HPLC Solvent Handling Component Accessories
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (3)
- (6)
- (1)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Stainless-Steel Solvent Inlet Filter
Inlet filter for 0.125 in. O.D. Tubing
MilliporeSigma™ Supelco™ Bottom-of-the-Bottle™ Filter/Sparger
Small enough to fit narrow neck bottles
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Ultra-Ware Solvent Inlet Filter, Inlet/Sparge Filter
Ideal for Virtually All Mobile Phases
MilliporeSigma™ Millicup™ Self-Contained, Disposable, Vacuum Bottle-Top Filter for HPLC
Non sterile Universal bottletop vacuum filter
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Type | Bottle Top Filter |
| Diameter (Metric) Inner | 8.4 cm |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Height (English) | 4.7 in. |
Cole-Parmer™ VapLock™ Activated Media Exhaust Filters
VapLock™ Activated Media Exhaust Filters reduce harmful chemical emissions and odors from solvent containers
| Type | Exhaust Filter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | VapLock Solvent Containment Systems |
| Thread Size (English) | 1/4 in. NPT(F) |
| Material | Activated Carbon |
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
Cole-Parmer™ VapLock™ Breakthrough Color Indicator for Exhaust Filters
Use VapLock™ Breakthrough Color Indicator for Exhaust Filters to detect end-of-service life
| Type | Breakthrough Indicator for Exhaust Filters |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | VapLock Exhaust Filters |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
Restek™ Ultra-High Pressure Sample Cylinder Valves
Large, durable, Kel-F seat ensures leak-free operation.
| Max. Temperature (Metric) | -40°C to +120°C |
|---|
Restek™ Sulfinert Sample Loops
Ideal for samples containing low concentrations of sulfur or other active compounds. Sulfinert treatment of Restek Gas Sample Loops eliminate active sites in the valve or loop for better recovery of active compounds.
| Type | Gas Sample Loop |
|---|---|
| Material | Sulfinert treated |
Cole-Parmer™ VapLock™ Adapters for Exhaust Filters, NPT(M)
VapLock™ Adapters for Exhaust Filters, NPT(M) feature various adapter configurations allowing quick and easy connection to emission sources
| Type | Filter Adapter; 1/ea |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | VapLock Exhaust Filters |
| Color | Gray |
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
Cole-Parmer™ VapLock™ Solvent Waste Manifold Caps for Bottles and Carboys
VapLock™ Solvent Waste Manifold Caps for Bottles and Carboys connect to waste containers for a secure closed system
| For Use With (Equipment) | Solvent-Compatible Containers |
|---|---|
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
Restek™ Replacement Orifices
Use these orifices with a Veriflo 423XL flow controller to change the flow range for alternative sampling times.
| Type | Replacement Orifice |
|---|