NFPA Diamond)....ETC |
| Product Type | Right-to-Know Accident Prevention Tag |
| Temperature Range (English) | −40° to +212°F |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.145 |
| Temperature Range (Metric) | −40° to +100°C |
| Dimensions (L x W) | 5.75 x 3 in. |
| Height (English) | 5.75 in. |
Brady™ Tamper-Evident Fire Extinguisher Seal
Deter pranksters from tampering. The Brady™ Tamper-Evident Fire Extinguisher Seal indicates tampering at a glance, yet easily breaks away upon activation.
Brady™ DANGER DO NOT OPERATE Perforated Lockout Tags - Two-Part Tag with Detachable Key Stub
Brady™ Perforated Lockout Tags - Two-Part Tag with Detachable Key Stub, Write-On Paper Cardstock: Two-part tags enhance operational control and record-keeping by enabling workers to keep the stubs after attaching the tags, then later give them to managers for verification.
Brady™ Do Not Operate Tags
Do Not Operate tags are perfect for marking on-the-spot warnings of dangerous conditions.
| Width (English) | 3 in. |
|---|---|
| Color | Black/Red on White |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.145 |
| Width (Metric) | 76 mm |
| Dimensions (L x W) | 5.75 x 3 in. |
Brady™ Do Not Open / Do Not Open Valve Tags
Do Not Open / Do Not Open Valve accident prevention tags are perfect for marking on-the-spot warnings of dangerous conditions.
| Thickness | 0.25 mm |
|---|---|
| Product Type | Accident Prevention Tag |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.145 |
Brady™ Do Not Operate This Switch Tags
Do Not Operate This Switch Tags are made of Economy Polyester (B-851) and are perfect for marking on-the-spot warnings of dangerous conditions.
Brady™ Lockout Tagout Tags: DO NOT OPEN This lock/tag may only be removed by REV A
Write-On Paper Cardstock: Surface printed Cardstock (B-853) tags provide an economical, yet durable material option for temporary tagging in a non harsh environment.
| Product Type | Tag |
|---|---|
| Quantity | 25 Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z53.1-1967; ANSI Z535-2006; OSHA 1910.145; OSHA 1910.147 |