Flammable Materials Safety Cabinets
- (3)
- (5)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (5)
- (77)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (28)
- (12)
- (3)
- (2)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (16)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (4)
- (6)
- (17)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Justrite Lithium Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite's lithium-ion battery charging and storage cabinet, fortified with ChargeGuard™ for ultimate protection.
Mopec Solvent-Storage Cabinet, 1 Door
Mopec’s Casework Line offers durable, modular stainless-steel cabinetry for surgical pathology, autopsy, and lab settings. Built for longevity, easy cleaning, and seamless integration, it supports efficient, organized, and ergonomic workflows in clinical environments.
| Color | Light Gray |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
JUSTRITE 90 Gallon Manual Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 90 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Manual Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
JUSTRITE 90 Gallon Self-Close Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 90 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Self Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
JUSTRITE 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Self Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite Utili-Guard+ Flammable Safety Cabinet, Self-Close
Designed for today's fast-paced workspaces, featuring advanced safety and customizable storage to boost productivity.
| Load Bearing Capacity | 350 lb. |
|---|---|
| Product Type | Flammables Storage Cabinet |
| Color | Yellow |
| No. of Doors | 2 |
| Material | Steel (18 ga) |
Justrite Outdoor Flammable Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Engineered to withstand the elements and potential impacts, this cabinet is OSHA, NFPA, and FM approved, ensuring your flammable chemicals are safely and securely stored outdoors.
| Product Type | Flammables Storage Cabinet |
|---|---|
| Color | Yellow |
| No. of Doors | 2 |
| Material | Steel (18 ga) |
| Certifications/Compliance | OSHA, NFPA, and FM approved |
| For Use With (Application) | Safe outdoor storage of flammable liquids to avoid risk of potential fire hazards and chemical spills in industries like chemical manufacturing, petrochemical and laboratories |
| Shelf Type | Adjustable |
JUSTRITE 60 Gallon Manual Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Manual Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet with Manual-Closing Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet with Manual-Closing Door is a useful tool to help follow company-established color coding practices for flammable storage.
Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet With Shelves and Self-Closing Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet With Shelves and Self-Closing Door is a useful tool to help follow company-established color coding practices for flammable storage.
Eagle™ Paint and Ink Cabinets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle provides you with a convenient and attractive workplace addtion so you can securely store and organize paint and ink cans
| Height (Metric) Interior | 157.4 cm |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Width (English) Interior | 40 in. |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 18 x 40 x 62 in. |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 18 x 43 x 65 in. |
| Width (Metric) Interior | 101.6 cm |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 45.72 cm |
| Load Bearing Capacity | 60 gal. |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | Paint and ink storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 46 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 18 in. |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 62 in. |
Justrite™ 23 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 23 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Manual-Closing Doors is fully compliant and designed for safe storage of solvents and flammables in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 23 gal. |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet w/ 3 Shelves and 1 Self-Closing Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 22 Gallon Sure-Grip™ EX Slimline Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ Sure-Grip™ Manual Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stores flammables safely even when available space is at a minimum
Eagle™ Flammables Undercounter Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle Flammables Undercounter Cabinet lets you save space with its convenient under-the-counter design.
| Height (Metric) Interior | 81.28 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 32 in. |
| Height (English) Exterior | 35 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 19 x 32 x 32 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Dimensions (D x W x H) | 22 x 35 x 35 in. |
| Width (Metric) Interior | 81.28 cm |
| Height (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Width (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 22 in. |
| Depth (Metric) Interior | 48.26 cm |
| Load Bearing Capacity | 22 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Undercounter storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 56 cm |
| Depth (English) Interior | 19 in. |
| Width (English) Exterior | 35 in. |
| Height (English) Interior | 32 in. |