Petri Dishes
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (15)
- (6)
- (9)
- (3)
- (1)
- (12)
- (10)
- (2)
- (12)
- (7)
- (1)
- (22)
- (1)
- (4)
- (6)
- (80)
- (5)
- (4)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (51)
- (1)
- (4)
- (3)
- (17)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (24)
- (81)
- (13)
- (55)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
| Material | Polystyrene |
|---|---|
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Compartmentalized Petri Dishes
Select from 2, 3, or 4-section plates with numbered sections
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Packaging | 24/Sleeve, 25 Sleeves/Cs. |
| Material | Polystyrene |
| Closure Type | Stackable |
| Edges | Raised Ridge |
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes are for fungal cultures and plant propagation.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 25 mm |
| Diameter (Metric) | 100 mm |
| Packaging | Sleeve |
| Quantity | 20/Sleeve |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For fungal cultures and plant propagation |
| Sterility | Sterile |
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Type | Petri Dish |
| Shape | Round |
| Material | Polystyrene |
| Closure Color | Clear |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Closure Included |
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 60 mm |
| Packaging | Easy-to-open bags |
| Quantity | 20/Sleeve, 500 Case |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Square Disposable Petri Dish with Grid
Ideal for phage typing, probe assays, susceptibility testing and plate counts
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 47 mm |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Falcon™ Bacteriological Petri Dishes with Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from crystal-grade polystyrene for optical clarity. Falcon™ Bacteriological Petri Dishes are not tissue culture treated for cell attachment for applications where cell attachment is not desired. The surface is hydrophobic.
Thermo Scientific™ Nunc™ Deep Form Bacteriology Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Culture fungi, bacteria and other microorganisms with these petri dishes
| Sterility | Sterile |
|---|
Sartorius Sterile Petri Dishes
Choose 60mm (14-555-734) or 90mm (14-555-735) diameter dishes sterile disposable petri dishes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Packaging | Auto-sterile |
| Sterility | Sterile |
Corning™ PYREX™ VISTA™ Petri Culture Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These flat, clear Pyrex Vista dishes will withstand repeated sterilization (wet or dry). The edges are beaded to provide greater mechanical strength.
| Type | Cell Culture Petri Dish |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Material | Soda Lime Glass |
| No. per Pack | 12/Pk. |
| Edges | Beaded |
DWK Life Sciences DURAN™ Steriplan Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hydrolytical class III (resistant against water)
| Material | Soda Lime Glass |
|---|
MilliporeSigma™ PetriSlide™ Dishes Preloaded with Absorbent Pads
Substitute for Petri Dishes. PetriSlide™ Dish Preloaded with Absorbent Pads is designed to hold filter securely in place. Transparent cover allows microscopic examination without removal. Rectangular base has rounded corners for mounting on microscope stage.