Electrical and Lighting Maintenance
- (25)
- (46)
- (1)
- (31)
- (1)
- (23)
- (1)
- (14)
- (13)
- (28)
- (25)
- (114)
- (5)
- (1)
- (12)
- (16)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (18)
- (142)
- (28)
- (6)
- (37)
- (126)
- (19)
Filtered Search Results
Brady™ QuickFlag™ Polyester Labels
Quickly flag wires and cables with the B-483 QuickFlag™ label material, featuring a tapered design to prevent mismatched edges. Print almost anywhere with a Brady™ portable label printer.
Brady™ Aggressive Adhesive Multipurpose Nylon Labels
The B-499 nylon cloth label is made of tough and versatile, general-purpose label material. Print almost anywhere with a Brady™ portable label printer.
| Thickness (Metric) | 0.166 mm |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.0065 in |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -40°F to 194°F |
| Material | Nylon Cloth |
| Certifications/Compliance | UL Recognised;CSA Accepted;Halogen Free (DIN VDE 0472/part 815) Approvals are for White material only Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 90°C |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Aggressive Adhesive Multipurpose Polyester Labels
Easily label components with the thermal transfer, glossy permanent polyester label material (B-422). Print almost anywhere with a durable Brady™ handheld label printer.
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -40°F to 212°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | UL Recognised;CSA Accepted Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 100°C |
| For Use With (Application) | Asset tracking;Barcode labelling;Component and equipment labelling;Data and telecommunications labelling;General identification;Inventory and inspection labelling |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Self-laminating Polyester Laboratory Labels
Self-laminating Polyester Laboratory Labels (B-461) is a clear film with a matte white printable zone ideal for cables, laboratory ID or general labeling where graphics need to be protected.
| Thickness (Metric) | 0.048 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Die-cut |
| Thickness (English) | 0.0019 in. |
| Temperature Range (English) | -321°F to 230°F |
| Quantity | 1500/Pk. |
| Material | Polyester |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +110°C |
| For Use With (Application) | Laboratory identification such as vials, centrifuge tubes, test tubes, straws, and slides |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Metalized Matte Gray Polyester Labels
Create tough serial and rating plate labels with the B-428 metalized polyester label material with flexible high-tack adhesive. Designed for use with durable Brady™ portable label makers.
| Thickness (Metric) | 0.122 mm |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| Thickness (English) | 0.0047 in |
| Color | Light Gray |
| Temperature Range (English) | -40°F to 248°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | UL Recognised;CSA Accepted;AGA Approved;Halogen Free (DIN VDE 0472/part 815) Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 120°C |
| For Use With (Application) | Asset tracking;Circuit board labelling;Component and equipment labelling;Data and telecommunications labelling;General identification;Inventory and inspection labelling |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Repositionable Multipurpose Vinyl Cloth Labels
Easily place, remove and reposition labels on any clean, dry surface with the B-498 CleanLift™ series vinyl cloth label material. Print almost anywhere with a high-quality Brady™ handheld label printer.
| Color | White |
|---|---|
| Temperature Range (English) | -40°F to +176°F |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Semi-gloss |
| Adhesive Type | Repositionable Rubber |
Brady™ Aggressive Adhesive Multipurpose Nylon Labels
Use these highly pliable, aggressive adhesive nylon labels for tightly curved surfaces, like wires and cables. Bulk label rolls are ideal for continuous printing, reducing the frequency of label changeouts.
| Thickness (Metric) | 0.166 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | Wraptor A6200 |
| Thickness (English) | 0.0065 in. |
| Color | White |
| Material | Nylon Cloth |
| For Use With (Application) | Component and Equipment Labeling, Electrical Labeling, General Identification, Warehouse Marking, Wire and Cable Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ PermaSleeve™ Heat-shrink Labels
Permanently mark wires with the durable PermaSleeve™ PS Heat-shrink polyolefin sleeve label material (B-342). Designed for use with a durable Brady™ handheld label printer.
| Temperature Range (English) | -67°F to 275°F |
|---|---|
| Material | Polyolefin |
| Certifications/Compliance | UL Recognised to UL224;SAE-AMS-DTL-23053/5 C (Class 1);SAE AS-81531 Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Temperature Range (Metric) | -55°C to 135°C |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Non-adhesive |
Brady™ Wire and Cable Flag Polypropylene Labels
Easily flag cables and wires for maximum readability with thermal transfer, printable polypropylene flag label material (B-425). Print almost anywhere with a Brady™ portable label printer.
