Microtubes
Single-use containers designed to hold microliter to milliliter quantities of liquid. Products may be sterile/non-sterile, come with or without a variety of caps (screw, tether, snap), and may be suitable for use in microcentrifuges.
High quality standard snap cap microtubes, or microcentrifuge tubes, are essential for the safe processing of low to medium sized sample volume applications in clinical chemistry, biochemistry and molecular biology. Ideal for protein research, mass spectrometry, protein array, sample preparation, microcentrifugation and sample storage, they are available in a variety of colours, including amber and black for light sensitive samples.
The snap cap provides a safe, liquid-tight seal and some flat top caps include a needle insertion spot. Some microtubes are also available with additional safety lock snap caps to minimise sample loss during the centrifugation process and to provide added security when working with samples that are radioactive or which pose a biohazard.
Snap Cap Microtube properties
Available as sterile or non-sterile, polypropylene microtubes can also feature low binding properties to reduce protein and nucleic acid loss and hence better sample recovery.
- Can withstand forces up to max. RCF 30,000xg
- Are available sterile or non-sterile
- Are available with low binding properties, reducing protein and nucleic acid losses during centrifugations
- Available RNase/DNase, DNA-free and non-pyrogenic
- Typically made from durable autoclavable polypropylene for reusability and often graduated with a writing patch
- Available in a variety of colors, including amber and black for light sensitive samples
- Tube bottom shapes include conical and skirted (self-standing)
- (10)
- (26)
- (18)
- (8)
- (298)
- (3)
- (1)
- (60)
- (6)
- (1)
- (1)
- (73)
- (9)
- (22)
- (6)
- (2)
- (10)
- (8)
- (133)
- (14)
- (3)
- (2)
- (3)
- (97)
- (7)
- (6)
- (3)
- (2)
- (260)
- (132)
- (47)
- (17)
- (15)
- (89)
- (1)
- (16)
- (3)
- (143)
- (7)
- (14)
- (4)
- (3)
- (1)
- (4)
- (17)
- (1)
- (1)
- (7)
- (12)
- (10)
- (23)
- (1)
- (2)
- (135)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (62)
- (11)
- (2)
- (87)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Sterile Microcentrifuge Tubes with Screw Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Note: Image is representative only. It shows colored caps, but all of the tubes in this offering come with Natural caps; there are no color cap options.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Comprend | O-ring |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
Basix™ Microcentrifuge Tubes with Standard Snap Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Microtubes feature standard snap caps in choice of clear or multicolored vials
| FCR max. | 30,000 x g |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Snap Cap |
| Graduated | Yes |
Fisherbrand™ Microcentrifuge Tubes with Tether Cap
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Reduce sample contamination by keeping cap with tube
| Couleur | Natural |
|---|---|
| FCR max. | 20,000 x g |
| Matériau | Polypropylene |
| Conditionnement | Bag |
| Type de bouchon | Tether Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Suitable for vapor-phase liquid nitrogen storage, boiling and autoclaving |
Fisherbrand™ Locking-Lid Microcentrifuge Tubes with Polypropylene Snap-Cap™
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Convenient, pierceable locking lids snap into place with one-handed operation
| Certifications/Conformité | RNase, DNase-free |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Snap Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 0.1 mL |
| À utiliser avec (application) | Ideal for sample-handling applications, including centrifugation, boiling and freezing of specimens, incubation and storage |
Bio Plas G-Tubes™
Designed for use in biotechnology laboratories whenever complete sample recovery is important
Fisherbrand™ Nonsterile Threaded End Microcentrifuge Tubes without Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Choose skirted- or conical-bottom style.
| Stérilité | Non-sterile |
|---|---|
| Type de bouchon | Screw Cap |
Fisherbrand™ Rimmed Microcentrifuge Tubes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
With graduation marks for estimating volume and frosted writing area for sample identification
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Sterile |
| Conditionnement | Bag |
| Type de bouchon | Snap Cap |
| Type de couvercle | Snap Cap (not included) |
| Graduated | Yes |
| Forme du fond | Conical |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Premium Microcentrifuge Tubes: 2.0mL
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Flat-top snap caps provide a safe, liquid-tight, reliable seal even with prolonged boiling
| Longueur (métrique) | 40.6 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | RNase, DNase-free |
| FCR max. | 30,000 x g |
| Capacité (métrique) | 2 mL |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Flat Snap Cap |
| Type de couvercle | Snap Cap with Flat Top |
| Graduated | Yes |
| Comprend | Needle insertion spot |
| Diamètre (métrique) | 11 mm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Type d’étiquette | Labeling Area |
Fisherbrand™ Premium Microcentrifuge Tubes: 0.6mL
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Flat-top snap caps provide a safe, liquid-tight, reliable seal even with prolonged boiling
| Longueur (métrique) | 30.5 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | RNase, DNase-free |
| FCR max. | 30,000 x g |
| Capacité (métrique) | 0.5 mL (0.6 mL max.) |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Flat Snap Cap |
| Type de couvercle | Snap Cap with Flat Top |
| Graduated | Yes |
| Comprend | Needle insertion spot |
| Diamètre (métrique) | 7.5 mm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Type d’étiquette | Labeling Area |
Fisherbrand™ Premium Microcentrifuge Tubes: 1.5mL
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Available in eight colors or in assorted-color packs.
| Longueur (métrique) | 40.6 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | RNase, DNase-free |
| FCR max. | 30,000 x g |
| Capacité (métrique) | 1.5 mL |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Flat Snap Cap |
| Type de couvercle | Snap Cap with Flat Top |
| Graduated | Yes |
| Comprend | Needle insertion spot |
| Diamètre (métrique) | 10.8 mm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Type d’étiquette | Labeling Area |
Fisherbrand™ Polypropylene Microtiter Tubes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ideal for sample dilution and/or mixing prior to transfer into microtiter plates.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Capacité (métrique) | 1.2 mL |
| Type de produit | Microtiter Tubes |
| Matériau | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | HTLV-III testing, RIA, EIA, PCR, pharmaceutical quality control, sample freezer storage or transport of specimens and reagent |
Fisherbrand™ Snap-Cap™ Flat-Top Graduated Microcentrifuge Tubes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provides a secure seal—even over extended periods. Critical applications where minute sample recovery is important.
| Matériau | Polypropylene |
|---|---|
| Type de couvercle | Snap Cap with Flat Top |
Fisherbrand™ Free-Standing Microcentrifuge Tubes with Screw Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Autoclavable polypropylene
| Couleur | Natural |
|---|---|
| FCR max. | 20,000 x g |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |