Laboratory Cabinets
- (1)
- (15)
- (312)
- (312)
- (1)
- (12)
- (75)
- (33)
- (154)
- (121)
- (104)
- (104)
- (25)
- (1)
- (3)
- (2)
- (104)
- (104)
- (131)
- (104)
- (2)
- (102)
- (25)
- (3)
- (1)
- (185)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (55)
- (203)
- (15)
- (5)
- (4)
- (5)
- (13)
- (48)
- (2)
- (29)
- (99)
- (66)
- (53)
- (187)
- (33)
- (8)
- (2)
- (7)
- (9)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Painted Steel Wall Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Wall Cabinets that come with two adjustable shelves and feature a flush bottom.
| Height (Metric) | 77.7 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 13.6 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Depth (Metric) | 34.5 cm |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Painted Steel |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall Cabinet |
| Height (English) | 30.6 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Steel Mobile Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Steel Mobile cabinets on locking swivel casters are ideal for under a table or workstation lab environment.
| Height (Metric) | 81.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Mobile Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Mobile |
| Height (English) | 32.125 in. |
Fisherbrand™ Solid Door Polypropylene Wall Cabinet
Fisherbrand™ Polypropylene Wall Cabinets are suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 13 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Depth (Metric) | 33 cm |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Cabinet Type | Wall Cabinet |
| Door Type | Solid Door |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 4 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Steel Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ ADA Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
Fisherbrand™ Suspended Wood Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Suspended Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 59.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Drawers | 4 |
| Cabinet Type | Suspended |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 23.375 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 60.1 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Wall Cabinet, Right Hinged
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
| Includes | Hanging Rail |
|---|---|
| Height (Metric) | 77.7 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13.6 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Depth (Metric) | 34.5 cm |
| Material | Stainless Steel |
| No. of Doors | 1 |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Right |
| Height (English) | 30.6 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Steel Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Standing height steel cabinets are durable and constructed with SEFA 8 metal compliant load-bearing capacity.
| Includes | Removable Back |
|---|---|
| Height (Metric) | 89.2 cm |
| No. of Shelves | None |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Sink Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Finish | Urethane Powder Coating |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 21 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 21 in. |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 4 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 53.3 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 82.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Drawers | 3 |
| Cabinet Type | Mobile |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 32.5 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 88.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Height (English) | 34.875 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Wall Cabinet, Right Hinged
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13 in. |
| Depth (Metric) | 33 cm |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Right |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 35.1 in. |