Microtubes
Single-use containers designed to hold microliter to milliliter quantities of liquid. Products may be sterile/non-sterile, come with or without a variety of caps (screw, tether, snap), and may be suitable for use in microcentrifuges.
High quality standard snap cap microtubes, or microcentrifuge tubes, are essential for the safe processing of low to medium sized sample volume applications in clinical chemistry, biochemistry and molecular biology. Ideal for protein research, mass spectrometry, protein array, sample preparation, microcentrifugation and sample storage, they are available in a variety of colours, including amber and black for light sensitive samples.
The snap cap provides a safe, liquid-tight seal and some flat top caps include a needle insertion spot. Some microtubes are also available with additional safety lock snap caps to minimise sample loss during the centrifugation process and to provide added security when working with samples that are radioactive or which pose a biohazard.
Snap Cap Microtube properties
Available as sterile or non-sterile, polypropylene microtubes can also feature low binding properties to reduce protein and nucleic acid loss and hence better sample recovery.
- Can withstand forces up to max. RCF 30,000xg
- Are available sterile or non-sterile
- Are available with low binding properties, reducing protein and nucleic acid losses during centrifugations
- Available RNase/DNase, DNA-free and non-pyrogenic
- Typically made from durable autoclavable polypropylene for reusability and often graduated with a writing patch
- Available in a variety of colors, including amber and black for light sensitive samples
- Tube bottom shapes include conical and skirted (self-standing)
- (10)
- (26)
- (18)
- (8)
- (298)
- (3)
- (1)
- (60)
- (6)
- (1)
- (1)
- (73)
- (9)
- (22)
- (6)
- (2)
- (10)
- (8)
- (133)
- (14)
- (3)
- (2)
- (3)
- (97)
- (7)
- (6)
- (3)
- (2)
- (260)
- (132)
- (47)
- (17)
- (15)
- (89)
- (1)
- (16)
- (3)
- (143)
- (7)
- (14)
- (4)
- (3)
- (1)
- (4)
- (17)
- (1)
- (1)
- (7)
- (12)
- (10)
- (23)
- (1)
- (2)
- (135)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (62)
- (11)
- (2)
- (87)
- (1)
Filtered Search Results
Basix™ Microcentrifuge Tubes with Standard Snap Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Microtubes feature standard snap caps in choice of clear or multicolored vials
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 30,000 x g |
| Closure Type | Snap Cap |
Fisherbrand™ Sterile Microcentrifuge Tubes with Screw Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Note: Image is representative only. It shows colored caps, but all of the tubes in this offering come with Natural caps; there are no color cap options.
| Includes | O-ring |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polypropylene |
Axygen™ MaxyClear Snaplock Microtubes, 2.0 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ensure an efficient seal that stays closed during centrifugation. Axygen™ MaxyClear Snaplock Microtubes, 2.0mL provide excellent visibility and feature a piercing port for syringe access. Available in a wide variety of colors. Maxymum Recovery™ and sterile options available.
| Product Type | Locking Snap-cap Microtube |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 2 mL |
| Increments | 0.25 mL |
| Max. RCF | 20,000 x g |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase, pyrogen-free |
| Cap Style | Snap Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 0.1 to 2 mL |
| Closure Material | Polypropylene |
Eppendorf™ 1.5 mL Flex-Tube™ - Microtube
Flex-Tube™ (1.5 mL) are designed for seamless one-handed operation with an easy-to-open, securely closing tube design. Ideal for sample preparation, centrifugation, and storage, these tubes will effortlessly integrate into your workflows for efficient and reliable performance.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Length (Metric) | 38 mm |
| Capacity (English) | 0.05 oz. |
| Capacity (Metric) | 1.5 mL |
| Length (English) | 1.5 in. |
| Quantity | 500 Tubes |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 30,000 x g |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Microtube |
| Packaging | 1 Bag x 500 Tubes |
| Graduated | Yes |
| Temperature Range (English) | -122.8°F to +212°F |
| No. per Pack | 500 Pk. |
| Closure Type | Snap Cap |
| Temperature Range (Metric) | -86°C to +100°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 0.5 mL |
Fisherbrand™ Rimmed Microcentrifuge Tubes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With graduation marks for estimating volume and frosted writing area for sample identification
| Color | Natural |
|---|---|
| Packaging | Bag |
| Graduated | Yes |
| Bottom Shape | Conical |
| Material | Polypropylene |
| Cap Style | Snap Cap (not included) |
| Closure Type | Snap Cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Bio Plas G-Tubes™
Designed for use in biotechnology laboratories whenever complete sample recovery is important
Fisherbrand™ Microcentrifuge Tubes with Locking Snap Cap
Polypropylene microcentrifuge tubes are DNase/RNase and pyrogen free
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Cap Style | Locking snap cap |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Premium Microcentrifuge Tubes: 0.6mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Flat-top snap caps provide a safe, liquid-tight, reliable seal even with prolonged boiling
| Includes | Needle insertion spot |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 mm |
| Diameter (Metric) | 7.5 mm |
| Capacity (Metric) | 0.5 mL (0.6 mL max.) |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 30,000 x g |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase-free |
| Cap Style | Snap Cap with Flat Top |
| Closure Type | Flat Snap Cap |
| Label Type | Labeling Area |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Premium Microcentrifuge Tubes: 2.0mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Flat-top snap caps provide a safe, liquid-tight, reliable seal even with prolonged boiling
| Includes | Needle insertion spot |
|---|---|
| Length (Metric) | 40.6 mm |
| Diameter (Metric) | 11 mm |
| Capacity (Metric) | 2 mL |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 30,000 x g |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase-free |
| Cap Style | Snap Cap with Flat Top |
| Closure Type | Flat Snap Cap |
| Label Type | Labeling Area |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Premium Microcentrifuge Tubes: 1.5mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Available in eight colors or in assorted-color packs.
| Includes | Needle insertion spot |
|---|---|
| Length (Metric) | 40.6 mm |
| Diameter (Metric) | 10.8 mm |
| Capacity (Metric) | 1.5 mL |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 30,000 x g |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase-free |
| Cap Style | Snap Cap with Flat Top |
| Closure Type | Flat Snap Cap |
| Label Type | Labeling Area |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Microcentrifuge Tubes with Tether Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reduce sample contamination by keeping cap with tube
| Color | Natural |
|---|---|
| Packaging | Bag |
| Material | Polypropylene |
| Max. RCF | 20,000 x g |
| Closure Type | Tether Cap |
| For Use With (Application) | Suitable for vapor-phase liquid nitrogen storage, boiling and autoclaving |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Locking-Lid Microcentrifuge Tubes with Polypropylene Snap-Cap™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Convenient, pierceable locking lids snap into place with one-handed operation
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Certifications/Compliance | RNase, DNase-free |
| Closure Type | Snap Cap |
| For Use With (Application) | Ideal for sample-handling applications, including centrifugation, boiling and freezing of specimens, incubation and storage |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | 0.1 mL |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Nonsterile Threaded End Microcentrifuge Tubes without Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose skirted- or conical-bottom style.
| Closure Type | Screw Cap |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |