General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (6)
- (5)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (64)
- (11)
- (2)
- (2)
- (9)
- (15)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (19)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (16)
- (11)
- (57)
- (7)
- (64)
- (2)
- (2)
- (5)
- (34)
- (6)
- (24)
- (8)
- (12)
- (63)
- (105)
- (13)
- (85)
- (3)
- (1)
- (3)
- (149)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (2)
- (15)
- (1)
- (45)
- (9)
- (8)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (53)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (17)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
3M™ SecureFit™ Protective Eyewear 400 Series
Features soft adjustable nose pads, dual injected temples, and proprietary 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology that helps diffuse pressure over the ear to enhance frame comfort while not compromising the security of fit across a diverse workforce. SF403AF-CA
Fisherbrand™ Siteliner Safety Glasses, Blue frame
Unilens design offers wide field of vision and exceptional clarity
| Teinte de la lentille | Clear |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Meets ANSI Z87.1-2003 standards. |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Revêtement de la lentille | Hardcoat |
| Teinte de la lentille | Clear |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ANSI Z87.1+, ANSI Z80.3 |
| Type de produit | Safety Glasses |
| Revêtement de la lentille | Hardcoat |
| Style des branches | Adjustable; spatula |
| Forme | Rectangle |
| Certifications/Conformité | ANSI Z87.1, ANSI Z80.3 |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Revêtement de la lentille | Scratch-resistant |
Ansell BioClean™ BCAH Clearview Autoclavable Goggles
Silicone clearview autoclavable goggles feature anti-scratch and anti-fog properties.
Ansell™ BioClean™ Clearview Replacement Lens for Autoclavable Panoramic Goggles
Ansell™ BioClean™ Clearview Replacement Lens for Autoclavable Panoramic Goggles
Contec™ Gamma Irradiated Goggles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Polycarbonate goggles feature fog-resistant, one-piece, 0.05 in. polycarbonate lens with flexible flange and black elastic head band. Direct vented.
3M™ SecureFit™ 400 Series Safety Glasses
3M™ SecureFit™ 400 Series Safety Glasses offer models with stylized colors, proprietary Pressure Diffusion Temple (PDT) technology for comfort, and a contoured brow guard to help provide additional coverage from flying particles.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|
3M™ Maxim™ Elite 1000 Series Safety Glasses
3M™ Maxim™ Elite 1000 Series Safety Glasses with ANSI Z87.1-2015 safety compliance
| Frame Type | Full Frame |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ANSI Z87.1-2015 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| À utiliser avec (application) | Primary Metals, Chemicals, Automotive, Masonary, UV Protection, Grinding, Facility Maintenance, Construction, Sub Applications, Transportation, Assembly, Remediation, Machine Operations, Law Enforcement, Chemical Handling, Pharmaceuticals, Machining, Mining, Riveting, Food and Beverage, Drilling, Food and Beverage Manufacturing, Aviation, Pouring/Casting, Chiseling, Sawing, General Manufacturing, Power Fastening, Oil and Gas, Demolition |
3M™ Solus™ 2000 Series Protective Eyewear
Comfortable, stylish eyewear with a vast array of color and lens tint options. Eye protection with a stylish flare.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Matériau de la monture | Plastic |
| Style des branches | Dual Injected Temple |
3M™ SecureFit™ 100 Series
Features a sleek, sporty lens shape coupled with a patented temple design that self-adjusts to different head sizes to provide a stylish yet comfortable fit for an extended period of time.
| Frame Type | Frameless |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 1.85 in. |
| Hauteur (métrique) | 4.7 cm |
| Matériau | Polycarbonate |
| Type de produit | Protective Eyewear |
| Protection UV | UV400 |
| Couleur des branches | Black Temples |
| Couleur de la monture | Black Temples |
| Forme | Sleek, Sporty Lens Shape |
3M™ Solus™ CCS Series Eyewear
3M™ Solus™ CCS Series eyewear includes the Corded Control System (CCS) temples. The versatile design helps keep eyewear and earplugs attached, untangled and ready to use, for convenient, comfortable protection needed to focus on the jobs at hand. Earplugs sold separately.
| Frame Type | Frameless |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ANSI Z87.1-2015 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Type de produit | Protective Eyewear |
| Matériau de la monture | Polycarbonate |
| Nbre par carton | 20/Cs. |
| Protection UV | UV400 |
| Certifications / conformité (Europe) | ANSI Z87.1-2015 |
| Revêtement de la lentille | Anti-fog,UV-treated |
| Style des branches | Cord Control System Temples |
| Couleur de la monture | Green |
3M™ Solus™ 1000 Series S1201SGAF-TKT, Scotchgard™ Anti-Fog Coating, Clear AF-AS Lens
3M™ Solus™ 1000 Series protective eyewear provide impact protection with a sporty modern look. 3M™ Scotchgard™ Anti-Fog Protector Coating Technology brings higher anti-fog performance to all models of Solus™ 1000 family, providing fog and abrasion resistance.
3M™ SecureFit™ 500 Series
Features a contemporary lens design coupled with adjustable ratchet temples and 3M™ Pressure Diffusion Temple (PDT) technology to help provide a more personalized fit. This sporty eyewear also offers self-adjusting colored temples, a variety of lens tints and models with Scotchgard™ Protector Anti-Fog Coating.
| Frame Type | Frameless |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6 in. |
| Largeur (métrique) | 5.08 cm |
| Hauteur (métrique) | 15.2 cm |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Polycarbonate |
| Type de produit | Protective Eyewear |
| Nbre par carton | 20/Cs. |
| Largeur (impériale) | 2 in. |
| Forme | Wraparound |
3M™ SecureFit™ 400X Safety Glasses, Scotchgard™ Anti-Fog / Anti-Scratch Coating (K&N)
3M™ SecureFit™ 400X Safety Glasses have 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology, flexible temple arms and combined soft nose bridge/brow guard. Lightweight anti-scratch & superior anti-fog, rimless polycarbonate lens for indoor/outdoor use.
| Certifications/Conformité | CE Approved |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Style des branches | Pressure Diffusion Temple Technology |