Media Bottles
- (73)
- (60)
- (4)
- (21)
- (1)
- (68)
- (6)
- (45)
- (85)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (4)
- (12)
- (29)
- (8)
- (3)
- (7)
- (18)
- (1)
- (49)
- (37)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (22)
- (5)
- (65)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (66)
- (13)
- (14)
- (3)
- (1)
- (23)
- (2)
- (2)
- (174)
- (6)
- (12)
- (9)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (7)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (14)
- (1)
- (8)
- (20)
- (2)
- (3)
- (9)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (42)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (10)
- (14)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (8)
- (2)
- (28)
- (8)
- (1)
- (7)
- (4)
- (30)
- (160)
- (2)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ Easy Grip Disposable Polystyrene Sterile Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use as replacement receivers for Corning Disposable Sterile Filter Systems or as storage bottles. Corning™ Disposable Sterile Bottles are easy to grip and ideal for storage of media, buffers and other aqueous solutions.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Includes | Orange HDPE plug seal |
| Product Type | Graduated Easy Grip Storage Bottle |
| Mouth | 4.5 cm |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 24 Case |
| Material | Polystyrene |
| No. per Pack | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | Applications: Storage of media, buffers and other aqueous solutions |
| Sterility | Sterile |
Corning™ PET Storage Bottles, Square with Cap
Square polyethylene terephthalate (PET) storage bottles are easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Square |
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 37 mm |
| Color | Orange |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 12 Pk. |
| Material | PET |
| For Use With (Application) | Easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008 |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 12/Pk. |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.4 in. |
| Closure Type | Plug Seal |
Corning™ Pouring Rings
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polypropylene or ETFE pouring rings fit on the lips of media bottles with GL32 and GL45 threads for drip-free pouring.
| For Use With (Equipment) | PYREX™ media bottles |
|---|---|
| No. per Case | 50/Cs. |
| Quantity | 50 Pk. |
| Closure Type | No Closure |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure: Sterile, Shrink-Wrapped Trays
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile media bottles, ideal for prolonged storage of pH sensitive liquids.
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), nonpyrogenic and noncytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Prolonged Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
Corning™ PYREX™ Reusable Media Storage Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for media, buffers, aqueous and nonaqueous solutions.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile and non-pyrogenic Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Storage Bottles with Closure, ideal for storage and sampling of active pharmaceutical ingredients and bulk intermediates.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), non-pyrogenic and non-cytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | SAL 10-6, USP Class VI |
| For Use With (Application) | For media preparation and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Reusable Glass Media Bottles with Cap
Feature clear (natural), drip-free, replaceable polypropylene pour ring.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Media and Reagent Storage,Holding and Dispensing Fluids,Chemical Storage |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Screw Cap, Pouring Ring |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 4796 |
| Closure Color | Blue |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences DURAN™ Laboratory Bottle Pressure Plus+ with DIN Thread, GL 45
With easy-to-read scale and large labelling field for easy marking, in fired-on, highly durable ceramic. Vacuum and/or pressure resistant from -1 to + 1.5 due to modified geometry (based on ISO 4796-1). Safe working under pressure or vacuum, sampling under pressure, storage of gas generating media.
| Shape | Round |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Quantity | 10/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Vacuum filtration; Collection of samples under pressure; Storage of volatile solvents; Storage of gas generating materials |
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Ultra-Low Particulate Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for the most critical applications, Nalgene PETG Ultra-Low Particulate Square Media Bottles are platinum certified to contain less than one-third of the USP <788> particulate limits. With exceptionally low particulates and endotoxins, they set the standard for biological and pharmaceutical manufacturing downstream applications.
| Workflow Step | Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | USP Class VI Compliant, Certified Radiation Stabilized (SAL 10-6) |
| Low Particulate | <1/3 USP <788> (Ultralow particulate) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Sterility | Sterile |
DWK Life Sciences DURAN™ Original GL 45 Laboratory Bottle, with High Temperature Screw cap, Clear, with DIN 168-1 Thread, Clear, Graduated
DURAN™ Original GL 45 Laboratory Bottles complete with High Temperature Closures.
| Includes | With high temperature resistant PBT screw cap and ETFE pouring ring |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Suitable for dry heat sterilization; Autoclaving of liquid media; Storage of corrosive reagents; Sampling; Storage of media and reagents; Transport and shipping |
| Closure Material | PBT with ETFE Pouring Ring |
DWK Life Sciences KIMBLE™ GLS 80™ KimCote™ Clear Wide Mouth Media Bottles with Caps
Get versatility, purity and durability to achieve results for laboratory storage, bioprocess and production applications.
| Closure Size | GLS 80 |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Max. Temperature (Metric) | 140°C |
| For Use With (Application) | Storage and Transport |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Bottle Surface | KimCote™ |
| Closure Liner | Unlined |
| Packaging | Case |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | Blue |
| Coating | KimCote™ |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Quick-release Screw Thread |
Invitrogen™ Gibco™ Bottle, 1000 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ Bottle, 1000 mL
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Media/Lab Bottles: Clear Glass, Without Cap
Rugged space-savers
| Color | Clear |
|---|---|
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | USP Type 1 |
| Closure Type | Screw Cap |