Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (81)
- (19)
- (9)
- (65)
- (76)
- (6)
- (30)
- (9)
- (30)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (63)
- (38)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (34)
- (79)
- (2)
- (42)
- (7)
- (8)
- (15)
- (23)
- (111)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (42)
- (52)
- (94)
- (110)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (1)
- (34)
- (4)
- (96)
- (14)
- (2)
- (27)
- (28)
- (6)
- (14)
- (14)
- (2)
- (18)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Resupply Pack, 4 to 12%, WedgeWell™ format
The Bolt Bis-Tris Plus Resupply Pack optimizes your protein separation workflow. This pack includes precast gels, running buffer, and protein ladders, enough for 100 gel runs.
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • Bolt Bis-Tris Plus gels, 10 x 10 gels • Bolt MES Running Buffer (20X), 4 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ Novex™ Midi Tris-Glycine Plus Resupply Pack, 12%, WedgeWell™ format
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack, Wedgewell format simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. Novex Tris-Glycine gels provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands, based on traditional Laemmli protein electrophoresis.
| Gel Percentage | 12% |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Content And Storage | • Novex Tris-Glycine gels, 10 x 10 gels • Novex Tris-Glycine Running Buffer (10X), 5 L • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 10%, WedgeWell™ format
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack, Wedgewell format streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. NuPAGE Bis-Tris gels offer high-resolution separation while maintaining protein integrity in a neutral pH environment.
| Gel Percentage | 10% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | XCell4 SureLock Midi-Cell |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ Tetra Core Set and NuPAGE™ Bis-Tris 4-12% Gels Combos
The Tetra Electrophoresis Core Set and NuPAGE Bis-Tris 4-12% Combo includes the Tetra Electrophoresis primary and companion cores along with three boxes of NuPAGE Bis-Tris gels. Easily swap and run up to four NuPAGE gels in Bio-Rad's Mini-PROTEAN™ Tetra Cell tank, achieving superior protein resolution and reproducibility.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Buffer | NuPAGE MES SDS Running Buffer, NuPAGE MOPS SDS Running Buffer |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Adapters | Tetra Electrophoresis Cores |
| Quantity | Tetra Core Set, 3 boxes of gels (30 gels) |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Electrophoresis Cores and Precast Protein Gels |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Separation of | Protein |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 12%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 10%, 1.0–1.5 mm
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Resupply Pack, 3 to 8%, WedgeWell™ format
The NuPAGE Tris-Acetate Resupply Pack, Wedgewell format simplifies your large molecular weight protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast mini gels, running buffer, and protein ladders. NuPAGE Tris-Acetate gels offer high-resolution protein separation while maintaining protein integrity.
| Gel Percentage | 3 to 8% |
|---|---|
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Tris-Acetate gels, 10 x 10 gels • NuPAGE Tris-Acetate Running Buffer (20X), 4 bottles • HiMark Pre-stained Protein Standard (30 to 460 kDa), 4 vials |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Midi Protein Gels, 4 to 12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels, WedgeWell format are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Mini Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm, 2D-well
Separation Range: 36 to 500 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: Mini Gel Tank, XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Novex™ Value™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 12%, 1.0 mm, 10-well
Separation Range: 20 to 250 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Empty Gel Cassettes with Combs, Midi, 12 + 2 well
Pour midi-sized gels with these empty pre-assembled, single-use plastic cassettes with combs
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Midi Protein Gels, 10%, 1.0 mm
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Denaturing |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Novex Tris-Glycine Plus midi protein gels, WedgeWell format are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein chemistry, allowing the use of Laemmli sample and running buffers. The gels offer reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 250 kDa |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 180 Days |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ Novex™ WedgeWell™ Tris-Glycine Welcome Pack, 6%
The Novex Tris-Glycine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tris-glycine gels, buffers, and reagents need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 6% |
| Separation Range | 60 to 220 kDa |
| Kit Contents | PageRuler™ Plus Prestained Protein Ladder |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Midi Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protein gels provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional laemmli system.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| Shelf Life | 8 Months |
| Product Line | NuPAGE |