Controlled Environments Mops, Mop Heads, and Handles
- (10)
- (9)
- (5)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (9)
- (16)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (24)
- (4)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (91)
- (3)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (16)
- (10)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (53)
- (1)
- (32)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (14)
- (74)
- (7)
- (6)
- (40)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (293)
- (46)
- (253)
- (83)
- (260)
- (11)
Filtered Search Results
Micronova™ MicroMop™ Cleanroom String Mop
A series of highly effective stranded string mops with high absorbency and low particulates. Available in three materials - PVA, NovaLite or Polyester, for specialized cleaning.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | String Mop |
| Color-coded | No |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Floor Cleaning and Sanitization in Cleanrooms and Controlled Environments |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ QuickTask™ Flat Hinged Mop Head Frames
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec™ QuickTask™ Flat Hinged Mop Head Frames are durable, lightweight and exclusively designed for the Contec™ QuickTask™ Mop System.
| Autoclavable | Autoclavable |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Sterile Mop Heads and Covers are comprised of laminated polyester fabric and high sorbency polyester foam for excellent cleaning capacity and abrasion resistance.
Micronova™ M-Zone SnapMop™ Cover, Irradiated
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The M-Zone SnapMop™ Cover is a gamma irradiated microfiber over foam mop cover with snaps for use with the QDSL and QPSL series mop adapters.
Contec™ VertiKlean™ Wall Washing System Non-Sterile Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use with VertiKlean™ Wall Washing System which is designed for cleaning vertical surfaces. Contec™ VertiKlean™ Wall Washing Systems Non-Sterile Mop Heads and Covers are comprised of laminated polyester fabric and high sorbency polyester foam for excellent cleaning capacity and abrasion resistance. A textured option for applications that require improved particle removal is available.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 2 cm |
| Width (English) | 4 in. |
| Material | Knitted Polyester,Polyester Foam |
| For Use With (Application) | Used with Corresponding Hardware for Wet Cleaning Walls and Ceilings in Non-sterile Environments |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 1 in. |
Contec™ EasySat™ Bucketless Floor Mop Heads
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the need for a bucket or wringer in cleanroom mopping. The EasySat™ Bucketless Floor Mop features laser-cut sealed-edge VertiKlean™ mop head material and is fully autoclavable. A push button flow control releases cleaning solution on demand.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Width (English) | 18.25 in. |
| Length (Metric) | 55 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 21.5 in. |
| Color Code | White |
| Material | Polyester |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 4.75 in. |
Contec Replacement Collars
Interchangeable mop handles, available in carbon fiber, anodised aluminum, stainless steel, or fiberglass.
| Product Type | Cleanroom Mop Handle |
|---|---|
| Color-coded | No |
| Material | Carbon Fiber |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Contec™ Quick Connect Dust Mop Frame, 48 in.
Mop frame intended to use with the MicroGenesis Disposable Microfiber Mop Pad, which is a 100% synthetic, single-use cleaning solution designed for ISO Class 8 environments and above. It effectively captures fine particles and large debris, providing superior contaminant removal in both wet and dry applications.
Micronova™ SlideMop™ Mop Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A simple, effective mop system featuring sturdy, collapsible plates that easily slide into the quilted polyester mop cover and lock into place with an effortless downward push. Available in a choice of stainless steel or polypropylene frame.
Micronova™ PowerHead™ Sponge Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A block sponge mop, with a large absorption capacity, that is excellent for laying down disinfectant and picking up liquids in large surface areas. Available with a polyester cover or as an exposed urethane foam block.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature |
| Width (English) | 4 in. |
| Product Type | Mop Head |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Quantity | 12/Cs. |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ M-Zone™ LoopMop™ Irradiated String Mop
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A knitted polyester, tubular looped string mop that is designed to effectively lay down disinfectant for the required contact time in pharmaceutical, aseptic processing and medical device applications.
Contec™ VertiKlean™ Sox Mop Head Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increases durability of VertiKlean mop when used on abrasive surfaces. Contec™ VertiKlean™ Sox Mop Head Covers are available in regular, medium and large to fit all VertiKlean mop heads.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Mop Cover |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Removable cover increases durability of VertiKlean mop when used on abrasive surfaces |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ Double CornerCleaner™ Tool and Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diamond-shaped adapter that works with an elasticized, knit polyester slip-cover to effectively clean corners, chambers and other flat surfaces in the cleanroom. Adapter is available with stainless steel or plastic frame.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove Disinfectant before Autoclave or Storage |
| Length (Metric) | 25.4 cm |
| Color-coded | No |
| Length (English) | 10 in. |
| Dimensions | 25.4 x 10.2 cm (10 x 4 in.) |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitizing Cleanroom and Controlled Environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
Micronova™ SlimLine™ Irradiated Flat Head Mop Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A series of irradiated, elasticized, 100% smooth polyester slipcovers with urethane foam interiors that are ideal for fine cleaning and sanitizing all surfaces and equipment in the cleanroom and controlled environments, ISO 5 to 9.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Care Instructions | Item may be Laundered and Reused. Care should be taken to fully eliminate disinfectants prior to reuse or steam sterilization. Water or Dryer temperature should not exceed 180°C. |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Flat Head Mop Cover |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Resistant To | Chemicals |
| For Use With (Application) | Cleaning and Sanitization of Cleanroom Surfaces |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Sterility | Sterile |
Contec™ Wall WipR™ Cleaning System and Accessories
Offers wide surface coverage and low operator fatigue
| For Use With (Equipment) | Contec™ Cleaning System |
|---|---|
| For Use With (Application) | Cleaning system is designed to clean walls and ceilings in controlled environments |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |