Electronic Toploading Balances
- (9)
- (18)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (21)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (15)
- (3)
- (1)
- (19)
- (10)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (3)
- (19)
- (1)
- (4)
- (1)
- (38)
- (8)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (16)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (22)
- (46)
- (43)
- (73)
- (65)
- (12)
- (65)
- (32)
- (15)
- (65)
- (58)
- (11)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (88)
- (4)
- (3)
- (4)
- (95)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (23)
- (103)
- (9)
- (18)
- (3)
- (52)
- (3)
- (19)
- (4)
- (3)
- (1)
- (112)
- (106)
- (48)
- (65)
Filtered Search Results
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balance
Adventurer™ Precision Balance strikes the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities.
| Display Type | Color Touchscreen |
|---|---|
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Material | Metal Base, ABS Top Housing, Stainless Steel Pan |
| Certifications/Compliance | Metrology: OIML R76, EN 45501 (Class I, nmax 320000, Class II, nmax 52000), Product Safety: EN 61010-1, IEC 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC 61326-1, EN 61326-1 (Emissions Class B, Immunity Industrial Requirements), GLP/GMP Compliant |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Check |
OHAUS™ Compass™ Cx Compact Scale
Designed for energy efficient weighing in labs, classrooms or the field.
| Includes | Stainless steel pan, AA batteries |
|---|---|
| Height (Metric) | 41 mm |
| Type | Compact Scale |
| Length (Metric) | 201 mm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Width (Metric) | 135 mm |
| Weight (Metric) | 0.51 kg |
OHAUS™ Scout™ SPx Portable Balances
Ideal for laboratory and industrial applications, the OHAUS Scout comes in a slim, stackable design with large backlit LCD.
| Electrical Requirements | AC adapter (included) or 4 AA batteries (not inclu |
|---|---|
| Type | Portable Balance |
| Display Type | Digital |
| Connection Type | RS-232, USB Host, USB Device, Ethernet |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| Weight (Metric) | 1 kg |
OHAUS™ PR Series Electronic Balance
Optimized design for routine weighing applications in your workplace.
| Includes | ABS top housing, removable stainless steel pan, glass draftshield with sliding top door (on 4 and 3 decimal place models), integrated weigh-below-hook, security bracket, calibration lock, user-selectable environmental filters and brightness settings, auto-tare, auto-dim, user-selectable span calibration points, software lockout and reset menu, user-selectable communication settings and data print options, user-definable project and user IDs, software overload/underload indicator, stability indicator. |
|---|---|
| Height (Metric) | 28 cm |
| Electrical Requirements | AC Adapter (included) |
| Type | External Calibration |
| Length (Metric) | 32 cm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | RS-232 port, or via USB or Ethernet through an interface kit |
| Stabilization Time | 2 Seconds |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | Metrology: NIST Handbook 44; Canada Weights and Measures Regulations, Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 61010-1; UL 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, Compliance Marks: CSA |
| Width (Metric) | 21 cm |
| Weight (Metric) | 5 kg |
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balances
Stable, accurate and fast operating balance for optimal weighing results in routine laboratory work.
| Electrical Requirements | AC Adapter Input: 100-240 VAC 50-60 Hz 0.3AAC Adap |
|---|---|
| Type | Toploading Balances |
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | RS-232, USB device, USB host |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
METTLER TOLEDO Standard MA Precision Balance
METTLER TOLEDO Standard MA Precision Balances are highly accurate, simple to operate and built with high quality materials for proven long lasting performance.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, RS232 |
| Material | Metal, PBT |
Sartorius Cubis™ II Precision (1-place) Balance, MCE Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (1-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Display Type | TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 240 mm |
| Weight (Metric) | 5.4 kg |
OHAUS™ Explorer™ Precision Balances
The Explorer has risen to the next level of ingenuity; expanding on its modern features and design to offer unmatched functionality.
