Safety Cabinet Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Justrite™ SpillSlope™ Steel Shelf for 90 Gallon Safety Cabinet
Increase the efficiency and space of existing cabinetry. The Justrite™ SpillSlope™ Steel Shelf for 90 Gallon Safety Cabinet is a great way to add additional storage to facility cabinetry, expanding storage and spill protection.
Labconco™ Protector™ Acid and Standard Storage Cabinets Shelf Kits
Shelf Kits provide additional storage space in Labconco Protector Standard and Acid Base Cabinets.
| Product Type | Shelf Kit |
|---|
Justrite™ Seismic Bracket Kit for Safety Cabinets
For secure placement of cabinets in earthquake- or hurricane-prone regions
| Includes | Slightly raised curved edge to contain spills |
|---|
Justrite Utili-Guard+ Tower Leg Kit
Designed for today's fast-paced workspaces, featuring advanced safety and customizable storage to boost productivity.
Justrite™ Replacement/ Retrofit Label Pack for Hazardous Material Cabinets
Bring old equipment back into service with replacement parts. The Justrite™ Replacement/ Retrofit Label Pack for Hazardous Material Cabinets adds a warning label to your hazardous material cabinet for specific materials.
Justrite™ Rolling Cart for Safety Cabinets
Converts cabinet into mobile workstation to move materials to point-of-use
| Width (Metric) Exterior | 406 mm |
|---|---|
| Includes | Mounting brackets |
| Product Type | Two-tier locker shelves |
| Height (English) Exterior | 2 in. |
| Material | Galvanized Steel |
| Width (English) Exterior | 16 in. |
| Height (Metric) Exterior | 51 mm |
Justrite™ Grounding Kit For Outdoor Safety Lockers
Used to ground locker and prevent electric discharges
Justrite™ Steel Shelf for 30- and 90-Minute EN Cabinets
Customize cabinet storage capacity by adding additional shelves
| Load Bearing Capacity | 75 kg |
|---|---|
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| Surface Coating | Powder-coated |
Justrite Utili-Guard+ Door Aerosol Can Shelf Attachment
Designed for today's fast-paced workspaces, featuring advanced safety and customizable storage to boost productivity.