Electronic Toploading Balances
- (9)
- (18)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (21)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (15)
- (3)
- (1)
- (19)
- (10)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (3)
- (19)
- (1)
- (4)
- (1)
- (37)
- (8)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (16)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (22)
- (46)
- (33)
- (73)
- (53)
- (10)
- (65)
- (32)
- (3)
- (12)
- (65)
- (38)
- (19)
- (12)
- (12)
- (1)
- (11)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (88)
- (4)
- (3)
- (4)
- (95)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (23)
- (103)
- (9)
- (18)
- (3)
- (51)
- (3)
- (19)
- (4)
- (3)
- (1)
- (5)
- (107)
- (95)
- (48)
- (11)
- (56)
- (8)
Résultats de la recherche filtrée
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Certifications/Conformité | CSA number 80000336/CE certificate |
|---|---|
| Alimentation électrique | 100 to 240 VAC (±10%) |
| Largeur (métrique) | 219 mm |
| Matériau | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Comprend | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
| Modèle | Electronic Toploading Balances |
| Type d’affichage | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Type de connexion | 9 Pin USB C |
OHAUS™ PR Series Electronic Balance
Optimized design for routine weighing applications in your workplace.
| Longueur (métrique) | 32 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Metrology: NIST Handbook 44; Canada Weights and Measures Regulations, Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 61010-1; UL 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, Compliance Marks: CSA |
| Alimentation électrique | AC Adapter (included) |
| Type | External Calibration |
| Hauteur (métrique) | 28 cm |
| Largeur (métrique) | 21 cm |
| Matériau | ABS Plastic |
| Temps de stabilisation | 2 Seconds |
| Comprend | ABS top housing, removable stainless steel pan, glass draftshield with sliding top door (on 4 and 3 decimal place models), integrated weigh-below-hook, security bracket, calibration lock, user-selectable environmental filters and brightness settings, auto-tare, auto-dim, user-selectable span calibration points, software lockout and reset menu, user-selectable communication settings and data print options, user-definable project and user IDs, software overload/underload indicator, stability indicator. |
| Poids (métrique) | 5 kg |
| Type d’affichage | Backlit LCD |
| Type de connexion | RS-232 port, or via USB or Ethernet through an interface kit |
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance PROMO
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Certifications/Conformité | CSA number 80000336/CE certificate |
|---|---|
| Alimentation électrique | 100/240 V (±10%) |
| Type | Internal Calibration |
| Largeur (métrique) | 219 mm |
| Matériau | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Comprend | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
| Modèle | Electronic Toploading Balance |
| Type d’affichage | Touchscreen |
| Type de connexion | 9 Pin USB C |
Sartorius Entris™ II Advanced Precision Balances
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Over 38 different models offer various benefits such as real-time level support, integrated protection systems, CalAuditTrail, a graphic touch display, and 13 built-in application programs
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE Certificate, CSA for Canada |
| Type | Balance |
| Matériau | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Ampérage | 0.2 A |
| Tension | 100/240 V |
| Modèle | Electronic Precision Balance |
| Type d’affichage | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Type de connexion | D-sub connector, 9-pin; USB UTL; USB Device |
Ohaus™ Explorer™ Analytical Balance, NTEP Certified
Delivers accurate results within seconds, improving operator efficiency, productivity and throughput.
Sartorius Secura™ Standard Laboratory Balance
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Reduce your risk with integrated and intelligent protection systems. Sartorius Secura™ standard laboratory scales provide highly accurate weighing results with maximum operating convenience. The range of scales features weighing capacities from 21g to 6,100g.
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Certifications/Conformité | GLP, GMP |
| Type | Balance |
| Tension | 100/240 V |
| Mise à niveau | Real-time level support |
| Type d’affichage | Color Touchscreen |
| Type de connexion | mini USB |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCE User interface - PROMO
Cubis™ II Precision High-Capacity Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
OHAUS™ SCOUT™ SJX/E Class II and III Legal-for-Trade Portable Balances
Designed for a wide range of Legal-for-Trade applications, the balances are ideal for weighing in precious commodities of all forms.
