Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (9)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (91)
- (3)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (16)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (53)
- (1)
- (32)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (14)
- (74)
- (7)
- (6)
- (40)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (293)
- (46)
- (253)
- (83)
- (260)
- (11)
Filtered Search Results
Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the need for a bucket or wringer in cleanroom mopping. The EasySat™ Bucketless Floor Mop features laser-cut sealed-edge VertiKlean™ mop head material and is fully autoclavable. A push button flow control releases cleaning solution on demand.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Width (English) | 18.25 in. |
| Length (Metric) | 55 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 21.5 in. |
| Color Code | White |
| Material | Polyester |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 4.75 in. |
Micronova™ SnapMop™ Irradiated Flat Head Mop Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Irradiated, lightweight, snap-on flat head mop covers with urethane foam interiors, designed for effective cleaning and sanitizing in in aseptic environments, ISO 5 to ISO 9.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Head Type | Flat |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Micronova™ M-Zone™ FlatMop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
These slip-on, tab removal flat head mop covers are ideal for cleaning and sanitizing all surfaces and equipment in the cleanroom. Available in a choice of fabric to meet specific cleaning needs.
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Textured Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads and Covers are comprised of laminated polyester fabric and high sorbency polyester foam for excellent cleaning capacity and abrasion resistance.
Micronova™ M-Zone™ MegaSorb™ Microfiber String Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A highly absorbent mop that combines the cleaning efficiency of microfiber with the ease of a looped string mop. The tufted strands are comprised of polyester and nylon filaments, designed to pick up liquids and tiny particles in controlled and critical environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 40.6 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 16 in. |
| Dimensions | 40.6 x 15.2 cm (16 x 6 in.) |
| Material | Microfiber Polyester,Nylon,Nylon |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | String Mop |
| Autoclavable | Autoclavable |
Contec™ VertiKlean™ MAX™ Hands Free Mop Removal Tool
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hands-free stainless-steel mop removal tool for Compact Bucket System
Micronova™ Isolator Tool and Irradiated Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The irradiated angled head adapter with a 360° swivel works with a range of irradiated mop covers to efficiently clean and disinfect isolators, hoods, RABS and small equipment in clean and aseptic environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color-coded | No |
Contec™ QuicKlean™ with MicroGenesis™ Mop and Wipe System
Designed for USP <797> compliance in healthcare cleaning. The Contec™ QuicKlean™ with MicroGenesis™ Mop and Wipe System combines lightweight, easy to maneuver hardware and the particle pick-up capacity of the MicroGenesis microfiber wipe to deliver unprecedented performance. It is compatible with a wide range of disinfectants, chemicals, and solutions.
| Width (English) | 16 in. |
|---|---|
| Length (English) | 5 in. |
| Dimensions | 5 x 16 in. (13 x 41 cm) |
| Certifications/Compliance | USP 797 |
| For Use With (Application) | Ideal for Disinfecting Floors, Walls and Ceilings |
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing System Non-Sterile Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use with VertiKlean™ Wall Washing System which is designed for cleaning vertical surfaces. Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Non-Sterile Mop Heads and Covers are comprised of laminated polyester fabric and high sorbency polyester foam for excellent cleaning capacity and abrasion resistance. A textured option for applications that require improved particle removal is available.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 2 cm |
| Width (English) | 4 in. |
| Material | Knitted Polyester,Polyester Foam |
| For Use With (Application) | Used with Corresponding Hardware for Wet Cleaning Walls and Ceilings in Non-sterile Environments |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 1 in. |
Contec™ EasyCurve™ Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Lightweight mop for ceilings, walls, and floors. Choose from non-sterile or validated sterile versions. Mop heads are autoclavable. The EasyCurve™ Mop Heads use curved mop faces with pivoting connectors for easier surface contact at a variety of angles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
Micronova™ T-Mop™ Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A range of T-mop covers with snaps that fit onto the 180° swivel TMop™ Adapter to effortlessly clean and sanitize cleanroom surfaces, including soft walls, awkward corners, tight spaces and under equipment. Available in a variety of fabrics to meet specific cleaning needs.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Product Type | Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ SnapMop™ Cover, Irradiated
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The SnapMop™ Cover is a gamma irradiated microfiber over foam mop cover with snaps for use with the QDSL and QPSL series mop adapters.
Contec™ EasyReach™ Cleaning System: Cleaning Tool
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Passes easily through transfer hatches, requires no assembly and is maintenance-free. EasyReach™ Cleaning System is ideal for isolators, cabinets, laminar air-flow hoods, glove boxes and other mini environments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ SlimLine™ Cleanroom Mop Adapter
Flat head, cleanroom mop adapters that feature a unique 360° swivel joint that can be locked at 180°, for the ultimate ease and control of flat surface cleaning. Available electropolished stainless steel or polypropylene mop frame.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 7.62 cm |
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| Width (English) | 4 in. |
| Color-coded | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Resistant To | Chemicals |
| Head Type | 360 Swivel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ PadMop™ Irradiated Covered Sponge Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This irradiated, brick style, covered sponge mop is designed to apply optimum amounts of disinfectant to cope with large surface areas, shelving, door jambs and corners in pharmaceutical production or aseptic processing areas.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Mop |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Sterility | Sterile |