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Depth (English) | 15.5 in. |
| Width (English) | 9.1 in. |
| Automation Interface | Touch screen |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Sensitivity Drift | 1.5ppm/°C |
| Includes | Automatic draft shield 3 door, internal (AutoCal) |
| Type | Precision Balance |
| Format | Gram, milligram, kilogram, carat, ounce, troy ounc |
| Display Type | Color Graphic |
| Depth (Metric) | 39.3 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | RS-232, USB, Optional Ethernet or 2nd RS232 |
| Amperage | 0.6 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Certifications/Compliance | NIST, AM-5847, IEC/EN 61010-1:2010, CAN/CSA-C22.2, |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
OHAUS™ Explorer NTEP Series Precision Balance
The Explorer Series of precision balances combine modern features and design elements to offer unmatched functionality in a line of high-performance balances. These smart and intuitive balances simplify even the most complex laboratory measurements.
| Electrical Requirements | AC Adapter (Included) |
|---|---|
| Type | Toploading Balances |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | Ethernet (Available as an Accessory); USB (Included); RS232 (Included) |
| Certifications/Compliance | NTEP Measurment Canada |
Sartorius Cubis II™ Essential High Capacity Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis II™ Essential High Capacity Balance offers a high level of weighing accuracy with a large, high-contrast touch display that features factory-installed essential weighing applications for easy operation.
| Electrical Requirements | CR2030 |
|---|---|
| Type | High Capacity Toploader |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Touchscreen |
| Capacity | 36.2 kg |
| Connection Type | USB A USB B USB C RS-232 9 Pin peripheral connector for Sartorius accessories |
| Material | Lead (CAS 7439-92-1): This substance is present as an ingredient in brass alloys. It complies with the limit of 0.4% by weight of EU Directive 2011/65 / EU (RoHS) in these alloys. Bisphenol A (CAS 80-05-7): Bisphenol A is the raw material for the plastic polymers polycarbonate and polysulfone. Sartorius uses these two polymers in some plastic components. Bisphenol A is firmly bound in the structure of the plastic. If used as intented, no adverse health effects are to be expected. |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCE User interface - PROMO
Cubis™ II Precision High-Capacity Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
OHAUS™ SCOUT™ SJX/E Class II and III Legal-for-Trade Portable Balances
Designed for a wide range of Legal-for-Trade applications, the balances are ideal for weighing in precious commodities of all forms.
| Electrical Requirements | AC adapter (included) or 4 AA batteries (not included) |
|---|---|
| Leveling | Up Front level bubble |
| Warranty | 1 Year |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | RS232, USB Host, USB Device, Ethernet or Bluetooth (available as accessories) |
| Weight (English) | 2.2 lb. |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| Certifications/Compliance | Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 No. 61010-1; UL Std. No. 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B; FCC Part 15 Class B; Industry Canada ICES-003 Class B |
| Weighing Modes | Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Check Weighing, Totalization, Density Determination, Display Hold |
| Weight (Metric) | 1 kg |
OHAUS™ Explorer™ Precision Balances, NTEP Certified
Delivers accurate results within seconds, improving operator efficiency, productivity and throughput. OHAUS Explorer Precision Balances feature a color touch display that can be separated from the weighing base.
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Depth (English) | 10.2 in. |
| Width (English) | 9.1 in. |
| Automation Interface | Touch screen |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Includes | AC adapter, user manual, AutoCal™ fully-auto |
| Type | Precision Balance |
| Format | Gram, milligram, kilogram, carat, ounce, troy ounc |
| Display Type | Color Graphic |
| Depth (Metric) | 26 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | Bi-directional RS-232, USB |
| Amperage | 0.6 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
Mettler Toledo™ Excellence Precision Balance
Precision Balances are highly intuitive and reliable with key features to simplify weighing tasks and increase efficiency.
| Electrical Requirements | Input: 100 - 240 V AC ± 10%, 50 - 60 Hz, 1.8 A |
|---|---|
| Display Type | Color Touchscreen |
Sartorius Cubis II MTS Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The combinability of the display unit, weighing module, draft shield, software packages for various applications and functions and a comprehensive range of accessories allows the individual adaptation of the Cubis™ II balance to all weighing tasks.
| Electrical Requirements | 00 to 240 VAC (±10%) |
|---|---|
| Type | Balance |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin |
| Model | Cubis II MTS Balance |