Separatory Funnels
- (109)
- (43)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (20)
- (35)
- (5)
- (13)
- (8)
- (44)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (30)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (84)
- (5)
- (1)
- (87)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 60mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
Fisherbrand™ Squibb Funnels with standard taper Stopcocks and Stoppers
Range of separatory funnels manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass conforming to USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A requirements.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 75mm |
| Quantity | Each |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E1096, Type IV |
| For Use With (Application) | Eliminates contamination |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Globe-Shaped KIMAX™ Separatory Funnel with PTFE Stopcock and Glass Stopper
KIMAX™ funnel is supplied with a Standard Taper ground glass stopper and a PTFE stopcock.
| Includes | Stopcock, gradual tapered shoulders |
|---|---|
| Stopcock | 2 |
| Description | PTFE closure |
| Stopper Number | 22 |
| Length (Metric) Stem | 175mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type I, ASTM E438, Type I, Class A |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Separatory Funnels made with Teflon™ fluoropolymer with Closure made with Tefzel™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Utilize these chemically inert, translucent and autoclavable funnels which feature a TFE stopcock assembly. Chemical-resistant, leakproof and requires no lubrication.
| Product Type | Separatory Funnel |
|---|---|
| Material | Teflon FEP |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ KimCote™ Plastic-Coated Funnel
Pear-shaped funnel with ground glass stopper and autoclavable PTFE stopcock plug
Corning™ PYREX™ Economy Squibb Separatory Funnel, Polyethylene Standard Taper Stopper, Replaceable Standard PTFE Stopcock
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Economical separatory funnel designed to reduce replacement costs by providing replaceable components
| Stopcock | 4 |
|---|---|
| Product Type | Economy Squibb Separatory Funnel |
| Length (Metric) Stem | 52 mm |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | For standard taper stoppers and for PTFE locking stopcock assemblies |
| Diameter (Metric) Stem | 0.7 cm |
Corning™ PYREX™ Squibb Glass Separatory Funnel with PTFE Valve and Threaded Screw Cap
Constructed of durable PYREX borosilicate glass
| Quantity | 1/Cs. |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Separatory Funnel with Stopper and PTFE Plug
With standard joint and stopcock
| Quantity | Each |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Glass |
Kimble™ Kontes™ Separatory Short Stem Funnel with Stopper and PTFE Plug
For rapid extractions of environmental samples
| Stopcock | 2; PTFE |
|---|---|
| Product Type | Micro Separatory Funnel |
| Joint Number | 14/20 |
| Quantity | 1 Case |
| Material | Borosilicate Glass |
Corning™ PYREX™ Cylindrical Separatory Funnel, Graduated, PTFE Standard Stopcock, Glass Standard Taper Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Microfinish PTFE stopcock plugs reduce freezing problems and eliminate contaminating greases
| Includes | Standard stopcock and stopper |
|---|---|
| Product Type | Cylindrical Separatory Funnel |
| Joint Number | 24/40 |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
Corning™ PYREX™ Cylindrical Separatory Funnels with Graduations, PTFE Stopcock Plug
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With standard taper joints
Corning™ PYREX™ Squibb Glass Separatory Funnel with Glass Standard Taper Stopper and Rotaflo™ Stopcock
Pear-shaped with standard taper ground neck, offset PTFE-plug stopcock and all-glass PYREX stopper
| Stopcock | PTFE |
|---|---|
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
| Length (Metric) Stem | 65 mm |
| Quantity | Each |
| Material | Borosilicate Glass |
| Stopper Material | Polyethylene |
| For Use With (Application) | For replacement glass stoppers |
| Diameter (Metric) Stem | 1 cm |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel with Standard Taper Joing Stopcock and Stopper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separatory funnel, used in liquid-liquid extractions to separate the components of a mixture into two immiscible solvent phases of different densities.
| Product Type | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Length (Metric) Stem | 6.5 cm |
| Material | Borosilicate Glass |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel, PTFE Product Standard Stopcock, Standard Taper Joints
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With No. 2 Product Standard stopcocks and inner and outer 19/22 Standard Taper joints.