Petri Dishes
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (15)
- (6)
- (9)
- (3)
- (1)
- (12)
- (10)
- (2)
- (12)
- (7)
- (1)
- (22)
- (1)
- (4)
- (6)
- (80)
- (5)
- (4)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (51)
- (1)
- (4)
- (3)
- (17)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (24)
- (81)
- (13)
- (55)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
| Matériau | Polystyrene |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Forme du fond | Flat |
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes are for fungal cultures and plant propagation.
| Hauteur (métrique) | 25 mm |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Conditionnement | Sleeve |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 20/Sleeve |
| Diamètre (métrique) | 100 mm |
| À utiliser avec (application) | For fungal cultures and plant propagation |
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
|---|---|
| Conditionnement | Easy-to-open bags |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 20/Sleeve, 500 Case |
| Diamètre (métrique) | 60 mm |
Fisherbrand™ Square Disposable Petri Dish with Grid
Ideal for phage typing, probe assays, susceptibility testing and plate counts
Fisherbrand™ Compartmentalized Petri Dishes
Select from 2, 3, or 4-section plates with numbered sections
| Bords | Raised Ridge |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
| Matériau | Polystyrene |
| Conditionnement | 24/Sleeve, 25 Sleeves/Cs. |
| Type de bouchon | Stackable |
| Type | Petri Dish |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
| Bouchon inclus | Closure Included |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de bouchon | Clear |
| Forme | Round |
| Matériau | Polystyrene |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) | 47 mm |
Sartorius Sterile Petri Dishes
Choose 60mm (14-555-734) or 90mm (14-555-735) diameter dishes sterile disposable petri dishes
| Jetable | Single-use |
|---|---|
| Conditionnement | Auto-sterile |
| Stérilité | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Petri Dish
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Shatterproof and reusable
Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Petri Dishes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Culture fungi, bacteria and other microorganisms with Thermo Scientific™ Nunc™ Lab-Tek™ Petri Dishes.
Falcon™ Bacteriological Petri Dishes with Lid
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from crystal-grade polystyrene for optical clarity. Falcon™ Bacteriological Petri Dishes are not tissue culture treated for cell attachment for applications where cell attachment is not desired. The surface is hydrophobic.
Thermo Scientific™ Nunc™ Deep Form Bacteriology Petri Dishes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Culture fungi, bacteria and other microorganisms with these petri dishes
| Stérilité | Sterile |
|---|
Corning™ PYREX™ Reusable Petri Dishes: Complete
Flat, clear dishes with beaded edges withstand repeated sterilization (wet or dry)
| Couleur | Blue, White |
|---|---|
| Bords | Beaded |
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Traitement de surface | Non-treated |
| Nb par paquet | 12/Pk. |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Jetable | Reusable |
| Forme | Round |