Chinese Hamster Ovary Cell Culture Media
- (17)
- (17)
- (3)
- (17)
- (20)
- (20)
- (12)
- (8)
- (2)
- (3)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (16)
- (2)
- (19)
Filtered Search Results
Gibco™ CD OptiCHO™ Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration | 1 X |
| Format | Bottle |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | CD OptiCHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Species | Hamster |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration | 1 X |
| Format | Bottle |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Species | Hamster |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ CD FortiCHO™ Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CD FortiCHO™ Medium
Gibco™ ExpiCHO™ Expression Medium
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A GMP-manufactured, chemically-defined, serum-free, protein-free, animal origin–free medium specifically designed for high-density growth and transfection of suspension-adapted Chinese hamster ovary (CHO) cells.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | ExpiCHO-S™, CHO-S, SFM Adapted |
| Content And Storage | Storage conditions: in the dark at 2-8°C Shipping conditions: ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| With Additives | GlutaMAX |
| Product Type | CHO Expression Medium |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Phenol Red |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | ExpiCHO |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ CHO-S-SFM II, with hypoxanthine and thymidine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO-S-SFM II, with hypoxanthine and thymidine
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C) and protect from light. |
| Format | Bottle(s) |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Product Type | Serum Free Medium (SFM) |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | Low |
| Classification | Low Protein,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Concentration | 1 X |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CHO-S-SFM II (without hypoxanthine or thymidine)
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Form | Powder (AGT) |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | AGT, Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store at 2-8°C in the dark. |
| Culture Environment | CO2 |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Thymidine,No Hypoxanthine |
| Endotoxin Level | Low |
| Concentration Ratio | 1 :1 |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Ovarian Cells |
| Format | Universal Bag |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Product Type | CD CHO Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Serum-free |
Gibco™ CD OptiCHO™ AGT™ Medium
CD OptiCHO™ medium is specifically designed to offer high performance and yield with recombinant CHO cells in a chemically defined fed-batch environment.
Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit
An easy-to-use, beginning-to-end product for cloning and expression of recombinant proteins in Chinese Hamster Ovary (CHO)-derived suspension culture. The Gibco™ Freedom™ ExpiCHO-S™ Kit includes components for transfection, expression, clone creation, and stable cell line selection, all in a conveniently packaged kit.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Culture Environment | CO2 |
| Purity or Quality Grade | Certified |
| Inorganic Salts | Magnesium, Sodium Phosphate |
| Form | Powder (AGT) |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | Low |
| Sterility | Non-sterile |
| Included Antibiotics | No antibiotics |
| Remarks | Medium does not support wild type DG44 cells |
| With Additives | High Glucose,Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | CD OptiCHO AGT Medium |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | AGT, Gibco |
| Serum Level | Serum-free |