Reservoirs and Liners
- (3)
- (11)
- (2)
- (1)
- (10)
- (8)
- (64)
- (113)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (17)
- (105)
- (3)
- (37)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (37)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (39)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (35)
- (3)
- (2)
- (3)
- (9)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (87)
- (108)
- (3)
- (16)
- (150)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Reagent Reservoir
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reagent Reservoirs offer a fresh and modern design with enhanced features to streamline pipetting procedures.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Bottom Shape | V-bottom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Pipetting Reservoir |
Corning™ Costar™ Sterile Disposable Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from modified polystyrene for strength. Corning™ Costar™ Sterile Disposable Reagent Reservoirs are ideal for repetitive filling of multichannel pipetters.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 145 mm |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 24.13 mm |
| Type | Reservoir |
| Length (Metric) | 132.33 mm |
| Capacity (Metric) | 25 mL |
| Color | Opaque-white |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Filling Multi-channel Pipettors |
| Channels | 12 |
Axygen™ Disposable V-Bottom Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to accommodate all multichannel pipettor
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | ANSI, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
VistaLab™ Technologies Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unique trough-within-trough design maximizes reagent recovery
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Certifications/Compliance | Pyrogen-free |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | General Liquid Handling |
| Channels | 1 |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Reservoir Cooler |
| Quantity | 2 |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Channels | 1 |
Fisherbrand™ Disposable Divided Well Pipette Basins
Disposable basins offer convenience, fast cleanup
| Capacity (Metric) | 25 mL |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Biohazardous Waste Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conduct secondary containment of biohazardous waste with these biohazardous waste containers, which feature convenient one-step sterilization and enable one-handed disposal of materials.
| Type | Waste Container Biohazardous |
|---|---|
| No. per Case | 1 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1 |
| Certifications/Compliance | U.S. OSHA Standard 29 CFR Part 1910.1030 |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Automation Reservoirs, with removable splash baffles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Handle reagents on automated systems simply and economically.
| Includes | Removable splash baffles |
|---|---|
| Type | Reservoir |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Ultra-Ware™ HPLC Reservoirs
Designed for the preparation, storage, and delivery of liquid chromatography mobile phases
| Includes | GL45-4 screw thread |
|---|---|
| Type | HPLC Reservoir |
| Max. Temperature (English) | 248°F |
| Material | Borosilicate Glass |
| Coating | PVC |
| Certifications/Compliance | USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A |
| Max. Temperature (Metric) | 120°C |
| For Use With (Application) | Designed for the preparation, storage, and delivery of liquid chromatography mobile phases |
Axygen™ Single Well Low Profile Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured with virgin polypropylene for excellent chemical resistance
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/SLAS, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
BIOTIX™ Disposable 3-Well Divided 25mL Reagent Reservoirs
Designed with angled sides and V-shaped bottom.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reservoir |
| Capacity (Metric) | 25 mL |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Filling Multi-channel Pipettors |
| Channels | 12 |
Thermo Scientific™ Pierce™ Crossflow Diafiltration Reservoir, 500 mL
Pierce Crossflow Diafiltration Reservoir, for continuous buffer replacement using Pierce Cross Flow Filtration Cassettes.