Syringeless and Syringe Filters
- (8)
- (12)
- (232)
- (9)
- (77)
- (1)
- (326)
- (1)
- (12)
- (14)
- (2)
- (1)
- (65)
- (14)
- (82)
- (2)
- (2)
- (3)
- (18)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (29)
- (68)
- (1)
- (2)
- (9)
- (4)
- (50)
- (2)
- (13)
- (4)
- (1)
- (7)
- (4)
- (7)
- (12)
- (37)
- (3)
- (133)
- (99)
- (2)
- (98)
- (1)
- (34)
- (14)
- (9)
- (39)
- (1)
- (109)
- (11)
- (4)
- (16)
- (1)
- (2)
- (8)
- (4)
- (1)
- (3)
- (13)
- (26)
- (9)
- (449)
- (143)
- (38)
- (113)
- (10)
- (1)
- (96)
- (398)
- (9)
- (12)
- (22)
- (172)
- (16)
- (16)
- (10)
- (3)
- (17)
Résultats de la recherche filtrée
Basix™ Syringe Filters, Nylon, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, Nylon, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Matériau de boîtiers | Polypropylene |
| Matériau (membrane) | Nylon |
Basix™ Syringe Filters, PTFE, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PTFE, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Matériau de boîtiers | Polypropylene |
| Matériau (membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
MilliporeSigma™ Millex™-FA Syringe Filter Unit, Hydrophobic PTFE, 1 μm
Protect vacuum sources and tank/bioreactor venting from contamination and moisture damage. Millex™ Filters: Inlet and Outlet for Latex Tubing are constructed of sturdy polypropylene with hydrophobic PTFE membranes.
| Diamètre (métrique) de filtre | 5 cm |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Diamètre (métrique) | 50 mm |
| Type d’entrée | Stepped hose barb with Female Luer Slip |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Matériau de boîtiers | Polypropylene |
| Taille des pores | 1.0 μm |
| Volume (métrique) | 4 L |
| À utiliser avec (application) | Filtering vacuum sources and tank/bioreactor venting with analytical sample preparation |
| Matériau (membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
MilliporeSigma™ Millex™-GP Sterile Syringe Filter Units with PES Membrane, 0.22 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Meets USP Class VI Biological tests for plastics. All 33 mm filters are CE-marked and suitable for both medical and laboratory applications outside the U.S. |
| Jetable | Single-use |
| Diamètre (métrique) | 3.3 cm |
| Taille des pores | 0.22 μm |
| Type de sortie | Male Luer Slip |
| Pression nominale | 145 psi |
| À utiliser avec (application) | Low protein binding; sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions; Sterilization of drugs or aqueous solutions administered intravenously |
| Température (impériale) en fonctionnement | 113°F |
| Couleur | Green |
| Catégorie | Modified Acrylic Syringe Filter |
| Température (métrique) en fonctionnement | 45°C |
| Stérilité | Sterile |
| Plage de températures (métrique) | 45°C |
| Volume mort (après purge de l’air) | <100 μL |
| Plage de températures (impériale) | 113°F |
| Type d’entrée | Female Luer Lock |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Matériau du cône | Modified Acrylic |
| Matériau de boîtiers | Modified Acrylic |
| Matériau (membrane) | PES |
Choice™ PES (Polyethersulfone) Syringe Filters
Use Choice PES (Polyethersulfone) Syringe Filters for ion chromatography samples, and filtration of tissue cultures, proteins, nucleic acids, and high-temperature liquids.
| Catégorie | Syringe Filter |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Préfiltre | No |
| Quantité | 100/Pk. |
| Matériau de boîtiers | Solvent Resistent, Low-Extractable Polypropylene |
| Gamme de produit | Choice |
| Pression nominale | 90 psi |
| À utiliser avec (application) | HPLC, SPE |
| Matériau (membrane) | PES |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Durapore™ (PVDF), 0.45 μm
Remove particulates, reduce signal-to-noise ratios and maintain flat baselines. Millex™ Nonsterile 33 mm Syringe Filters are constructed of polyethylene housing with Durapore™ membranes for preparing samples for analysis. Available in two pore sizes.
| Type de filtre | Syringe Filter |
|---|---|
| Diamètre (métrique) de filtre | 33 mm |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 4.5 cm2 |
| Code du filtre | HV |
| Diamètre (métrique) | 33 mm |
| Taille des pores | 0.45 μm |
| Volume (métrique) | <100 mL |
| À utiliser avec (application) | Analytical sample prep |
| Catégorie | Syringe Filter |
| Stérilité | Non-sterile |
| Volume mort (après purge de l’air) | ≤80 μL |
| Matériau de boîtiers | Polypropylene |
| Gamme de produit | Millex |
| Matériau (membrane) | PVDF |
| Code couleur | Yellow |
Sartorius Minisart™ NML Syringe Filter, Nonsterile
Provides fast and reliable filtration of small to medium volumes, complete with ready-to-connect filter units. Sartorius Minisart™ NML Syringe Filters, Nonsterile eliminate time consuming preparatory work, such as changing out the filter and cleaning the filtration system.
