Media Bottles
- (73)
- (60)
- (4)
- (21)
- (1)
- (67)
- (6)
- (45)
- (85)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (4)
- (12)
- (29)
- (8)
- (3)
- (7)
- (18)
- (1)
- (49)
- (37)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (22)
- (4)
- (65)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (66)
- (13)
- (14)
- (3)
- (1)
- (23)
- (2)
- (2)
- (173)
- (6)
- (12)
- (9)
- (1)
- (11)
- (5)
- (2)
- (7)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (14)
- (1)
- (8)
- (20)
- (2)
- (3)
- (9)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (42)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (10)
- (14)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (8)
- (2)
- (28)
- (8)
- (1)
- (7)
- (4)
- (29)
- (160)
- (2)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ PET Storage Bottles, Square with Cap
Square polyethylene terephthalate (PET) storage bottles are easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Square |
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 37 mm |
| Color | Orange |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 12 Pk. |
| Material | PET |
| For Use With (Application) | Easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008 |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 12/Pk. |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.4 in. |
| Closure Type | Plug Seal |
Corning™ PYREX™ Reusable Media Storage Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for media, buffers, aqueous and nonaqueous solutions.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Orange |
| Closure Material | Polypropylene |
Corning™ Pouring Rings
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polypropylene or ETFE pouring rings fit on the lips of media bottles with GL32 and GL45 threads for drip-free pouring.
| For Use With (Equipment) | PYREX™ media bottles |
|---|---|
| No. per Case | 50/Cs. |
| Quantity | 50 Pk. |
| Closure Type | No Closure |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Media Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate costly washing, depyrogenation and autoclaving steps with certified sterile and non-pyrogenic Thermo Scientific™ Nalgene™ Square PETG Storage Bottles with Closure, ideal for storage and sampling of active pharmaceutical ingredients and bulk intermediates.
| Shape | Square |
|---|---|
| Workflow Step | Upstream media/buffer prep and storage. Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Bottles and closures are certified radiation sterilized (SAL 10-6), non-pyrogenic and non-cytotoxic, and comply with USP Class VI guidelines. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
Corning™ Easy Grip Disposable Polystyrene Sterile Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use as replacement receivers for Corning Disposable Sterile Filter Systems or as storage bottles. Corning™ Disposable Sterile Bottles are easy to grip and ideal for storage of media, buffers and other aqueous solutions.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Includes | Orange HDPE plug seal |
| Product Type | Graduated Easy Grip Storage Bottle |
| Mouth | 4.5 cm |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 24 Case |
| Material | Polystyrene |
| No. per Pack | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | Applications: Storage of media, buffers and other aqueous solutions |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Sterile PETG Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce the risk of cross contamination with these sterile, disposable media bottles
| Product Type | Media Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Certifications/Compliance | SAL 10-6, USP Class VI |
| For Use With (Application) | For media preparation and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Reusable Glass Media Bottles with Cap
Feature clear (natural), drip-free, replaceable polypropylene pour ring.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Media and Reagent Storage,Holding and Dispensing Fluids,Chemical Storage |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Screw Cap, Pouring Ring |
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 4796 |
| Closure Color | Blue |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Gibco™ Bottle, 500 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This Gibco bottle was designed to provide better ergonomic features, ease of use, and reduced chance of contamination.
DWK Life Sciences DURAN™ Laboratory Bottle Pressure Plus+ with DIN Thread, GL 45
With easy-to-read scale and large labelling field for easy marking, in fired-on, highly durable ceramic. Vacuum and/or pressure resistant from -1 to + 1.5 due to modified geometry (based on ISO 4796-1). Safe working under pressure or vacuum, sampling under pressure, storage of gas generating media.
| Shape | Round |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Quantity | 10/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Vacuum filtration; Collection of samples under pressure; Storage of volatile solvents; Storage of gas generating materials |
DWK Life Sciences Wheaton™ Lab 45 Graduated Bottles Without Cap or Pour Ring
WHEATON™ media bottles are manufactured from borosilicate glass that conforms to USP Type I requirements and has a low alkali content to help prevent changes in pH to maintain the purity of its contents.
| Closure Size | 45 mm |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences DURAN™ YOUTILITY Laboratory Bottles GL45
Help to make laboratory work easier, safer, more economical and fun
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Glass |
DWK Life Sciences Wheaton™ Square Media Bottles with Standard Caps
Square/Octagonal Media Bottles made of PETG that dispalys clarity, toughness, chemical inertness and acts as gas barrier
| Material | PETG |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Storage/Media Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With linerless blue polypropylene caps
| Includes | Clear drip-free Polypropylene pouring ring |
|---|---|
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Color | Ultra Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | Plastic |
| Closure Color | Blue |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ Media Lab Bottle, Non-Graduated, Amber
Tinted Type I borosilicate glass bottle without graduations.