Round Plastic Bottles
- (1)
- (34)
- (1)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (15)
- (61)
- (20)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (74)
- (1)
- (1)
- (41)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (12)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (75)
- (1)
- (1)
- (1)
- (45)
- (1)
- (4)
- (15)
- (3)
- (6)
- (3)
- (1)
- (278)
- (52)
- (5)
- (7)
- (1)
- (6)
- (3)
- (70)
- (10)
- (2)
- (6)
- (9)
- (41)
- (4)
- (15)
- (6)
- (38)
- (41)
- (147)
- (38)
- (7)
- (6)
- (211)
- (6)
- (1)
- (20)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (4)
- (1)
- (2)
- (8)
- (20)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (35)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (51)
- (6)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (38)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (62)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (51)
- (13)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (44)
- (28)
- (1)
- (1)
- (223)
- (8)
- (8)
- (189)
- (32)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Leakproof HDPE Wide-Mouth Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rigid, translucent bottles.
| Mouth | Wide |
|---|---|
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth HDPE Lab Quality Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store, ship and package liquids with these highly reliable, lab-quality bottles, specifically designed for long-term demanding lab use.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Lab Quality Narrow-Mouth Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Closure Liner | Unlined |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality HDPE Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform countless field applications utilizing these general-purpose, wide-mouth, lab quality HDPE bottles.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Description | Lab Quality Wide-Mouth Bottle |
| Product Type | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Lab Quality Amber HDPE Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store, ship and package light-sensitive contents with these wide-mouth amber bottles, offering excellent chemical resistance to most acids, bases and alcohols.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Lab Quality Amber Wide-Mouth Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Amber |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Lab Quality Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Meets U.S. Pharmacopoeia 23 requirements for maximum light transmission; Comply with USP XXIII requiremnts for maximum light transmission |
| Closure Color | Amber |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Large Wide-Mouth HDPE Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose these large, wide-mouth HDPE bottles with closure for a wide range of lab and field uses, including dry chemical storage and water sampling.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Large Wide-Mouth Bottle |
| Closure Size | 100 mm |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 89 mm |
| Neck Finish | 100 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Natural |
| No. per Case | 6/Cs. |
| Quantity | 1/Pk., 6/Cs. |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Packaging Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Confidently ship and store these tough plastic bottles, which are easy to fill, chemical-resistant, and leakproof when use with Nalgene closures.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Wide-Mouth Packaging Bottles |
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Closure Type | Screw (Bulk Packed, Unassembled) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth HDPE Economy Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contain samples and daily working solutions like buffers and bench reagents with these HDPE economy bottles, suitable for lighter-duty, general purpose applications.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | Narrow-Mouth Economy Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| ACT Label | Yes |
| Product Type | Narrow Mouth Economy Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Economy Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform general purpose laboratory applications with Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Economy Bottles with Closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Translucent Wide-Mouth Economy Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| ACT Label | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Economy Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Fisherbrand™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles with White Polypropylene PE Foam Lined Caps
High Density Polyethylene, natural color, provides good chemical resistance while wide mouth opening is ideal for solids storage
| Product Type | Oblong Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Wide-Mouth PTFE Bottles
With machine-finished, heavy-wall, wide-mouth PTFE screw closures for easy cleaning
| Color | White |
|---|---|
| Quantity | Each |
| Material | PTFE |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Graduated Polypropylene Laboratory Bottles
Ideal for storing a wide variety of liquids and solids.
| Product Type | Laboratory Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Clear,Translucent |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Wide Mouth Round Bottles with White Polypropylene Caps
Ideal for use with water based chemicals and some food products. Fisherbrand™ Wide Mouth Round Bottles with White Polypropylene Caps feature a wide opening making them suitable for solids.
| Product Type | Round Wide Mouth Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles without Cap
Suggested for use with water based chemicals and some food products. Fisherbrand™ Natural HDPE Wide-Mouth Round Bottles feature a wide opening making them ideal for solids.
| Closure Size | 53-400 mm |
|---|---|
| Product Type | Round Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Neck Finish | 53-400 |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Included | No |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 50 mm |
Fisherbrand™ Clear PET Wide Mouth Packer Bottles with White Polypropylene Caps
Design maximizes storage space. Wide mouth ideal for solids
| Product Type | Wide Mouth Packer Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | PET |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Natural LDPE Boston Round Bottles with Black Phenolic Caps
Natural LDPE Boston Round Bottles are very flexible with high impact strength. Excellent for mild and strong buffers, good chemical resistance
| Product Type | Boston Round Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Polyethylene Cone |
| Material | LDPE |
| Closure Color | Black |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Included | Yes |