DMEM Cell Culture Media
- (105)
- (17)
- (1)
- (1)
- (38)
- (15)
- (60)
- (18)
- (51)
- (11)
- (2)
- (2)
- (59)
- (1)
- (6)
- (46)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (37)
- (55)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (16)
- (59)
- (3)
- (2)
- (2)
- (13)
- (70)
- (20)
- (5)
- (45)
Résultats de la recherche filtrée
Cytiva HyClone™ Dulbecco's High Glucose Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Type de produit | DMEM/High glucose with L-glutamine; without sodium pyruvate |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Avec additifs | Glutamine,Glucose |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Forme | Liquid |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Forme | Liquid |
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Sodium Pyruvate; Without L-Glutamine, Phenol Red
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Sodium Pyruvate; Without L-Glutamine, Phenol Red is hybridoma tested.
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 1g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 1g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
Gibco™ DMEM, high glucose, HEPES, no phenol red
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Lignée cellulaire | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
|---|---|
| Type de produit | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | High Glucose,Glutamine,HEPES |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Forme | Liquid |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco |
| Sans additif | No Phenol Red,No Sodium Pyruvate |
| Type de cellule | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ DMEM (1X), w/4.5g/L Glucose, 2.25g/L Sodium Bicarbonate, and L-Glutamine
Used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
Gibco™ DMEM, high glucose
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Lignée cellulaire | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
|---|---|
| Type de produit | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Concentration en glucose | 4500 mg/L |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Avec additifs | High Glucose,Glutamine,Phenol Red |
| Forme | Liquid |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Type de cellule | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
MilliporeSigma™ EmbryoMax™ DMEM (1X), w/4.5g/L Glucose, 2.25g/L Sodium Bicarbonate
Used for routine mouse embryonic stem cell culture applications.
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Sodium Pyruvate, and 25mM HEPES, Without L-Glutamine
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7 to 7.4 |
| Sans additif | No Glutamine |
| Avec additifs | Glucose,Sodium Pyruvate,HEPES |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Cytiva HyClone™ DMEM/F12 1:1 Media, Powder
Supports cell culture growth and biomanufacturing processes with powdered DMEM high glucose media. HyClone™ DMEM/F12 1:1 Media, Powder is manufactured using ISO 9001 processes.
Gibco™ DMEM, low glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| Type de produit | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Sans additif | No HEPES |
| Concentration | 1X |
| Avec additifs | GlutaMAX,Low Glucose,Sodium Pyruvate,Phenol Red |
| Forme | Liquid |
Gibco™ DMEM, low glucose, pyruvate, HEPES
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
Corning™ Iscove's Modification of DMEM
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ Iscove's Modification of DMEM is a highly enriched synthetic medium optimized for rapidly proliferation cultures of high cell density.
| Type de produit | Iscove's Modification of DMEM media |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7 to 7.4 |
| Concentration | 1 X |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
Sterile IVD classical media. Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal that ensures improved stability over the original formulation.