HPLC Solvent Handling Component Accessories
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (3)
- (6)
- (1)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Millicup™ Self-Contained, Disposable, Vacuum Bottle-Top Filter for HPLC
Non sterile Universal bottletop vacuum filter
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Type | Bottle Top Filter |
| Diameter (Metric) Inner | 8.4 cm |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Height (English) | 4.7 in. |
MilliporeSigma™ Supelco™ Bottom-of-the-Bottle™ Filter/Sparger
Small enough to fit narrow neck bottles
Cole-Parmer™ VapLock™ Solvent Waste Kits for Jars and Pails
Collect effluent from multiple sources while minimizing harmful solvent exhaust
| Type | Solvent Waste Kit |
|---|---|
| Size | 70 mm Rieke 6TPI |
| Thread Size | 1 x 0.5 in. NPT(F), 3 x 0.25 in. NPT(F), and 6 x 1/4-28 UNF(F) |
Cole-Parmer™ VapLock™ Adapters for Exhaust Filters, NPT(M)
VapLock™ Adapters for Exhaust Filters, NPT(M) feature various adapter configurations allowing quick and easy connection to emission sources
| Type | Filter Adapter; 1/ea |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | VapLock Exhaust Filters |
| Color | Gray |
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Ultra-Ware Solvent Inlet Filter, Inlet/Sparge Filter
Ideal for Virtually All Mobile Phases
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Stainless-Steel Solvent Inlet Filter
Inlet filter for 0.125 in. O.D. Tubing
Restek™ Sulfinert-Treated Swagelok Sample Cylinders
Made of 304L stainless steel to resist corrosion and DOT rated to 1800 and 5000psig, which allows sampling at gas wellheads as well as on-site refineries.
| Type | Sample Cylinder |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | 0.63 NPTFcm |
| Thread Size (English) | 0.25 NPTF in. |
| Material | Stainless Steel, Sulfinert treated |
| Pressure | 1800 psi |
| Includes | Dip tube and rupture disks |
|---|---|
| Type | Sample Cylinder Valve |
Diba Omnifit™ T-Series Solvent Waste Caps with Vent from Cole-Parmer™
Connect a vapor trap using the Diba™ Omnifit™ T-Series Solvent Waste Cap's vent port to prevent solvent vapors from escaping.
| Type | Cap |
|---|---|
| Material | PTFE inner body/PP outer cap |
| Thread Size | 83B |
Cole-Parmer™ VapLock™ Solvent Waste Kits for Drums and Panel Mounting
VapLock™ Solvent Waste Kits for Drums and Panel Mounting collect effluent from multiple sources while minimizing harmful solvent exhaust
| Type | Solvent Waste Kit |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Solvent-Compatible Containers |
| Thread Size (English) | 1/2 in. NPT(F), 1/4 in. NPT(F), 1/4 in.-28 UNF(F) |
| For Use With (Application) | Solvent Safety |
| Type | Veriflo SC423 XL Flow Controller |
|---|