Tapes and Adhesives
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196º C (-311º F). Our cryogenic storage labels can be printed or written on and will not bleed, smudge or smear. Engineered for you to use in your laser printer.
| Sterility | Non-sterile |
|---|
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C (-311°F). Our cryo labels can be printed/written on and will not bleed, smudge or smear–perfect for identifying specimens after long periods of cryogenic storage.
Fisherbrand™ Square Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196°C (-311°F). Our cryo labels can be printed/written on and will not bleed, smudge or smear–perfect for identifying specimens after long periods of cryogenic storage.
Fisherbrand™ 3/8 in. Dot Labels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisher branded Cryogenic Storage Labels use a special adhesive that is designed to withstand extreme cold temperatures as low as -196º C (-311º F). Our cryogenic storage labels can be printed or written on and will not bleed, smudge or smear. Engineered for you to use in your laser printer.
Fisherbrand™ Radioactive Indicator Dots
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Radiation Indicator dots adhere to laboratory glassware and equipment to identify caution.
Fisherbrand™ Cryogenic Dots in Laser Sheets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Intended uses of cryostorage with liquid nitrogen, refrigeration and ultra-low temperature freezer applications. Come in an easy to use dispenser box with 20 sheets per pack.
| Format | Sheet |
|---|---|
| For Use With (Application) | 0.5 to 1.5mL tubes |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 38 mm (1.5 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 1.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 19 mm (0.75 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 0.75 in. |
|---|---|
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | 60°F to 80°F |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | 16°C to 27°C |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 25.4 mm (1 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 12.7 mm (0.5 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Width (English) | 0.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cleanroom Vinyl Tape, 50.8 mm (2 in.)
This vinyl cleanroom tape is wound on a plastic core, can be written on with a cleanroom pen and is ideal for color coding, floor marking and light industrial use in clean construction and cleanroom support areas.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 2 in. |
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| For Use With (Application) | For Light Industrial Use, Clean Construction and Cleanroom Support |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Rubber |
Fisherbrand™ Cleanroom Polyethylene Tape, 25.4 mm (1 in.)
This pressure-sensitive, polyethylene cleanroom tape, with low particulate and bio-burden counts, is ideal for sealing, color coding and marking in clean environments.
| Format | Roll |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Length (Metric) | 33 m |
| Length (English) | 36 yd. |
| Temperature Range (English) | 60°F to 80°F |
| Material | Polyethylene |
| Coating | Polyethylene |
| Temperature Range (Metric) | 16°C to 27°C |
| For Use With (Application) | For Batching, Color Coding, Cleanroom and Food Processing Support Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic |
Fisherbrand™ Cleanroom Polyethylene Tape, 50.8 mm (2 in.)
This pressure-sensitive, polyethylene cleanroom tape, with low particulate and bio-burden counts, is ideal for sealing, color coding and marking in clean environments.
Micronova™ SST™ Striped Safety Tape
A striped, laminated vinyl safety tape that is designed for delineating and color coding specific equipment and areas within cleanrooms and controlled environments. Available in black/yellow, red/white, and black/white for differentiating marks.
| Format | Roll |
|---|---|
| Length (Metric) | 16.5 m |
| Length (English) | 18 yd. |
| Temperature Range (English) | 60°F to 80°F |
| Material | Vinyl |
| Coating | Polylaminated Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | 16°C to 27°C |
| For Use With (Application) | Delineating and color-coding specific equipment and areas |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Rubber |