| Certifications/Conformité | Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 No. 61010-1; UL Std. No. 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B; FCC Part 15 Class B; Industry Canada ICES-003 Class B |
|---|---|
| Alimentation électrique | AC adapter (included) or 4 AA batteries (not included) |
| Matériau | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| Poids (impériale) | 2.2 lb. |
| Garantie | 1 Year |
| Modes de pesée | Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Check Weighing, Totalization, Density Determination, Display Hold |
| Mise à niveau | Up Front level bubble |
| Poids (métrique) | 1 kg |
| Type d’affichage | Backlit LCD |
| Type de connexion | RS232, USB Host, USB Device, Ethernet or Bluetooth (available as accessories) |
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balances
Strikes the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities
OHAUS™ Explorer™ Precision Balances
The Explorer has risen to the next level of ingenuity; expanding on its modern features and design to offer unmatched functionality.
| Certifications/Conformité | NIST, AM-5847, IEC/EN 61010-1:2010, CAN/CSA-C22.2, |
|---|---|
| Interface d’automatisation | Touch screen |
| Matériau | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Ampérage | 0.6 A |
| Type d’affichage | Color Graphic |
| Type de connexion | RS-232, USB, Optional Ethernet or 2nd RS232 |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Alimentation électrique | 100/240 V 50/60 Hz |
| Type | Precision Balance |
| Largeur (métrique) | 23 cm |
| Format | Gram, milligram, kilogram, carat, ounce, troy ounc |
| Profondeur (impériale) | 15.5 in. |
| Plage de températures (métrique) | 10°C to 30°C |
| Tension | 100/240 V |
| Dérive en sensibilité | 1.5ppm/°C |
| Comprend | Automatic draft shield 3 door, internal (AutoCal) |
| Largeur (impériale) | 9.1 in. |
| Plage de températures (impériale) | 50°F to 86°F |
| Profondeur (métrique) | 39.3 cm |
OHAUS™ Explorer NTEP Series Precision Balance
The Explorer Series of precision balances combine modern features and design elements to offer unmatched functionality in a line of high-performance balances. These smart and intuitive balances simplify even the most complex laboratory measurements.
| Certifications/Conformité | NTEP Measurment Canada |
|---|---|
| Alimentation électrique | AC Adapter (Included) |
| Type | Toploading Balances |
| Type d’affichage | Color Touchscreen |
| Type de connexion | Ethernet (Available as an Accessory); USB (Included); RS232 (Included) |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Cubis™ II Precision (3-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Fréquence | 50/60 Hz (± 5%) |
|---|---|
| Certifications/Conformité | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Type | Precision Balance |
| Hauteur (métrique) | 122/284/373 mm |
| Largeur (métrique) | 240 mm |
| Legal for Trade | Class I |
| Matériau | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Garantie | 10 years |
| Comprend | Balance, Accessories, Power supply, Manual, Factory test report |
| Modèle | Draft shield A: Motorized |
| Type d’affichage | Color TFT Touchscreen |
| Type de connexion | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
OHAUS™ Navigator™ Portable Balance
Rugged, multi-purpose balances for a wide range of general weighing applications
| Certifications/Conformité | Product Safety: IEC/EN 61010-1,Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic environments; FCC Part 15 Class B; Canada ICES-003, CE; RCM |
|---|---|
| Alimentation électrique | 110/120 V |
| Matériau | ABS Plastic |
| Comprend | ABS housing, stainless steel pan, transportation lock, menu and calibration lockswitch, slip-resistant and adjustable feet, leveling bubble, mechanicaland software overload/underload protection, stability indicator, low battery indicator, auto shut-off, user-selectable print options, user-selectablecommunication settings |
| Poids (métrique) | 1 kg |
| Type d’affichage | Backlit LCD |
| Type de connexion | AC or battery |
OHAUS™ Scout™ SKX Portable Balances
Offers superior overload protection in a sleek, low profile and stackable design.
| Interface d’automatisation | Mechanical keys |
|---|---|
| Type | Portable Balance |
| Legal for Trade | No |
| Matériau | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| À utiliser avec (application) | Ideal for education-specific weighing applications |
| Type d’affichage | LCD |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Precision Balance, Standard Weigh Pan
Excellence XPR Precision Balances provide FACT automatic adjustment, leveling guidance, LabX software compatibility and exceptional user management within the detachable 7-inch color touchscreen. The SmartPan Pro weigh pan design eliminates air current risks and increases repeatability accuracy.
| Certifications/Conformité | FDA 21 CFR Part 11 |
|---|---|
| Précision affichage | 0.1 g |
| Type d’affichage | Color Graphic |
| Type de connexion | USB, LAN, RS232 compatible |