Capsules and Inline Filters
- (10)
- (47)
- (3)
- (7)
- (17)
- (2)
- (37)
- (3)
- (9)
- (3)
- (6)
- (16)
- (4)
- (3)
- (15)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (6)
- (9)
- (6)
- (3)
- (3)
- (5)
- (10)
- (23)
- (22)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (42)
- (18)
- (1)
- (8)
- (24)
- (40)
- (31)
- (2)
- (2)
- (9)
- (63)
- (56)
- (1)
- (45)
- (1)
- (19)
- (9)
- (74)
Filtered Search Results
Cytiva Whatman™ Vacu-Guard Filter
Helps to confine and isolate infectious materials in vacuum systems and protect the laboratory. Whatman™ Vacu-Guard Filter protects vacuum pump systems from solvent vapor or gaseous contaminants and aqueous aerosols.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Type | Inline Filter |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE |
| Quantity | 10Pack |
| For Use With (Application) | Isolate infectious materials |
| Product Line | Vacu-Guard Filter |
MilliporeSigma™ OptiScale™ Capsule Filters for Clarification and Prefiltration with Polysep II Media
For evaluating media to clarify biological feed streams like cell cultures, serum, plasma and vaccines containing high levels of colloidal particles
| Material (Membrane) | PVDF |
|---|---|
| For Use With (Application) | For evaluating media to clarify biological feed streams like cell cultures, serum, plasma and vaccines containing high levels of colloidal particles |
| Filtration Area | 17.7 cm2 |
MilliporeSigma™ Sampling Capsule for Metals Analysis, 0.45 μm
Disposable, EPA-accepted method for collecting groundwater prior to dissolved metals analysis.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Type | Pharmaceutical Filters or Ultrafilters |
| Housing Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certified for 67 metals and 2 anions; meet U.S. EPA filtration requirements for 0.45 μm filtration. |
| Diameter (Metric) Membrane | 7.6 cm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 600 cm2 |
MilliporeSigma™ Sampling Capsule for Metals Analysis, 5.0 μm
Disposable, EPA-accepted method for collecting groundwater prior to dissolved metals analysis.
MilliporeSigma™ Millipak™ Disposable Filter Units
Removes particles and microorganisms from liquids and gases with pump-driven filter. Millipak™ Disposable Filter Units provide sterile filtration of parenterals, diagnostics, buffers, media, and biologicals.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (English) | 3 in. |
| Type | Filter Unit |
| Diameter (Metric) | 7.6 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Max. Inlet Pressure | 75 psi at 25°C |
MilliporeSigma™ Aervent-50 Disposable Filters
Sterilizing-grade filters designed for critical small-scale gas line and air venting applications
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 62 mm |
| Autoclavable | Autoclavable |
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Capsule Filter without Prefilter Layer
For removing particles and microorganisms from aqueous liquid streams in large volume parenteral or ophthalmics manufacturing
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Material (Membrane) | PVDF |
| For Use With (Application) | For removing particles and microorganisms from aqueous liquid streams in large volume parenteral or ophthalmics manufacturing |
| Filtration Area | 0.09 m2 |
MilliporeSigma™ Sampling Capsule for Metals Analysis, 1.0 μm
Disposable, EPA-accepted method for collecting groundwater prior to dissolved metals analysis.
| Pore Size | 1 μm |
|---|---|
| Type | Pharmaceutical Filters or Ultrafilters |
| Housing Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Certified for 67 metals and 2 anions; meet U.S. EPA filtration requirements for 0.45 μm filtration. |
| Diameter (Metric) Membrane | 7.6 cm |
| For Use With (Application) | For metals analysis |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 600 cm2 |
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Disposable Capsule Filters with Aervent™ Membrane
Hydrophobic filters remove particles and microorganisms from gases and liquids
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Housing Material | PTFE |
| Material (Membrane) | MCE |
| Length (English) | 5.3 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 1000 cm2 |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Vent Filters and 50mm Capsules
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Filter aggressive chemicals, including acids and non-aqueous solvents such as those used in GC and HPLC with this in-line syringe filter with PTFE membrane.
| Material (Membrane) | PTFE |
|---|
MilliporeSigma™ OptiScale™ Capsule Filters for Aseptic Processing Applications
Small-volume option for process screening and scaling
| Housing Material | Polycarbonate |
|---|---|
| For Use With (Application) | Cell culture media; Media additives; Bacterial cell processing; Buffer preparations; Ophthalmic solutions; Pharmaceutical facility water; Vaccines; Process intermediates |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 17.7 cm2 |
MilliporeSigma™ Millistak+™ Pod Disposable Depth Filter System
Ideal for primary and secondary clarification in lab, pilot and process-scale applications
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 13.46 cm |
| Type | Millistak+ Pod Depth Filter |
| Volume (Metric) | 5 to 12,000 L |
| Material | Glass Fiber-reinforced Polypropylene |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Clarification of serum, plasma, vaccines, cell culture or other fluids |
| Max. Pressure | 50 psi at 25°C, 15 psi at 80°C |
| Height (English) | 5.3 in. |
| Inlet Connection (English) | 0.5 in. hose barb |
MilliporeSigma™ Opticap™ XL2 Disposable Capsule Filters with Milligard™ Media: Double Layer Format
Specially designed for small flow applications or small flow rate liquid filtration
| Type | Double Layer |
|---|---|
| Length (Metric) | 14.2 cm |
| Material (Membrane) | MCE |
| Length (English) | 5.6 in. |
| For Use With (Application) | Wine sample preparation; water filtration; and additives, aroma or adjuvants |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 700 cm2 |
MilliporeSigma™ Opticap™ Sterile XL300 Capsule Filters
For sterilizing grade performance and mycoplasma removal
| Length (Metric) | 11.9 cm |
|---|---|
| Length (English) | 4.7 in. |
| For Use With (Application) | Cell culture media; Media additives; Serum; Concentrated protein; Process intermediates; Biologicals |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Opticap™ Sterilizing Grade XL2 Durapore Capsule Filters
ideal for sterile filtration of cell culture media, protein solutions and other high fouling fluids
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|