Syringeless and Syringe Filters
- (8)
- (13)
- (297)
- (9)
- (91)
- (1)
- (408)
- (1)
- (14)
- (16)
- (2)
- (3)
- (20)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (26)
- (3)
- (9)
- (1)
- (2)
- (9)
- (72)
- (3)
- (17)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (19)
- (2)
- (133)
- (99)
- (2)
- (98)
- (1)
- (43)
- (53)
- (109)
- (27)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (3)
- (8)
- (63)
- (26)
- (592)
- (151)
- (11)
- (494)
- (21)
- (32)
- (13)
- (22)
- (189)
Filtered Search Results
Basix™ Syringe Filters, PTFE, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PTFE, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Housing Material | Polypropylene |
|---|---|
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Minisart™ NML Syringe Filter, Nonsterile
Provides fast and reliable filtration of small to medium volumes, complete with ready-to-connect filter units. Sartorius Minisart™ NML Syringe Filters, Nonsterile eliminate time consuming preparatory work, such as changing out the filter and cleaning the filtration system.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Housing Material | Meta acrylate butadiene styrene polymerisate (MBS) |
| Temperature (Metric) Max | 50°C |
| Volume (Metric) | 200 mL |
| Quantity | 500 Pk. |
| Sample Volume | 1 to 200 mL |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 6.2 cm2 |
| Type | NML Syringe Filter |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Diameter (Metric) | 28 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Packaging | Nonsterile, bulk packed |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Prefilter | No |
| Hold up Volume (After Air Purge) | 0.15 mL |
Choice™ PES (Polyethersulfone) Syringe Filters
Use Choice PES (Polyethersulfone) Syringe Filters for ion chromatography samples, and filtration of tissue cultures, proteins, nucleic acids, and high-temperature liquids.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | Solvent Resistent, Low-Extractable Polypropylene |
| Material (Membrane) | PES |
| Quantity | 100/Pk. |
| Pressure Rating | 90 psi |
| For Use With (Application) | HPLC, SPE |
| Prefilter | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Choice |
Fisherbrand™ Syringe Filters: Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material (Membrane) | Nylon |
| Sterility | Non-sterile |
Fisher Scientific™ Basix™ Syringe Filters, MCE, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisher Scientific™ Basix™ Syringe Filters, MCE, Sterile offers high sample throughput.
| Diameter (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Housing Material | Acrylic |
| Material (Membrane) | MCE |
| Sterility | Sterile |
Basix™ Syringe Filters, Nylon, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, Nylon, Sterile offers high sample throughput.
| Diameter (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Housing Material | Acrylic |
| Material (Membrane) | Nylon |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
Fisherbrand™ Syringe Filters - Sterile
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Hold up Volume (After Air Purge) | Low |
Basix™ Syringe Filters, PVDF, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PVDF, Sterile offers high sample throughput.
| Diameter (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Housing Material | Acrylic |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, Durapore™ PVDF Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 33 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Outlet Style | Male Leur-Slip |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 33 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Housing Material | Acrylic |
| Material (Membrane) | PES |
| Quantity | 50/Pk. |
| Sterility | Sterile |
Basix™ Syringe Filters, PES, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PES, Sterile offers high sample throughput.
| Diameter (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Housing Material | Acrylic |
| Material (Membrane) | PES |
| Sterility | Sterile |
Basix™ Syringe Filters, PVDF, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PVDF, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Diameter (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Sterility | Non-sterile |
Basix™ Syringe Filters, Nylon, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, Nylon, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Housing Material | Polypropylene |
|---|---|
| Material (Membrane) | Nylon |
| Sterility | Non-sterile |