Environmental Sampling Vials and Closures
- (24)
- (34)
- (58)
- (5)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (26)
- (2)
- (5)
- (11)
- (52)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (11)
- (12)
- (1)
- (27)
- (5)
- (2)
- (3)
- (3)
- (7)
- (3)
- (28)
- (16)
- (48)
- (69)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (80)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ I-Chem™ and EP™ VOA Clear Glass Vials with 0.125 in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fill vials without air entrapment effortlessly with these VOA vials, optimized with the perfect shoulder angle and offered in a wide range of sizes and styles.
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Product Type | Vial |
| Closure Size | 24-414 |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Economy Certified Glass VOA Vials with 0.125in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for water sample collection for volatile organic analysis, these certified glass vials are available in the standard 40mL size and feature all the essentials and none of the frills.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 40 mL |
| Volume (English) | 1 oz. |
| Replacement Closure | NA |
| Closure Size | 24-414 |
| No. per Case | 100 |
| Septum | PTFE-lined Silicone |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Quantity | 100 Cs. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
| Product Type | Vial |
| For Use With (Equipment) | Volatile Organic Analysis |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Level | Certified |
| Certifications/Compliance | Certified and Processed vials meet or exceed EPA performance based standards for volatile organic analysis; manufactured under an ISO certified quality management system. |
| Closure Type | Septa Cap (Bonded) |
| Height (English) | 3.75 in. |
Fisherbrand™ Precleaned Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Packaged in partitioned trays
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Includes | 0.125 in. PTFE/silicone septa, open-top polypropylene screw caps |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 3.74 in. |
Fisherbrand™ Precleaned with Certification Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Packaged in partitioned trays
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Includes | 0.125 in. PTFE/silicone septa, open-top polypropylene screw caps |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 3.74 in. |
| Septum | TFE/Silicone |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA 40CFR136, 40CFR141 |
| Closure Type | Screw Cap with Septum |
| For Use With (Application) | For use in water sampling |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ EnviroWare™ Assembled Borosilicate Glass EPA Vials
For the collection and storage of water samples
| Product Type | Vial |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Classification | A |
| Septum | PTFE/Silicone Rubber |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA 40CFR136, 40CFR141 |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For the collection and storage of water samples |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Capitol Vial EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Patented flip top with permanent hinge lid
| Volume (English) | 3.99 oz. |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 118 mL |
| Material | Resin |
| Closure Type | Flip Top |
| For Use With (Application) | Used to Test for Coliform |
Thermo Scientific™ I-Chem™ Clear Clean Snap Vials with 0.125in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect samples from contamination during storage or transport with these clean snap vials. An innovative cap protects the septum and provides convenient access at time of analysis.
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Replacement Closure | NA |
| Product Type | Vial |
| For Use With (Equipment) | Volatile Organic Analysis |
| Closure Size | 24-414 |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| No. per Case | 72 |
| Quantity | 72 Cs. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Type | Septa Cap (Bonded) |
Thermo Scientific™ Amber Clean Snap Vials with 0.125in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect samples from contamination during storage or transport with amber clean snap vials. An innovative cap protects the septum and provides convenient access at time of analysis.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 40 mL |
| Volume (English) | 1 oz. |
| Replacement Closure | NA |
| Closure Size | 24-414 |
| Color | Amber |
| No. per Case | 72 |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Quantity | 72 Cs. |
| Volume (English) Brim | 1.5 oz. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Volume (Metric) Brim | 44 mL |
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Closure Type | Septa Cap (Bonded) |
| Height (English) | 3.75 in. |
DWK Life Sciences Kimble™ EPA Water Analysis Vials with Solid Top Closures
Closure liner is foamed polyethylene with PTFE.
DWK Life Sciences Kimble™ EPA Water Analysis Screw Thread KG-33 Borosilicate Glass
Clear and amber screw thread EPA vials for the collection and storage of water samples
DWK Life Sciences Kimble™ EPA Water Analysis Vials
Ensure proper collection and storage of water samples
Thermo Scientific™ Pre-Preserved Environmental Sample Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save the time, tedium and chemical contact associated with diluting and aliquoting chemical preservatives by using our chemically-preserved sample containers.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 40 mL |
| Volume (English) | 1 oz. |
| Closure Size | 24-414 |
| No. per Case | 72 |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Material | Glass (Type 1) |
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
| Product Type | Environmental Sample Container |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Level | Certified |
| Certifications/Compliance | Certified to meet the EPA Performance Based Specifications for volatile organic compounds |
| Closure Type | Septa Cap |
| Height (English) | 3.75 in. |
Thermo Scientific™ Premium Pack Amber Glass Vials with Closed-Top Cap, 20mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect critical samples from collection to analysis. Special foam cell dividers holds vials securely separated, each in their own individual cell for ultimate vial protection.
| Replacement Closure | B267-2414UBB |
|---|---|
| Product Type | Vial |
| Closure Size | 24-414 |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Amber |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| No. per Case | 72 |
| Quantity | 72 Cs. |
| Level | Certified |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Type | Closed Cap with Silicone Liner |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences KIMBLE™ EPA Water Analysis Vial, Without Closure
These clear and amber screw thread EPA vials for the collection and storage of water samples comply with the guidelines for establishing test procedures for the analysis of pollutants.
| Material | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Certifications/Compliance | EPA 601, 602, 603, 604 |
| Closure Type | Screw Cap |