Filtering Flasks
Filtering flasks are used in numerous general laboratory procedures for rapid filtration of liquids. Typical flask design includes a conical shape with a flat bottom, tapered neck, and a sidearm for use in vacuum filtration. Filtering flasks are most commonly manufactured from borosilicate glass with thick walls that can withstand pressure under vacuum. Depending on the application, the flasks can be manufactured from other materials, such as polystyrene. Filtering flasks are available in a variety of volumes and socket sizes. Graduated and ungraduated varieties are available. Filtering flasks are also known as vacuum flasks, Buchner flasks, suction flasks, Kitasato flasks, or side-arm flasks. The flasks are often used with other accessories, such as a Buchner funnel that is fitted through a rubber bung or a Buchner ring. The sidearm can be integral to the flask or detachable, with barb-like rings on the tip to allow for connection to vacuum tubing.
Capacity (Metric)
- (5)
- (1)
- (3)
- (16)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (14)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (17)
- (1)
Material
- (62)
- (25)
- (4)
Disposable
- (46)
- (2)
Mouth Style
- (3)
- (13)
- (23)
- (3)
- (6)
Sterility
- (48)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
28
results
Corning™ PYREX™ Filtering Flasks with Sidearm Tubulation
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tubulations for easy connections to filter pumps
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Narrow Mouth |
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Vacuum Filter Holders, Filtration Flasks
For use with Fisherbrand Vacuum Filter Holders
| Product Type | Filtration Flask |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder |
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Temperature Range (English) | 840°F max. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E 1406, Type II, Class I |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Heavy Wall Filtering Flask
Provides mechanical strength under vacuum application
| Diameter (Metric) Inner Tubing | 0.93 cm |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Flasks with Detachable Side Arm
Detachable plastic side arm secured by neoprene grommet
| Includes | Detachable side arm |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ ULTRA-WARE™ Heavy-Wall Filter Flasks
Heavy-wall borosilicate glass provides mechanical strength for vacuum filtration
| Material | Borosilicate Glass |
|---|
| Material | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ASTM, E1406, Type I |
Corning™ PYREX™ Filtering Flask without Sidearm Tubulation
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Shaped to give maximum mechanical strength
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Narrow Mouth |
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | KECK assembly set |
|---|
| For Use With (Equipment) | 90 mm filtration assembly |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Analysis of particulate or microbiological contamination |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Filtration Assemblies: Flasks With Side Arm, No. 2 Hose connection
Borosilicate glass flask with side arm, No. 2 hose connection.
| Includes | No. 2 Hose Connection |
|---|---|
| Quantity | 1/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Flasks with Quick-Release Hose Connector
Allow safe attachment of 0.25 in. I.D. (6mm) tubing
| Material | Borosilicate Glass |
|---|
Corning™ PYREX™ VISTA™ Heavy-Wall Filter Flasks with Sidearm Tubulation
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sidearm tubulations and graduated to show approximate capacity
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Narrow Mouth |
| Description | Style: Filtering; Top style: Beaded rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Diameter (Metric) Outer Tubing | 1 cm |
| No. per Case | 12/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 6/Pk. |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Vacuum Flask
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Replace glass flasks with this flask, molded in one piece for full vacuum service with angled tubulation to prevent tipping.
| No. per Case | 1 |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Corning™ PYREXPLUS™ Coated Heavy Wall Filtering Flasks with Sidearm Tubulation
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pyrex™ borosilicate glass with PVC coating reduces chance of breakage
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 35.6 cm |
| Neck Style | Narrow Mouth |
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
| Surface Coating | Pyrexplus |
| Height (English) | 14.01 in. |