| Type de filtre | Syringe Filter |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Syringe |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 6.2 cm2 |
| Emballage | Nonsterile, bulk packed |
| Diamètre (métrique) | 28 mm |
| Volume (métrique) | 200 mL |
| Catégorie | NML Syringe Filter |
| Stérilité | Non-sterile |
| Préfiltre | No |
| Quantité | 500 Pk. |
| Température (métrique) maximale | 50°C |
| Hydrophobicité | Hydrophilic |
| Volume mort (après purge de l’air) | 0.15 mL |
| Type d’entrée | Female Luer Lock |
| Matériau de boîtiers | Meta acrylate butadiene styrene polymerisate (MBS) |
| Volume d’échantillon | 1 to 200 mL |
Choice™ Nylon Syringe Filters
Use Thermo Scientific™ Choice™ Nylon Syringe Filters as the economic option for most general laboratory filtration, and for filtration of most HPLC samples.
| Catégorie | Syringe Filter |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Préfiltre | No |
| Quantité | 100/Pk. |
| Matériau de boîtiers | Solvent Resistent, Low-Extractable Polypropylene |
| Gamme de produit | Choice |
| Pression nominale | 90 psi |
| À utiliser avec (application) | HPLC, SPE |
| Matériau (membrane) | Nylon |
Cytiva Whatman™ GD/X PVDF Syringe Filters
Processes three to seven times more sample volume than filters without prefilter. Whatman™ GD/X PVDF Syringe Filters are specifically designed for filtration of viscous or otherwise hard-to-filter samples with high solids content.
| Type de filtre | Syringe Filter |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Dimensions (L x l x H) | 21.6 x 29.8 mm |
| Préfiltre | 100% Borosilicate Glass FiberGMF 150 10 μm: 1 μmGF/F 0.7 μm |
| Type d’entrée | Female Luer Lock |
| Matériau de boîtiers | Pigment free polypropylene (PP) |
| Type de sortie | Male Luer |
| Volume (métrique) | ≤10 mL |
| Matériau (membrane) | PVDF |
Cytiva Whatman™ Puradisc Nylon Syringe Filters: Nonsterile
Caters to a wide variety of sample types and applications, including capillary electrophoresis, biological preparations, protein filtration, and UV spectroscopy sample preparation. Whatman™ Puradisc Nylon Syringe Filters: Nonsterile are resistant to a range of organic solvents and suitable for use with high pH samples.
| Type de filtre | Syringe Filter |
|---|---|
| Catégorie | Syringe Filter |
| Zone de filtration | 4.2 cm2 |
| Stérilité | Non-sterile |
| Dimensions (L x l x H) | 22.9 x 28.4 mm |
| Diamètre (métrique) | 25 mm |
| Type d’entrée | Female Luer Lock |
| Matériau de boîtiers | Pigment Free Polypropylene (PP) |
| Type de sortie | Male Luer |
| Volume (métrique) | Up to 100 mL |
| Pression nominale | 5.2 bar (75 psi) |
| À utiliser avec (application) | For aqueous or solvent-based solutions, HPLC, TLC, GC sampling |
| Matériau (membrane) | Nylon |
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Quantité | 50/Pk. |
| Diamètre (métrique) | 33 mm |
| Type d’entrée | Female Luer Lock |
| Matériau de boîtiers | Acrylic |
| Type de sortie | Male Leur-Slip |
| Matériau (membrane) | PES |
Fisherbrand™ Syringe Filters: PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Catégorie | Syringe Filter |
|---|---|
| Matériau | PTFE |
| À utiliser avec (application) | Ideal for degassing/clarifying aqueous and solvent samples |
Basix™ Syringe Filters, PES, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PES, Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Diamètre (métrique) | 25 mm |
| Matériau de boîtiers | Acrylic |
| Matériau (membrane) | PES |
Basix™ Syringe Filters, PVDF, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PVDF, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Diamètre (métrique) | 25 mm |
| Matériau de boîtiers | Polypropylene |
| Matériau (membrane) | PVDF |
Basix™ Syringe Filters, PVDF, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PVDF, Sterile offers high sample throughput.
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Diamètre (métrique) | 25 mm |
| Matériau de boîtiers | Acrylic |
| Matériau (membrane) | PVDF |