DMEM Cell Culture Media
- (105)
- (17)
- (1)
- (1)
- (38)
- (15)
- (60)
- (18)
- (51)
- (11)
- (2)
- (2)
- (59)
- (1)
- (6)
- (46)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (37)
- (55)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (16)
- (59)
- (3)
- (2)
- (2)
- (13)
- (70)
- (20)
- (5)
- (45)
Filtered Search Results
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's High Glucose Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine,Glucose |
| Product Type | DMEM/High glucose with L-glutamine; without sodium pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile-filtered |
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| pH | 7.0 to 7.4 |
Cytiva HyClone™ DMEM/HIGH Powdered Media
Supports cell culture growth and biomanufacturing processes with powdered DMEM high glucose media. HyClone™ DMEM/HIGH Powdered Media is manufactured using ISO 9001 processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| Sterilization Method | Non-sterile |
| With Additives | Glutamine,Glucose |
| Product Type | DMEM/High glucose with L-glutamine, without Sodium Pyruvate |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate,No Sodium Bicarbonate |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 36 Months |
Cytiva HyClone™ DMEM/F12 1:1 Media, Powder
Supports cell culture growth and biomanufacturing processes with powdered DMEM high glucose media. HyClone™ DMEM/F12 1:1 Media, Powder is manufactured using ISO 9001 processes.
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Low Glucose Modified Eagles Medium
Support cell culture growth and biomanufacturing processes with HyClone™ Dulbecco's Low Glucose Modified Eagles Medium (DMEM), manufactured using ISO 9001:2000-certified processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Glucose,Glutamine,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM/Low glucose with L-glutamine, sodium pyruvate |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile-filtered |
Cytiva DMEM, Powder with Low Glucose
Supports cell culture growth and biomanufacturing processes with powdered DMEM glucose media. HyClone™ DMEM, Powder with Low Glucose is manufactured using ISO 9001 processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light and moisture |
|---|---|
| Sterilization Method | Non-sterile |
| With Additives | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate,Phenol Red,Sodium Bicarbonate |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 36 Months |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Dulbecco's Modified Eagle's Media 2X, w/4,500 mg/L Glucose and L-Glutamine
available in a 500mL format and has been optimized and validated for cell culture.
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Sodium Pyruvate, and 25mM HEPES, Without L-Glutamine
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glucose,Sodium Pyruvate,HEPES |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine |
| pH | 7 to 7.4 |
| Sterility | Sterile |
Gibco™ DMEM, high glucose, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
Gibco™ DMEM, high glucose, HEPES
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
Gibco™ DMEM, low glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| With Additives | GlutaMAX,Low Glucose,Sodium Pyruvate,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1X |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ DMEM, low glucose, pyruvate, HEPES
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Corning™ DMEM (Dulbecco’s Modified Eagle’s Medium)
Dulbecco's Modified Eagle's Medium (DMEM) is a modification of Basal Medium Eagle (BME) containing four-fold concentrations of the amino acids and vitamins found in BME
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM Media |
| Endotoxin Level | <0.25 EU/mL |
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.