Environmental Sampling Vials and Closures
- (24)
- (34)
- (58)
- (5)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (26)
- (2)
- (5)
- (11)
- (52)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (11)
- (12)
- (1)
- (27)
- (5)
- (2)
- (3)
- (3)
- (7)
- (3)
- (28)
- (16)
- (48)
- (69)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (80)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ I-Chem™ and EP™ VOA Clear Glass Vials with 0.125 in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fill vials without air entrapment effortlessly with these VOA vials, optimized with the perfect shoulder angle and offered in a wide range of sizes and styles.
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Product Type | Vial |
| Closure Size | 24-414 |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Precleaned Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Packaged in partitioned trays
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Includes | 0.125 in. PTFE/silicone septa, open-top polypropylene screw caps |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 3.74 in. |
| Septum | TFE/Silicone |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA 40CFR136, 40CFR141 |
| Closure Type | Screw Cap with Septum |
| For Use With (Application) | For use in water sampling |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Precleaned with Certification Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Packaged in partitioned trays
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Includes | 0.125 in. PTFE/silicone septa, open-top polypropylene screw caps |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 3.74 in. |
Fisherbrand™ EnviroWare™ Assembled Borosilicate Glass EPA Vials
For the collection and storage of water samples
| Product Type | Vial |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Classification | A |
| Septum | PTFE/Silicone Rubber |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA 40CFR136, 40CFR141 |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For the collection and storage of water samples |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ Amber Vials for Environmental Analysis
Amber Vial with Open Top White Polypropylene PTFE Faced Silicone Lined Cap
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Amber |
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Type | Screw Cap (Open-top) |
| For Use With (Application) | Environmental analysis |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Capitol Vial EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Patented flip top with permanent hinge lid
| Volume (English) | 3.99 oz. |
|---|---|
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 118 mL |
| Material | Resin |
| Closure Type | Flip Top |
| For Use With (Application) | Used to Test for Coliform |
DWK Life Sciences KIMBLE™ EPA Water Analysis Vial, Without Closure
These clear and amber screw thread EPA vials for the collection and storage of water samples comply with the guidelines for establishing test procedures for the analysis of pollutants.
| Material | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Certifications/Compliance | EPA 601, 602, 603, 604 |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ I-Chem™ Clear Clean Snap Vials with 0.125in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect samples from contamination during storage or transport with these clean snap vials. An innovative cap protects the septum and provides convenient access at time of analysis.
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Replacement Closure | NA |
| Product Type | Vial |
| For Use With (Equipment) | Volatile Organic Analysis |
| Closure Size | 24-414 |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Color | Clear |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| No. per Case | 72 |
| Quantity | 72 Cs. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Type | Septa Cap (Bonded) |
Thermo Scientific™ Amber Clean Snap Vials with 0.125in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect samples from contamination during storage or transport with amber clean snap vials. An innovative cap protects the septum and provides convenient access at time of analysis.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 40 mL |
| Volume (English) | 1 oz. |
| Replacement Closure | NA |
| Closure Size | 24-414 |
| Color | Amber |
| No. per Case | 72 |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Quantity | 72 Cs. |
| Volume (English) Brim | 1.5 oz. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Volume (Metric) Brim | 44 mL |
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Closure Type | Septa Cap (Bonded) |
| Height (English) | 3.75 in. |
DWK Life Sciences Kimble™ EPA Water Analysis Vials with Solid Top Closures
Closure liner is foamed polyethylene with PTFE.
DWK Life Sciences Kimble™ EPA Water Analysis Screw Thread KG-33 Borosilicate Glass
Clear and amber screw thread EPA vials for the collection and storage of water samples
DWK Life Sciences Kimble™ EPA Water Analysis Vials
Ensure proper collection and storage of water samples
Thermo Scientific™ TOC Certified Containers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Trust our low-level certified vials for Total Organic Carbon testing and sampling. TOC-certified products are manufactured, packaged and tested to exacting standards.
Thermo Scientific™ Clear VOA Glass Vials with 0.060in. Septa
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimized for automation, these clear VOA glass vials feature a thinner septum that is easier to puncture and is permanently bonded to the cap to prevent unseating during analysis.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 40 mL |
| Volume (English) | 1 oz. |
| Replacement Closure | 297-2400UB |
| Closure Size | 24-414 |
| Color | Clear |
| No. per Case | 72 |
| Septum | PTFE-lined Silicone |
| Volume (Metric) | 40 mL |
| Quantity | 72 Cs. |
| Volume (English) Brim | 1.5 oz. |
| Material | Glass (Type 1) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Brim | 44 mL |
| Product Type | Vial |
| For Use With (Equipment) | Volatile Organic Analysis |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Closure Type | Septa Cap (Bonded) |
| Height (English) | 3.75 in. |