Hazardous and Biohazardous Waste Disposal Bags and Containers
Durable containers and holders designed specifically to collect hazardous and biohazardous waste. Available in plastic, metal, and incinerable cardboard. All styles (except wire-frame holders) are clearly marked with the universal biohazard symbol, hazardous waste labeling, or are bright red in color for easy identification.
Hazardous and Biohazardous Waste Overview
Any waste that may contain contaminated, infectious, or chemically dangerous substances is considered hazardous or biohazardous. This includes:
- Biohazardous waste: materials that may spread disease in humans, animals, or the environment. Examples include:
- Sharps (needles, blades, glass)
- Certain body fluids
- Human and animal blood or tissue
- Recombinant DNA
- Animal or plant pathogens
These wastes must be separated from general waste and disposed of using approved biohazard containers or bags.
- Hazardous waste: substances that pose chemical or physical risks. Categories include:
- Corrosive – strong acids, bases, cleaning agents
- Reactive – unstable or explosive chemicals, oxidizers
- Toxic – heavy metals, pesticides, poisonous compounds
Improper disposal may cause harm to people, animals, and the environment, making proper containment and disposal essential.
Both categories of waste should always be identified, segregated, and disposed of using appropriate, clearly labeled containers in compliance with safety and environmental regulations.
Waste Management Products
Biohazard Waste Bags
Available with or without a warning label. For the economical, safe disposal of contaminated labware, or for autoclave sterilization.
Biohazard Cartons
Used for disposal or incineration of infectious and single-use non-sharps waste.
Biohazard Cans and Canisters
Safety waste cans and canisters for storing contaminated products and other regulated waste, as well as dispensing and transporting hazardous materials.
Hazardous Waste Containers
Specially designed containers for the collection of chemical, toxic, or reactive waste. Available in various materials and capacities for safe handling, transport, and disposal.
Disposal Waste Systems
Safety waste systems designed for maximum protection from both hazardous and biohazardous waste, including chemical liquids, infectious solids, and sharps.
- (7)
- (5)
- (5)
- (1)
- (44)
- (7)
- (3)
- (1)
- (7)
- (7)
- (3)
- (32)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (16)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (9)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (46)
- (40)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (74)
- (19)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
| Couleur | Orange |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ASTM D1709, Dart impact |
| Température (métrique) | 140°C |
| Type de produit | Biohazard Waste Bags with indicator |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Wire Tie |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Autoclavable HD Biohazard Waste Bags
Biohazard symbol printed bags to ensure safe handling and disposal of biohazardous waste.
| Épaisseur | 38 micron |
|---|---|
| Couleur | Orange with Black Print |
| Certifications/Conformité | ASTM |
| Température (métrique) | 127°C |
| Matériau | HDPE |
| Type de bouchon | None |
| Comprend | Printed in English |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Autoclavable HD Biohazard Waste Bags
Autoclavable, polyethylene biohazard bags ensure safe handling and disposal of biohazardous waste.
| Température (métrique) | 127°C |
|---|---|
| Type de produit | Autoclavable Bags |
| Matériau | Polyethylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur | 2 mm |
|---|---|
| Couleur | White |
| Matériau | Cardboard |
| Matériau de revêtement | Polyethylene |
| À utiliser avec (application) | Quick identification for non-hazardous waste paper products |
| Épaisseur | 2 mil |
|---|---|
| Certifications/Conformité | OSHA, 29 CFR1910.1030 |
| Température (métrique) | 140°C |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de bouchon | Elastic |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Matériau | Polyethylene |
|---|---|
| Type de bouchon | Twist Tie |
| Comprend | Biohazard symbol and text in English and Spanish |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Specimen Transport Bags
Three wall reclosable specimen transport bag with flap-covered pouch to keep paperwork in place.
| Couleur | White |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FDA |
| Type de produit | Biohazard Specimen Bag |
| Matériau | Polyethylene |
| Épaisseur (impériale) | 2 mil |
| Comprend | Printed with biohazard graphics, zipper closure, 2mil thick pouch, 1.5mil thick pocket |
| Épaisseur (métrique) | 0.279 mm |
| À utiliser avec (application) | Access pocket without opening sealed pouch |
| Couleur | Red,Black Print |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur | 40 μm |
|---|---|
| Couleur | Natural |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Clinical, dairy, environment, industries, microbiology |
Corning™ Autoclave Bags Printed with Biohazard Logo
Used for contaminated waste disposal in autoclave. Gosselin™ Autoclave Bags Printed with Biohazard Logo can withstand autoclaving temperatures up to 134°C/273.2°F.
| Nb par paquet | 1/Pk. |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Nbre par carton | 500/Cs. |
| Épaisseur (métrique) | 40 μm |
Micronova™ Hazard Bags
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Low density, LDPE hazard bags are designed for containing biomedical and hazardous waste in aseptic and controlled environments.
| Épaisseur | 0.050 mm |
|---|---|
| Description | Five folded liners per double bag |
| Température (métrique) | 15°C to 30°C |
| Type de produit | Biohazard Waste Bag |
| Matériau | LDPE |
| Jetable | Single-use |
| Quantité | 50/Cs. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bel-Art™ SP Scienceware™ Waste Disposal Can with Lift-up Cover
Bright, red safety disposal container suitable for biological/biohazard materials, broken glass, recyclables or other waste
Bel-Art™ Biohazard Incinerator Disposal Carton
Includes polyethylene liner. Bel Art™ Biohazard Incinerator Disposal Cartons are clearly marked for proper handling and processing.