Cryogenic Storage Vials
Small, capped vials designed to withstand ultra-low temperatures; various capacities; may be sterile, non-sterile, and/or autoclavable; includes internally and externally threaded vials; ideal for sample storage in vapor state liquid nitrogen.
Cryogenic storage in the laboratory is used to preserve samples with liquid nitrogen, a method that requires special products that can tolerate low temperatures without compromising the samples. The U.S. National Institute of Standards and Technology defines cryogenics as related to temperatures below −180°C (−292°F).
Cryogenic storage vials, cryogenic storage tubes, and cell culture cryogenic tubes are designed to safely store samples, and may also be used at general cold-storage temperatures.
Cryogenic vials and tubes have some common characteristics. They are made from non-cytotoxic and non-mutagenic plastic resins and are pyrogen-free. They are sold individually or in bulk packaging and in uncapped or non-sterile varieties for less demanding uses. Sterile tubes meet a SAL of 10-6.
Most cryogenic tubes or vials have screw-style closures that ensure the caps stay on in spite of temperature and air pressure changes. Cryo tubes or vials are available with either internal or external threads. Because the caps fit over the outsides of the tubes, external threads help maintain the sterility of samples.
Some cryogenic storage tubes have round bottoms and others are skirted so they can stand alone. Vials may be sized for specific applications, such as those that need to fit inside long tubes or canes during storage.
In addition, many cryogenic storage tubes come with a writing area on the side of the tube for labeling. Color-coding markers and caps also exist to help organize samples by type, researcher, etc.
Special cryogenic storage canisters are used to contain the liquid nitrogen needed for cryogenic storage.
- (1)
- (10)
- (9)
- (14)
- (14)
- (209)
- (6)
- (8)
- (28)
- (227)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (53)
- (1)
- (4)
- (46)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (8)
- (4)
- (3)
- (8)
- (1)
- (5)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (43)
- (11)
- (4)
- (22)
- (29)
- (4)
- (10)
- (20)
- (7)
- (21)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Externally and Internally Threaded Cryogenic Storage Vials
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Choice of externally threaded vials with HDPE closures for aseptic technique, or internally threaded vials featuring polypropylene closures with silicone gasket for tight seal
| Matériau | Polypropylene |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For storage of biological materials in mechanical freezers or in the vapor phase of liquid Nitrogen |
DWK Life Sciences Wheaton™ CryoELITE™ Cryogenic Vials with Freestanding Bottom
Large vial footprint allows use of linear barcode or human readable label
Thermo Scientific™ Nunc™ CryoTube™ Colored Caps
Color-code your sample vials with replacement polypropylene screw caps featuring a silicone gasket to provide the best seal for internally threaded cryotube vials.
| Matériau | Polypropylene |
|---|---|
| Gamme de produits | Nunc |
Corning™ CoolCell™ 2mL Filler Vials for CoolCell™ LX and FTS30 Containers
Suitable for repeated use. Corning™ CoolCell™ 2mL Filler Vials ensure cell freezing rate consistency and uniform results when using CoolCell containers.
DWK Life Sciences Wheaton™ CryoELITE™ Cryogenic Storage Vials, Externally Threaded
CryoELITE Vial with Loctagon skirt provides stability in freestanding position, and locks into the CryoELITE Benchmate Rack, making it easy to open and close the vial with one hand.
| Exempt de DNase | Yes |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Type de filetage | External |
| Type de produit | Cryogenic Vial |
| Matériau | Polypropylene |
| Diamètre (métrique) externe | 12 mm |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Exempt de RNase | Yes |
| Type de base | Freestanding |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Diamètre (impériale) externe | 0.47 in. |
Thermo Scientific™ Cryo Vial Closure Color Coders
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Make it easier to identify specific vials quickly and simplify your inventory by using these color coders that fit into the top of cryogenic vial or tube closures.
| Type de produit | Vial Closure |
|---|
Corning™ External Threaded Round Bottom Cryogenic Vial, 5 mL
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
These round bottom vials are made from polypropylene to withstand temperatures down to -196°C.
Corning™ Internally Threaded Cryogenic Vials with Color Caps
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Used for ultra-low temperature storage of valuable cell cultures, biological solutions and aqueous solutions
| Nb par paquet | 50 |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Type de base | Round (Self-standing) |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Graduée | Yes |
| Modèle | Round |
| À utiliser avec (application) | For ultra low temperature storage of valuable cell cultures, biological solutions and aqueous solutions |
| Volume (métrique) | 2 mL |
| Exempt de DNase | Yes |
| Couleur | Natural |
| Type de filetage | Internal |
| Marking Spot | Yes |
| Stérilité | Sterile |
| Nbre par carton | 500 |
| Plage de températures (métrique) | -196°C |
| Exempt de RNase | Yes |
| Comprend | Silicone washer, inserts |
| Plage de températures (impériale) | -320.8°F |
Corning™ CoolCell™ 5mL Filler Vials for CoolCell LX Container
Suitable for repeated use. Corning™ CoolCell™ 5mL Filler Vials ensure cell freezing rate consistency and uniform results when using CoolCell containers.
Corning™ Internally Threaded Cryogenic Vials
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from polypropylene for stability in extreme temperature conditions. Corning™ Internally Threaded Cryogenic Vials provide a safe and secure vessel for ultra-low temperature storage of valuable cell cultures and biological samples.
| Exempt de DNase | Yes |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Nonpyrogenic, RNase/DNase-free |
| Couleur | Natural |
| Type de filetage | Internal |
| Nb par paquet | 50 |
| Matériau | Polypropylene |
| Marking Spot | Yes |
| Stérilité | Sterile |
| Plage de températures (métrique) | -196°C |
| Couleur de bouchon | Orange |
| Exempt de RNase | Yes |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Graduée | Yes |
DWK Life Sciences Wheaton™ CryoELITE™ Tissue Vials: 5mL, White Cap, Sterile
Secure, reliable store container for tissue sections
DWK Life Sciences Wheaton™ CryoELITE™ Cryogenic Vials with Optional 2D Data Matrix Bar Code
CryoELITE cryogenic vials made from low binding, cryogenic grade virgin polypropylene. Lot Certified Sterile, Radiation Sterilization
| Exempt de DNase | Yes |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 49 mm |
| Volume (métrique) de travail | 2 mL |
| Type de filetage | External |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) externe | 12 mm |
| Plage de températures (métrique) | -196°C to +121°C |
| Quantité | 500/Cs. |
| Exempt de RNase | Yes |
| Comprend | Optional 2D Data Matrix Bar Code |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Maintain samples under cryogenic temperatures |
Thermo Scientific™ Storage Tube Protection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Give your cryogenic storage tubes and vials extra protection, such as when shipping or storing in liquid or vapor phase nitrogen with these storage accessories.
Corning™ Bar-coded Cryogenic Vials
For storing biological and compound samples in labeled vials at cryogenic temperatures. Corning™ Bar-coded Cryogenic Vials provides a validated unique bar-code that will not fade or fall off.
| À utiliser avec (application) | Cell biology, cell banking, compound cryopreservation |
|---|---|
| Volume (métrique) | 2 mL |
DWK Life Sciences Wheaton™ 2D Data Matrix Bar Code Bottom Insert
For use with Wheaton CryoELITE™ Freestanding Cryogenic Vials
| Matériau | Polypropylene |
|---|---|
| Quantité | 500/Cs. |