Reservoirs and Liners
- (3)
- (11)
- (2)
- (1)
- (10)
- (8)
- (65)
- (112)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (17)
- (105)
- (3)
- (37)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (37)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (39)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (35)
- (3)
- (2)
- (3)
- (9)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (87)
- (108)
- (3)
- (16)
- (150)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Reagent Reservoir
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reagent Reservoirs offer a fresh and modern design with enhanced features to streamline pipetting procedures.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Bottom Shape | V-bottom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Pipetting Reservoir |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 24.13 mm |
| Type | Reservoir |
| Length (Metric) | 132.33 mm |
| Capacity (Metric) | 25 mL |
| Color | Opaque-white |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Filling Multi-channel Pipettors |
| Channels | 12 |
Axygen™ Disposable V-Bottom Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to accommodate all multichannel pipettor
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | ANSI, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
Corning™ Costar™ Sterile Disposable Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from modified polystyrene for strength. Corning™ Costar™ Sterile Disposable Reagent Reservoirs are ideal for repetitive filling of multichannel pipetters.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 145 mm |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
VistaLab™ Technologies Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unique trough-within-trough design maximizes reagent recovery
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Certifications/Compliance | Pyrogen-free |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | General Liquid Handling |
| Channels | 1 |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Reservoir Cooler |
| Quantity | 2 |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Channels | 1 |
Fisherbrand™ Disposable Divided Well Pipette Basins
Disposable basins offer convenience, fast cleanup
| Capacity (Metric) | 25 mL |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
Axygen™ Multi Well High Profile Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured with virgin polypropylene for excellent chemical resistance
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/SLAS, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
Axygen™ Single Well High Profile Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured with virgin polypropylene for excellent chemical resistance
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/SLAS, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
Corning™ PYREX™ HPLC Reservoir, Single Cavity
Reservoirs have a central cavity for a mobile phase inlet reservoir
| Type | HPLC Reservoir |
|---|---|
| No. per Case | 1/Cs. |
| Material | Plastic |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Reservoirs have a central cavity for a mobile phase inlet reservoir |
DWK Life Sciences Wheaton™ HPLC Mobile-Phase Reservoirs
Suitable for use as mobile phase and filtration reservoirs, as well as general sample and buffer storage
| Type | HPLC Mobile-phase Reservoir |
|---|---|
| Bottom Shape | Flat |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type I and ASTM E 438 Type I, Class A |
| For Use With (Application) | Ideal for mobile phase or filtration reservoir |
BIOTIX™ Disposable 50mL Reagent Reservoirs
Easy-to-handle pressure-formed reservoir for use with automated platforms.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reservoir |
| Capacity (Metric) | 50 mL |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Filling Multi-channel Pipettors |
| Channels | 12 |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Ultra-Ware™ HPLC Reservoirs
Designed for the preparation, storage, and delivery of liquid chromatography mobile phases
| Includes | GL45-4 screw thread |
|---|---|
| Type | HPLC Reservoir |
| Max. Temperature (English) | 248°F |
| Material | Borosilicate Glass |
| Coating | PVC |
| Certifications/Compliance | USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A |
| Max. Temperature (Metric) | 120°C |
| For Use With (Application) | Designed for the preparation, storage, and delivery of liquid chromatography mobile phases |