Separatory Funnels
- (109)
- (43)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (13)
- (20)
- (35)
- (5)
- (13)
- (8)
- (44)
- (4)
- (3)
- (1)
- (10)
- (30)
- (10)
- (5)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (84)
- (5)
- (1)
- (87)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
| Certifications/Conformité | ASTM E1096, Type IV |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Matériau du bouchon | Glass |
| Longueur (métrique) du tube | 60mm |
| À utiliser avec (application) | Eliminates contamination |
Fisherbrand™ Squibb Funnels with standard taper Stopcocks and Stoppers
Range of separatory funnels manufactured from 33 expansion, low extractable borosilicate glass conforming to USP Type I and ASTM E438, Type I, Class A requirements.
| Certifications/Conformité | ASTM E1096, Type IV |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Quantité | Each |
| Matériau du bouchon | Glass |
| Longueur (métrique) du tube | 75mm |
| À utiliser avec (application) | Eliminates contamination |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Squibb Pear-Shaped Separatory Funnels with standard taper Stopper and Autoclavable PTFE Stockcock Plug
Supplied with a standard taper ground glass stopper and a totally autoclavable PTFE stopcock plug
| Certifications/Conformité | ASTM E1096, Type IV |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Matériau du bouchon | Glass |
| Longueur (métrique) du tube | 60mm |
Thermo Scientific™ Replacement Stopcock Assembly for Nalgene™ Separatory Funnels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Maintain separatory funnels with this Replacement Stopcock Assembly for Thermo Scientific™ Nalgene™ Separatory Funnels, which ensures a leakproof† fit without lubrication.
DWK Life Sciences KIMBLE™ RAY-SORB™ Amber Separatory Funnels
Supplied with PTFE stopper and a stopcock
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Squibb Funnels with standard taper Stopcock and Stopper
Lower stems made of large-diameter tubing for liquid to drain out completely when stopcock is closed
| Certifications/Conformité | ASTM E1096, Type IV |
|---|---|
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Matériau du bouchon | Glass |
| Longueur (métrique) du tube | 60mm |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Separatory Funnels with Closure
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Perform a variety of lab duties with chemically inert, translucent and autoclavable polypropylene separatory funnels.
| Type de produit | Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene Copolymer (PPCO) |
Corning™ PYREX™ Pear-Shaped Squibb Separatory Funnel with PTFE Product Standard Stopcock and Polyethylene Standard Taper Stopper
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
With closed-bottom stoppers of linear polyethylene.
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Matériau du bouchon | Polyethylene |
| Longueur (métrique) du tube | 65 mm |
| À utiliser avec (application) | For replacement polyethylene standard taper stoppers and PTFE stopcock assemblies |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Separatory Funnels made with Teflon™ fluoropolymer with Closure made with Tefzel™
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Utilize these chemically inert, translucent and autoclavable funnels which feature a TFE stopcock assembly. Chemical-resistant, leakproof and requires no lubrication.
| Type de produit | Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau | Teflon FEP |
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel with PTFE Standard Stopcock and Glass Standard Taper Stopper
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Pear-shaped glass funnel with 65 mm stem length.
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Matériau du bouchon | Glass |
| Longueur (métrique) du tube | 65 mm |
| À utiliser avec (application) | For replacement glass standard taper stoppers |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ KimCote™ Plastic-Coated Funnel
Pear-shaped funnel with ground glass stopper and autoclavable PTFE stopcock plug
Corning™ PYREX™ Squibb Separatory Funnel
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Reduces freezing problems and grease contamination.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ 125mL Squibb Pear-Shaped Separatory Funnel Only
Replacement 125mL Funnel with standard taper Ground Bottom Joint for Full Scale Organic Chemistry Kit.
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ KimCote™ Plastic-Coated Squibb Funnel
Pear-shaped funnel with ground glass stopper and autoclavable PTFE stopcock plug
| Certifications/Conformité | ASTM E1096 |
|---|---|
| Robinets d’arrêt | 4mm (0.15 in.) |
| Type de produit | Squibb Separatory Funnel |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Longueur (métrique) du tube | 60mm |
| À utiliser avec (application) | Provides complete separation and eliminating the necessity of emptying the funnel |
Kimble™ Kontes™ Separatory Short Stem Funnel with Stopper and PTFE Plug
For rapid extractions of environmental samples