Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Bouffant Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Comfortable, non-binding elastic band holds the cap securely on the head.
| Resistance | MD = 35N, CD = 23N |
|---|---|
| Includes | Bouffant Cap Only |
| Disposable | Single-use |
| Construction | 10 to 12 g/m2 Spunbond Polypropylene |
| Product Type | Bouffant |
| Style | Round |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Lab, Cleanroom, Industrial |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Comfort Nitrile Gloves
Choose a glove with enhanced comfort and tactile sensitivity. Fisherbrand™ Comfort Nitrile Gloves are powder free and latex-free with a beaded fit and textured fingers.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.8 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.07 mm, Finger: 0.09 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,ISO 10993-10:2002, ISO 9001, ISO 13485,FDA21 CFR 177- 2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Fisherbrand™ Extended Cuff Nitrile Gloves
Choose a glove with exceptional durability and added protection. Fisherbrand™ extended cuff nitrile gloves are extra-thick with textured fingertips for a superior grip and are tested for use with chemotherapy drug exposure.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 300 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Teal |
| Length (English) | 11.8 in. |
| Quantity | 50 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.15 mm, Finger: 0.19 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Fisherbrand™ Powder Free Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder-free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.12 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ White Unisex Lab Coats With Knit Cuffs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Knit wrist cuffs provide comfortable and secure fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Powder Free Black Nitrile Gloves
Choose a latex-free glove with exceptional durability and puncture resistance. Fisherbrand™ powder free Nitrile Exam Gloves provide a superior fit, comfort, tactile sensitivity and dexterity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 245 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | Palm: 0.09 mm, Finger: 0.14 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,FDA21 CFR 177-2600-US Food Contact Approved,US QSR/FDA 510(k) Medical Examination Grade |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Fisherbrand™ Unisex Cotton Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Open cuffs provide comfortable and unrestrictive fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Standard Pointed |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Fisherbrand™ Full- and Mid-Size Faceshields
High-quality, optically clear, distortion-free 7mil film
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | Conforms to OSHA 29CFR Part 1910.1030 for bloodborne pathogens and the CDC's recommendation for protective eyewear. |
Fisherbrand™ Silicone Hand Protector
Gripping surface is studded with small nubs for protection and sure handling of objects with temperatures ranging from -50°C to 260°C.
DuPont™ ProShield™ 50 Coveralls with Hood
Microporous film coveralls provide protection from non-hazardous aerosols, light liquid splash, and dry particles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | ProShield |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Janitorial, Sanitation, General Industrial, Maintenance |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness | 10 mil |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Model | NB127S |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Standard, Elastic Face |
| Closure Type | Front Zipper with Storm Flap |
DuPont™ Tyvek™ 400 Sleeve
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nonwoven Tyvek fabric helps resist penetration by particles and other contaminants. The inherent barrier stops submicron particles even after abrasion.
DuPont™ Tyvek™ 400 Coveralls, 125S Series, Elastic Wrists and Ankles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Coveralls with elastic wrists and ankles provide an ideal balance of protection, durability, and comfort.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Neck Style | Collared |
| Description | Flashspun HDPE |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Waist Style | Elastic |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| Resistance | Particle |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Latex Free | Yes |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Unhooded |
| Certifications/Compliance | ASTM D1777, D3776, D774, D5733, D5034, D257, AATCC 127 |
| Closure Type | Front Zipper |
| Collar Type | Laydown |
Medicom Ocean Pacific Elements Biodegradable Nitrile Medical Examination Gloves
Tough protection that’s gentle on the environment. Ocean Pacific Elements Biodegradable Nitrile Gloves are 81% biodegradable in less than 1.5 years.
| Tensile Strength | >18MPa Before Aging |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Quantity | 200 gloves/box |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Accelerator Free | No |
| Series | Elements |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, ASTM D412, ASTM D6124, ASTM D5526, ASTM D5511 |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.08 mm |
Medicom™ AssureMask™ Balance™ Earloop Face Masks
Face masks provide healthcare professionals and other frontline workers with the ideal balance between protection and comfort without gapping or irritation.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Medical/Procedural Face Mask |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pleated |
| Fastening Type | Earloops |
| Sterility | Non-sterile |
Hourglass International™ HandPRO™ Scion700™ Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Exam gloves with low dermatitis potential are created from the latest patented accelerator-free LOW DERMA™ technology nitrile, delivering improved stretch and chemical permeation resistance, tactile sensitivity, and softness.
| Tensile Strength | 34 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | HandPRO™ Scion700™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455, EU 10/2011 (EN1186) for food handling, EU Certificate 0321.10013-02.E00-00 (Type C, CE 0120) |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978-05,ASTM F1671,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |