Syringeless and Syringe Filters
- (8)
- (13)
- (297)
- (9)
- (91)
- (1)
- (408)
- (1)
- (14)
- (16)
- (2)
- (3)
- (20)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (26)
- (3)
- (9)
- (1)
- (2)
- (9)
- (72)
- (3)
- (17)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (19)
- (2)
- (133)
- (99)
- (2)
- (98)
- (1)
- (43)
- (53)
- (109)
- (27)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (3)
- (8)
- (63)
- (26)
- (592)
- (151)
- (11)
- (494)
- (21)
- (32)
- (13)
- (22)
- (189)
Résultats de la recherche filtrée
Basix™ Syringe Filters, PTFE, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PTFE, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Matériau de boîtiers | Polypropylene |
| Matériau (membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
Sartorius Minisart™ NML Syringe Filter, Nonsterile
Provides fast and reliable filtration of small to medium volumes, complete with ready-to-connect filter units. Sartorius Minisart™ NML Syringe Filters, Nonsterile eliminate time consuming preparatory work, such as changing out the filter and cleaning the filtration system.
| Type de filtre | Syringe Filter |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Syringe |
| Jetable | Single-use |
| Conditionnement | Nonsterile, bulk packed |
| Zone de filtration | 6.2 cm2 |
| Diamètre (métrique) | 28 mm |
| Température (métrique) Max | 50°C |
| Volume (métrique) | 200 mL |
| Type | NML Syringe Filter |
| Stérilité | Non-sterile |
| Préfiltre | No |
| Quantité | 500 Pk. |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Volume mort (après purge de l’air) | 0.15 mL |
| Type d’entrée | Female Luer Lock |
| Matériau de boîtiers | Meta acrylate butadiene styrene polymerisate (MBS) |
| Volume d’échantillon | 1 to 200 mL |
Choice™ PES (Polyethersulfone) Syringe Filters
Use Choice PES (Polyethersulfone) Syringe Filters for ion chromatography samples, and filtration of tissue cultures, proteins, nucleic acids, and high-temperature liquids.
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Gamme de produits | Choice |
| Préfiltre | No |
| Quantité | 100/Pk. |
| Matériau de boîtiers | Solvent Resistent, Low-Extractable Polypropylene |
| Pression nominale | 90 psi |
| À utiliser avec (application) | HPLC, SPE |
| Matériau (membrane) | PES |
Basix™ Syringe Filters, PVDF, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PVDF, Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Diamètre (métrique) | 25 mm |
| Matériau de boîtiers | Acrylic |
| Matériau (membrane) | PVDF |
Fisher Scientific™ Basix™ Syringe Filters, MCE, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisher Scientific™ Basix™ Syringe Filters, MCE, Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Diamètre (métrique) | 25 mm |
| Matériau de boîtiers | Acrylic |
| Matériau (membrane) | MCE |
Basix™ Syringe Filters, Nylon, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, Nylon, Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Diamètre (métrique) | 25 mm |
| Matériau de boîtiers | Acrylic |
| Matériau (membrane) | Nylon |
Basix™ Syringe Filters, Nylon, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, Nylon, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Matériau de boîtiers | Polypropylene |
| Matériau (membrane) | Nylon |
Basix™ Syringe Filters, PES, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PES, Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Diamètre (métrique) | 25 mm |
| Matériau de boîtiers | Acrylic |
| Matériau (membrane) | PES |
Basix™ Syringe Filters, PVDF, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PVDF, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Diamètre (métrique) | 25 mm |
| Matériau de boîtiers | Polypropylene |
| Matériau (membrane) | PVDF |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
Fisherbrand™ Syringe Filters: PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Matériau | PTFE |
| À utiliser avec (application) | Ideal for degassing/clarifying aqueous and solvent samples |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Sterile
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Volume mort (après purge de l’air) | Low |
Fisherbrand™ Syringe Filters: Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
| Matériau (membrane) | Nylon |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Quantité | 50/Pk. |
| Diamètre (métrique) | 33 mm |
| Type d’entrée | Female Luer Lock |
| Matériau de boîtiers | Acrylic |
| Type de sortie | Male Leur-Slip |
| Matériau (membrane) | PES |