Brady™ Thermal Transfer Printable Nylon Cloth Labels
Thermal Transfer Printable Nylon Cloth Labels with high adhesion for use in autoclave, freezer or liquid nitrogen.
| Tensile Strength | 80 lb./in. |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Description | Thermal Transfer Printer Labels |
| Life Span | 2 Years |
| Color | White |
| Material | Nylon Cloth |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.166 mm |
| Format | Label |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -40°C |
| Thickness (English) | 0.0065 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to +194°F |
| Certifications/Compliance | UL, CSA C22.2 No.0.15-95, RoHS 2002/95/EC, DIN VDE 0472 part 815 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +90°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Aggressive Adhesive, Multipurpose Clear Polyester Labels
Label circuit boards, panels and equipment with the B-432 clear polyester label material, allowing the applied surface colors to transmit around the printed label text. Print almost anywhere with a Brady™ handheld label maker.
| Width (English) | 1 in |
|---|---|
| Color | Transparent,Clear |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Asset tracking;Barcode labelling;Component and equipment labelling;Data and telecommunications labelling;Electrical labelling;General identification;Inventory and inspection labelling;Warehouse marking |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | BMP51;BMP53;M511;M510 |
| Thickness (English) | 0.004 in |
| Temperature Range (English) | -40°F to 212°F |
| Certifications/Compliance | UL Recognised;CSA Accepted Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 100°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ High Adhesion General Identification Polyester Labels
Rough, glossy and irregular surfaces are no match for the ToughBond™ ultra aggressive polyester label material (B-483). Print almost anywhere with a compact Brady™ handheld label maker.
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | BMP41;BMP51;BMP53;M511;M410;M510 |
| Thickness (English) | 0.004 in |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -40°F to 248°F |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | UL Recognised;CSA Accepted Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 120°C |
| For Use With (Application) | Asset tracking;Barcode labelling;Component and equipment labelling;Data and telecommunications labelling;Electrical labelling;General identification;Inventory and inspection labelling |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Rubber |
Brady™ Self-laminating Vinyl Wrap Around Labels
Mark cables and wires with the B-427 self-laminating vinyl label material, designed with a clear, self-laminating protective layer. Print almost anywhere with a durable Brady™ portable label printer.
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | BMP41;BMP51;M511;M410;M510 |
| Thickness (English) | 0.004 in |
| Color | White,Transparent |
| Temperature Range (English) | -94°F to 158°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | UL Recognised to UL969 Labelling and Marking Standard when printed with the Brady Series R4300 and R6200 ribbons. See UL files MH17154 for specific details. Brady customers should specify at purchase if they require UL Recognised B-427 labels. Brady sells both UL Recognised B-427 labels and non-approved labels depending on customer requirements. Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
| For Use With (Application) | Data and telecommunications labelling;Electrical labelling;Wire and cable labelling |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Aggressive Adhesive Multipurpose Nylon Flag Labels
The B-499 nylon cloth label is made of tough and versatile, general-purpose label material. Print almost anywhere with a Brady™ portable label printer.
| Thickness (Metric) | 0.166 mm |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| Thickness (English) | 0.0065 in |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -40°F to 194°F |
| Material | Nylon Cloth |
| Certifications/Compliance | UL Recognised;CSA Accepted;Halogen Free (DIN VDE 0472/part 815) Approvals are for White material only Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to 90°C |
| For Use With (Application) | Component and equipment labelling;Electrical labelling;General identification;Warehouse marking;Wire and cable labelling |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ Self-laminating Vinyl Wrap Around Labels
Mark cables and wires with the B-427 self-laminating vinyl label material, designed with a clear self-laminating protective layer. Print almost anywhere with a durable Brady™ portable label printer.
| Thickness (Metric) | 0.102 mm |
|---|---|
| Thickness (English) | 0.004 in |
| Temperature Range (English) | -94°F to 158°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | UL Recognised to UL969 Labelling and Marking Standard when printed with the Brady Series R4300 and R6200 ribbons. See UL files MH17154 for specific details. Brady customers should specify at purchase if they require UL Recognised B-427 labels. Brady sells both UL Recognised B-427 labels and non-approved labels depending on customer requirements. Compliant with Directive 2011/65/EU and 2015/863 |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |