Gases and Gas Accessories
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Multistage Gas Cylinder Regulators
For Noncorrosive General Purpose Gases. Diaphragm-Sensed Dual-Stage Regulators designed for consistent outlet pressure delivery.
| Nb de phase | Multi |
|---|---|
| Catégorie | Cylinder Regulator |
| Matériau de la membrane | Neoprene |
| Matériau du bonnet | Brass |
| Matériel du siège | Orthane™ |
| Matériau d’étanchéité | Nylon Fabric, Nylon |
| Vanne de surpression | Yes |
| Jauge | Dual-scale |
| À utiliser avec (application) | Noncorrosive gases, requiring maintenance of a constant delivery pressure until cylinder contents are empty |
| Type de connexion | Outlet needle valve with 0.25 in. NPTM thread |
Fisherbrand™ High-Purity Stainless-Steel Single-Stage Regulators
For Semi-Corrosive High Purity Gases. These Diaphragm-Sensed Single-Stage Regulators are designed for analytical applications with intermittent short intervals of use.
| Matériau | Stainless Steel |
|---|---|
| Matériau du filtre | 10μ Sintered |
| Matériel du siège | PCTFE |
| Plage de températures de fonctionnement (impériale) | -°F to +140°F |
| Plage de températures de fonctionnement (métrique) | -4°C to +60°C |
| À utiliser avec (application) | Semi corrosive gases, extremely high purity gases, mildly corrosive or reactive gases, and toxic gases where slight variations in delivery pressure can be tolerated |
| Type de connexion | 0.25 in. NPT outlet port |
| Nb de phase | Single |
| Diamètre (métrique) de jauge | 5.08 cm |
| Catégorie | Gas Regulator |
| Plage de pression (entrée) | 3000 psi |
| Matériau de la membrane | 316L Stainless Steel |
| Matériau d’étanchéité | PTFE Resin |
| Diamètre (impériale) de jauge | 2 in. |
Fisherbrand™ Gentec™ P4400 Point Of Use Gas Control Panel
Designed for accurate control of gases in low flow applications
Fisherbrand™ Single-Stage Lecture Bottle Gas Regulators
Featuring a lightweight, compact, single-stage design, these lecture bottle regulators are ideal for noncorrosive gases.
| Nb de phase | Single |
|---|---|
| Matériau | Chrome-plated Brass |
| Matériau du filtre | 50μ Sintered Bronze |
| Catégorie | Gas Regulator |
| Plage de pression (entrée) | 3000 psi |
| Matériau de la membrane | Neoprene |
| Matériel du siège | Polyurethane |
| Matériau d’étanchéité | Nylon |
| À utiliser avec (application) | Noncorrosive gases in lecture bottles and analyzer applications |
| Type de connexion | 0.12 in. NPTF inlet fitting |
Fisherbrand™ High-Pressure Single-Stage Gas Cylinder Regulators
For noncorrosive general purpose gases. Single-Stage Regulators feature reliable piston design for precise gas control at high delivery pressure up to 1500PSI and 3000PSI
| Nb de phase | Single |
|---|---|
| Diamètre (métrique) de jauge | 6.35 cm |
| Matériau | Brass |
| Matériau du filtre | Sintered Bronze |
| Catégorie | Gas Regulator |
| Matériel du siège | PCTFE |
| Diamètre (impériale) de jauge | 2.5 in. |
| À utiliser avec (application) | Use in hydrogenation, catalytic reduction, dead-end and pressure testing |
| Type de connexion | 0.25 in. NPT inlet |
Fisherbrand™ Single-Stage Lecture Bottle Gas Regulators
Lightweight, compact, single-stage, lecture bottle regulators for noncorrosive gases
Fisherbrand™ High-Purity Single-Stage Regulators
These Diaphragm-Sensed Single-Stage Regulators are designed for analytical applications with intermittent short intervals of use. For Semi-Corrosive High Purity Gases.
Fisherbrand™ Heavy-duty Single-stage Gas Cylinder Regulator
Gas regulator for non-corrosive general purpose gases is designed for analytical applications with intermittent short intervals of use.
Fisherbrand™ Multistage Gas Cylinder Regulators
Diaphragm-Sensed Dual-Stage Regulators designed for consistent outlet pressure delivery. For Noncorrosive General Purpose Gases.
Fisherbrand™ High-Purity Brass Single-Stage Regulators
Made from materials with surface finish that will not outgas impurities into the gas stream. For high purity noncorrosive gases
| Matériau | Chrome-plated Brass |
|---|---|
| Matériau du filtre | 10μ Stainless Steel |
| Matériel du siège | PCTFE |
| Plage de températures de fonctionnement (impériale) | -°F to +140°F |
| Plage de températures de fonctionnement (métrique) | -4°C to +60°C |
| À utiliser avec (application) | Ideal for instrument and OEM applications employing very high purity, noncorrosive gases and gas mixtures where some variations in delivery pressure can be tolerated |
| Type de connexion | 0.25 in. NPT outlet port |
| Nb de phase | Single |
| Diamètre (métrique) de jauge | 5.08 cm |
| Catégorie | Gas Regulator |
| Plage de pression (entrée) | 3000 psi |
| Matériau de la membrane | 316L Stainless Steel |
| Matériau d’étanchéité | Viton™ |
| Diamètre (impériale) de jauge | 2 in. |
Fisherbrand™ Heavy-Duty Single-Stage Gas Cylinder Regulators
For noncorrosive general purpose gases. Diaphragm-Sensed Single-Stage Regulators are ideal for applications with intermittent short intervals of use.
| Nb de phase | Single |
|---|---|
| Diamètre (impériale) de diaphragme | 2.75 in. |
| Matériau | Chrome-plated Brass |
| Matériau du filtre | Sintered Metal |
| Catégorie | Gas Regulator |
| Diamètre (métrique) de diaphragme | 7 cm |
| Comprend | Chrome-plated Brass outlet needle valve with 0.25 in. NPTM thread |
| À utiliser avec (application) | For noncorrosive gases requiring short intervals of use |
Fisherbrand™ R31B Series High Purity Low Flow Gas Regulators
Diaphragm-Sensed Dual-Stage Regulators designed for analytical applications where a consistent outlet pressure and flow are desired. For Noncorrosive High Purity Gases.
| Pression max de sortie | 250 psi |
|---|---|
| Fuite à l’intérieur | 2 x 10-8 atm.cc/sec. He |
| Matériau | Nickel-plated Brass |
| Matériau de bouton | ABS Plastic |
| Fuite à l’extérieur | 2 x 10-8 atm.cc/sec. heat inlet pressure: 1500 psi |
| Matériel du siège | PCTFE |
| Plage de températures de fonctionnement (impériale) | -40°F to +165°F |
| Plage de températures de fonctionnement (métrique) | -40°C to +74°C |
| À utiliser avec (application) | Cylinder, research laboratories, gas chromatography, process analyzers, petrochemical industry, power plant |
| Type de connexion | 0.25 in. GENLOK |
| Nb de phase | Dual |
| Pression du manomètre (métrique) | 5.08 cm |
| Manomètre (impériale) | 2 in. |
| Épaisseur du panneau avant | 0.25 in. |
| Catégorie | Gas Regulator |
| Poids (impériale) | 4.03 lb. |
| Plage de pression (entrée) | 3000 psi |
| Matériau de la membrane | 316L Stainless Steel |
| Matériau du bonnet | Nickel-plated Brass |
| Matériau d’étanchéité | Metal |
| Comprend | Diaphragm valve |
| Plage de pression (sortie) | 30 in. Hg Vac-100 psi |
| Poids (métrique) | 1.82 kg |
Fisherbrand™ Zero Air Generators For GC Fuels
Zero air generators produce a continuous stream of organic impurity-free air from external dry compressed air source and offer superior limits of detection over and above other modes of supply.
| Température max. de l’air à l’entrée | 104°F |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 18 in. |
| Certifications/Conformité | CE, cULus |
| À utiliser avec (équipement) | Gas Chromatograph |
| Pureté | Gas purity: <0.1ppm total hydrocarbon as CH4 |
| Pression de sortie | Up to 135 psig depending on inlet pressure |
| Garantie | 12 months on system |
| Port de sortie | Compression fitting |
| Pression | Varies with inlet. 5 psig less than inlet |
| À utiliser avec (application) | Gas chromatography, Flame support gas, Flame ionization detector (GC-FID) Flame photometric detector (GC-FPD) |
| Largeur (métrique) | 34.2 cm |
| Hauteur (métrique) | 45.5 cm |
| Catégorie | Zero Air Gas Generator |
| Profondeur (impériale) | 16.7 in. |
| Température ambiante max. de fonctionnement | 5°C to 40°C (41°F to104°F) |
| Largeur (impériale) | 13.5 in. |
| Profondeur (métrique) | 42.5 cm |
| Poids (métrique) | 14.2 kg |
Fisherbrand™ Ultra High Purity Hydrogen Gas Generators for GC Carrier and Fuel Gas
Ultra High Purity Range of hydrogen gas generators offer convenient and safe alternatives to cylinder gas for gas chromatography and fuel can carrier gas applications.
| Hauteur (impériale) | 18 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE, cULus |
| À utiliser avec (équipement) | Gas Chromatograph |
| Pression de sortie | 10 to 100 psig |
| Exigences électriques | Universal (90V - 264V 50/60Hz) |
| Garantie | 12 months on system, 24 months on PEM cell |
| Port de sortie | compression fitting |
| Raccordements | 1/8 in. Compression |
| Pression | 10 to 100 psig |
| À utiliser avec (application) | Gas chromatography, fuel gas, carrier gas, flame ionization detector (GC-FID) flame photometric detector (GC-FPD), nitrogen phosphorous detector carrier gas (NPD), thermal conductivity detector carrier gas (TCD), Electrolytic Conductivity Detector reactio |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Largeur (métrique) | 34.2 cm |
| Hauteur (métrique) | 45.6 cm |
| Catégorie | Hydrogen Carrier Gas Generator |
| Profondeur (impériale) | 18.5 in. |
| Température ambiante max. de fonctionnement | 5°C to 40°C (41°F to104°F) |
| Comprend | US, UK and EU power cord, Water drain tube, DI cartridge, User guide |
| Tension | 90-264 Universal Power Supply |
| Largeur (impériale) | 13.5 in. |
| Profondeur (métrique) | 47 cm |
Fisherbrand™ High Purity Hydrogen Gas Generators For GC Fuel Gas
High purity range of hydrogen gas generators offer convenient and safe alternatives to cylinder gas for gas chromatography.
| Hauteur (impériale) | 18 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE, CSA, cULus |
| À utiliser avec (équipement) | Gas Chromatograph |
| Pression de sortie | 10 to 100 psig |
| Exigences électriques | Universal (90V - 264V 50/60Hz) |
| Garantie | 12 months on system, 24 months on PEM cell |
| Port de sortie | compression fitting |
| Raccordements | 1/8 in. Compression |
| Pression | 10 to 100 psig |
| À utiliser avec (application) | Gas chromatography, fuel gas, flame ionization detector (GC-FID) flame photometric detector (GC-FPD), Electrolytic Conductivity Detector (ELCD & Hall ELCD), other combustion detectors |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Largeur (métrique) | 34.2 cm |
| Hauteur (métrique) | 45.6 cm |
| Catégorie | Hydrogen Fuel Gas Generator |
| Profondeur (impériale) | 17 in. |
| Température ambiante max. de fonctionnement | 5°C to 40°C (41°F to104°F) |
| Comprend | US, UK and EU power cord, Water drain tube, DI cartridge, User Guide |
| Tension | 90-264 Universal Power Supply |
| Dimension de la sortie | 1/8 in. |
| Largeur (impériale) | 13.5 in. |
| Profondeur (métrique) | 43.7 cm |
| Poids (métrique) | 23 kg (Full of water) |