Controlled Environments Cleaning Buckets, Bucket Systems, and Wringers
- (6)
- (1)
- (16)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (16)
- (4)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Contec™ Debris Screen for Contec Polypropylene Buckets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec Debris Screen is to be positioned in the base of a Contec polypropylene bucket to prevent the mop from touching the bottom of the bucket where unwanted contaminants settle
Micronova™ SlimLine™ Buckets
These rectangular, 6 gallon buckets with a 20-inch width are an ideal choice for use with flat head mops and string mops in controlled environments. Designed for stand alone use or as replacements for Micronova SlimLine™ and SlimT™ Series Carts.
| Height (Metric) | 26.7 cm |
|---|---|
| Width (English) | 12 in. |
| Length (Metric) | 55.9 cm |
| Capacity (English) | 6 gal. |
| Capacity (Metric) | 22.7 L |
| Length (English) | 22 in. |
| Dimensions | 55.9 x 30.5 x 26.7 cm (22 x 12 x 10.5 in.) |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. To Autoclave - do not stack - invert Bucket to allow drainage. |
| For Use With (Equipment) | SlimLine mop and Bucket System |
| Product Type | Mop Bucket |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 10.5 in. |
Micronova™ Irradiated BucketLiners™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Creates an impermeable barrier to strong solutions and raw materials when used to line cleanroom buckets and storage containers.
| Sterilization Method | Gamma-Irradiation |
|---|---|
| For Use With (Application) | Product Transport or Liquid Containment |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Micronova™ Stainless Steel Slim-T™ Flat Head Mop Wringers
These stainless steel, flat head mop wringers are ergonomically crafted from a single piece of stainless steel that easily attaches to the rim of B-7 series buckets. The wringers feature a simple design that leaves mops damp enough to effectively disinfect surfaces, while wringing out excess liquid.
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove disinfectant before Autoclave or Storage |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (304), Electropolished |
| For Use With (Application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ Stainless Steel Sieve for Polypropylene Buckets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec Stainless Steel Sieve is for use with Contec Polypropylene Buckets.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Compact Bucket System |
| Capacity (English) | For 3.9 gal. Buckets |
| Capacity (Metric) | For 15 L Buckets |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ Hands-Free Removal Tool and Bag Holder
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A hands-free removal tool to use with the range of QuickTask Mop Heads.
Contec Multi Bucket System with Flat Mops
Contec's Multi-Bucket System offers flexibility with two or three buckets in stainless steel or polypropylene.
| Product Type | 2 Bucket System |
|---|
Contec™ Bucket Wringers and Frames
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use with Contec™ bucket systems and mops. Contec™ Bucket Wringers and Frames are available in three styles to match the selected Contec™ mop system.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Application) | Ideal for cleanrooms and controlled environments |
Contec™ Drip Caps for Multibucket Systems
Fits Contec™ Bucket Systems. The Contec™ Stainless Steel Drip Cap is easy to install and prevents drips between buckets.
| Autoclavable | Autoclavable |
|---|
Contec Quicktask Loaded Compact Bucket System
Component of the Compact Bucket System which is an improved versatile multiple bucket system for use with Contec's flat and curved mops.
Micronova™ Stainless Steel Compact Cart and Bucket System
A compact and highly maneuverable stainless steel cart system with 360° rotation Prevenz Antimicrobial Wheels and smooth, molded stainless steel buckets. Available in single, double and triple bucket configurations.
| Height (Metric) | 43.2 cm |
|---|---|
| Length (Metric) | 53.3 cm |
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove disinfectant before Autoclave or Storage |
| For Use With (Equipment) | Slim-T Wringer series, fits 18 in. W mops |
| Capacity (English) | 8 gal. |
| Length (English) | 21 in. |
| Material | Stainless Steel (304), Electropolished, Polyketone |
| For Use With (Application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 17 in. |
Contec™ 5 Gallon Bucket Systems
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Compact design is ideal for smaller cleanrooms
| Product Type | Rolling Cart Double Bucket System |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Compact Design is ideal for Smaller Cleanrooms |
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ Non-Sterile BucketLiner
Micronova™ Non-Sterile BucketLiner creates an impermeable barrier between strong disinfectants and buckets or between product and container.
| For Use With (Equipment) | B-7 series Bucket or Similar Sized tote |
|---|---|
| Color | Clear |
| Quantity | 24/Pk. |
| Material | LDPE, Nylon |
| For Use With (Application) | Product Transport or Liquid Containment |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec Compact Bucket System, Replacement Stainless Steel Mop Holder
Component of the Compact Bucket System which is an improved versatile multiple bucket system for use with Contec’s flat and curved mops.
Micronova™ BucketBinders™ Bucket Connectors
Bucket connecting hardware for BucketBinder™ Multi Bucket System