Syringeless and Syringe Filters
- (8)
- (13)
- (297)
- (9)
- (91)
- (1)
- (408)
- (1)
- (14)
- (16)
- (2)
- (3)
- (20)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (26)
- (3)
- (9)
- (1)
- (2)
- (9)
- (72)
- (3)
- (17)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (19)
- (2)
- (133)
- (99)
- (2)
- (98)
- (1)
- (43)
- (53)
- (109)
- (27)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (4)
- (3)
- (8)
- (63)
- (26)
- (592)
- (151)
- (11)
- (494)
- (21)
- (32)
- (13)
- (22)
- (189)
Filtered Search Results
Basix™ Syringe Filters, Nylon, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, Nylon, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Housing Material | Polypropylene |
|---|---|
| Material (Membrane) | Nylon |
| Sterility | Non-sterile |
Basix™ Syringe Filters, PTFE, Non-Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PTFE, Non-Sterile offers high sample throughput.
| Housing Material | Polypropylene |
|---|---|
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
| Sterility | Non-sterile |
MilliporeSigma™ Millex™-GP Sterile Syringe Filter Units with PES Membrane, 0.22 μm (Research Use Only)
Ready-to-use, syringe-driven units designed for sterilizing and clarifying sterile solutions
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Housing Material | Modified Acrylic |
| Material (Membrane) | PES |
| Color | Green |
| Pressure Rating | 145 psi |
| For Use With (Application) | Low protein binding; sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions; Sterilization of drugs or aqueous solutions administered intravenously |
| Sterility | Sterile |
| Type | Modified Acrylic Syringe Filter |
| Outlet Style | Male Luer Slip |
| Diameter (Metric) | 3.3 cm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Tip Material | Modified Acrylic |
| Temperature Range (English) | 113°F |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Certifications/Compliance | Meets USP Class VI Biological tests for plastics. All 33 mm filters are CE-marked and suitable for both medical and laboratory applications outside the U.S. |
| Temperature Range (Metric) | 45°C |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Hold up Volume (After Air Purge) | <100 μL |
MilliporeSigma™ Millex™-FA Syringe Filter Unit, Hydrophobic PTFE, 1 μm
Protect vacuum sources and tank/bioreactor venting from contamination and moisture damage. Millex™ Filters: Inlet and Outlet for Latex Tubing are constructed of sturdy polypropylene with hydrophobic PTFE membranes.
| Pore Size | 1.0 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Diameter (Metric) | 50 mm |
| Inlet Style | Stepped hose barb with Female Luer Slip |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PTFE (Hydrophobic) |
| Diameter (Metric) Filter | 5 cm |
| Volume (Metric) | 4 L |
| For Use With (Application) | Filtering vacuum sources and tank/bioreactor venting with analytical sample preparation |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Choice™ PES (Polyethersulfone) Syringe Filters
Use Choice PES (Polyethersulfone) Syringe Filters for ion chromatography samples, and filtration of tissue cultures, proteins, nucleic acids, and high-temperature liquids.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | Solvent Resistent, Low-Extractable Polypropylene |
| Material (Membrane) | PES |
| Quantity | 100/Pk. |
| Pressure Rating | 90 psi |
| For Use With (Application) | HPLC, SPE |
| Prefilter | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Choice |
Choice™ Nylon Syringe Filters
Use Thermo Scientific™ Choice™ Nylon Syringe Filters as the economic option for most general laboratory filtration, and for filtration of most HPLC samples.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Syringe Filter |
| Housing Material | Solvent Resistent, Low-Extractable Polypropylene |
| Material (Membrane) | Nylon |
| Quantity | 100/Pk. |
| Pressure Rating | 90 psi |
| For Use With (Application) | HPLC, SPE |
| Prefilter | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Choice |
Sartorius Minisart™ NML Syringe Filter, Nonsterile
Provides fast and reliable filtration of small to medium volumes, complete with ready-to-connect filter units. Sartorius Minisart™ NML Syringe Filters, Nonsterile eliminate time consuming preparatory work, such as changing out the filter and cleaning the filtration system.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Housing Material | Meta acrylate butadiene styrene polymerisate (MBS) |
| Temperature (Metric) Max | 50°C |
| Volume (Metric) | 200 mL |
| Quantity | 500 Pk. |
| Sample Volume | 1 to 200 mL |
| Hydrophobicity | Hydrophilic |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 6.2 cm2 |
| Type | NML Syringe Filter |
| For Use With (Equipment) | Syringe |
| Diameter (Metric) | 28 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Packaging | Nonsterile, bulk packed |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Prefilter | No |
| Hold up Volume (After Air Purge) | 0.15 mL |
Cytiva Whatman™ Puradisc Nylon Syringe Filters: Nonsterile
Caters to a wide variety of sample types and applications, including capillary electrophoresis, biological preparations, protein filtration, and UV spectroscopy sample preparation. Whatman™ Puradisc Nylon Syringe Filters: Nonsterile are resistant to a range of organic solvents and suitable for use with high pH samples.
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 22.9 x 28.4 mm |
| Outlet Style | Male Luer |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Housing Material | Pigment Free Polypropylene (PP) |
| Material (Membrane) | Nylon |
| Volume (Metric) | Up to 100 mL |
| Pressure Rating | 5.2 bar (75 psi) |
| Filter Type | Syringe Filter |
| For Use With (Application) | For aqueous or solvent-based solutions, HPLC, TLC, GC sampling |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.2 cm2 |
Cytiva Whatman™ GD/X PVDF Syringe Filters
Processes three to seven times more sample volume than filters without prefilter. Whatman™ GD/X PVDF Syringe Filters are specifically designed for filtration of viscous or otherwise hard-to-filter samples with high solids content.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 21.6 x 29.8 mm |
| Outlet Style | Male Luer |
| Inlet Style | Female Luer Lock |
| Housing Material | Pigment free polypropylene (PP) |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Volume (Metric) | ≤10 mL |
| Filter Type | Syringe Filter |
| Prefilter | 100% Borosilicate Glass FiberGMF 150 10 μm: 1 μmGF/F 0.7 μm |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Sterile
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Hold up Volume (After Air Purge) | Low |
Fisherbrand™ Syringe Filters: Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material (Membrane) | Nylon |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, Nylon Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
Fisherbrand™ Syringe Filters - Nonsterile, PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
Fisherbrand™ Syringe Filters: PTFE Membrane
Low hold-up volume helps you to recover virtually all of your sample after filtering
| Type | Syringe Filter |
|---|---|
| Material | PTFE |
| For Use With (Application) | Ideal for degassing/clarifying aqueous and solvent samples |
Basix™ Syringe Filters, PVDF, Sterile
Attach to the end of syringes and filter contents as it is being forced out. Fisherbrand™ Basix™ Syringe Filters, PVDF, Sterile offers high sample throughput.
| Diameter (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Housing Material | Acrylic |
| Material (Membrane) | PVDF |
| Sterility | Sterile |