Filter Units
- (24)
- (3)
- (35)
- (114)
- (3)
- (25)
- (34)
- (113)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (26)
- (13)
- (2)
- (2)
- (60)
- (2)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (15)
- (6)
- (41)
- (14)
- (39)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (10)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (7)
- (1)
- (1)
- (16)
- (2)
- (5)
- (22)
- (32)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Disposable PES Filter Units
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase cell culture sample protection with Fisherbrand sterile disposable vacuum filter units with PES membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Certifications/Conformité | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
|---|---|
| Capacité de liaison | Low binding |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Matériau (membrane) | PES |
Corning™ 1000 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Volume (métrique) du collecteur | 1000 mL |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Bottle |
| Catégorie | Vacuum Filter System |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 54.5 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Angled Hose |
| Quantité | 12/Cs. |
| Graduations | Yes |
| Aperçu général | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| Volume (métrique) | 1000 mL |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Rapid-Flow™ Sterile Disposable Filter Units with PES, CN, SFCA or Nylon Membranes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase filtration efficiency. PES membranes and exclusive Rapid-Flow design provide fast flow rates and high throughput while defending against cell culture contamination.
| Prêt à l'emploi | Sterile |
|---|---|
| Nb par paquet | 12 |
| Catégorie | Filter Unit |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
Corning™ 500 mL Vacuum Filter/Storage Bottle System
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Vacuum filtration systems use a square filter membrane support system that increases filtration rates with printed funnels to identify membrane type and product number. The system consists of a polystyrene filter funnel joined by an adapter ring to a removable polystyrene storage bottle with a separate sterile polyethylene cap.
| Volume (métrique) du collecteur | 500 mL |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Bottle |
| Catégorie | Vacuum Filter System |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 33.2 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Connecteurs | Angled Hose |
| Quantité | 12/Cs. |
| Graduations | Yes |
| Aperçu général | Includes square membrane filter, graduated funnel and receiver of clear polystyrene, polyethylene neck adapter, orange HDPE plug seal |
| Volume (métrique) | 500 mL |
MilliporeSigma™ Steriflip™ Sterile Disposable Vacuum Filter Units
Performance and convenience all in one. Steriflip™ Sterile Disposable Vacuum Filter Units uses vacuum to collect filtrate.
| Diamètre (métrique) de filtre | 4 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 5.43 in. |
| Matériau | MBS/Polypropylene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 7 cm2 |
| Connecteurs | Double lead thread with vacuum port |
| Volume (métrique) | 50 mL |
| À utiliser avec (application) | Low protein binding clarification of aqueous solutions |
| Couleur | Clear |
| Diamètre (métrique) de la membrane | 6.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 13.8 cm |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 25 Pack |
| Nb par boîte | 25Pack |
Sartorius Sartolab P20 Plus
Pressure filtration unit with prefilter for sterile filtration or clarification of media, aqueous solutions and solvent mixtures in batches ranging from 100 ml to 5 L.
MilliporeSigma EZ-Fit™ Filtration Unit
0.45 μm MCE membrane with 100 mL funnel, suitable for solid cultivation
| À utiliser avec (équipement) | EZ-Fit Filtration Manifold |
|---|---|
| Catégorie | Filtration Unit |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Volume d’échantillon | 100 mL |
| Type de filtre | Ready-to-Use Pressure Filter |
|---|---|
| Matériau de l’entonnoir | Polypropylene |
| Catégorie | Microsart Funnel |
| Matériau | Polypropylene |
| Jetable | Single-use |
| Zone de filtration | 13.2 cm2 |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | Each |
Sartorius Sartolab P20 Plus
Pressure filtration unit with prefilter for sterile filtration or clarification of media, aqueous solutions and solvent mixtures in batches ranging from 100 ml to 5 L.
MilliporeSigma™ Millex Samplicity™ Filters, Hydrophilic PTFE
To be used with the Samplicity Filtration System. Powered by vacuum, the system takes minimal manual effort to filter 1 to 8 samples into standard HPLC vials in seconds, with higher recovery than syringe filters provide.
| Diamètre (métrique) de la membrane | 25 mm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Samplicity G2 Filtration System |
| Catégorie | Millex™ Samplicity™ Filter |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Non-sterile |
| Connecteurs | Easy loading funnel inlet, Outlet tip for smooth transfer to HPLC vials |
| Matériau de boîtiers | High density polyethylene (HDPE) housing |
| Taille des pores | 0.2 μm |
| Aperçu général | Filter Code: LG |
| Volume (métrique) | 0.3 to 1.6 mL |
| À utiliser avec (application) | Sample preparation for HPLC |
| Matériau (membrane) | Hydrophilic PTFE |
Sartorius Sartolab™ BT Bottle Top Filter
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Sartorius Sartolab™ BT bottle top filters are single-use units for the sterile filtration of sample.
| Type de filtre | Vacuum Filter |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Sartolab BT |
| Catégorie | Filters |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Matériau (membrane) | PES |
Sartorius Polycarbonate Filtration Holders
For the clarification or sterile filtration of up to about 200ml volumes of aqueous solutions
| Volume (métrique) supérieur | 250 mL |
|---|---|
| Diamètre (métrique) de la membrane | 4.7 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Vacuum Filter Holder, Manifold System |
| Matériau | Polycarbonate |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | Each |
| À utiliser avec (application) | For the clarification or sterile filtration of up to about 200mL volumes of aqueous solutions |
| Matériau (membrane) | Hydrophilic PES |
Sartorius Replacement Part for Polycarbonate Filtration Holders
Replacement Part for Polycarbonate Filtration Holders is for use with Microsart™ Manifolds 16510 and 16511.
| Jetable | Reusable |
|---|---|
| Stérilité | Non-sterile |
Sartorius Vivaflow™ 200 Module
Vivaflow™ 200 Module is a plug and play laboratory cross flow cassette. Re-usable. Optimal for cell culture supernatant and virus concentration. High flow rate and recovery.
Sartorius Sartolab™ MultiStation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Sartolab™ MultiStation is a stand specially designed to hold 1 to 6 vacuum filtration units, allowing simultaneous filtration of up to 6 samples.