Manual Single Channel Pipettes
- (45)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (6)
- (6)
- (1)
- (43)
- (2)
- (97)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (74)
- (8)
- (3)
- (1)
- (115)
- (1)
- (1)
- (10)
- (3)
- (9)
- (6)
- (3)
- (7)
- (11)
- (10)
- (2)
- (3)
- (3)
- (28)
- (45)
- (1)
- (6)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (9)
- (6)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (1)
- (18)
- (3)
- (2)
- (1)
- (24)
- (8)
- (32)
- (2)
- (1)
- (4)
- (25)
- (34)
- (24)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (3)
- (38)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (24)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (2)
- (5)
- (1)
- (15)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (20)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (11)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (558)
- (1)
- (449)
- (79)
- (20)
- (5)
- (1)
- (105)
- (1)
- (3)
- (5)
- (30)
- (34)
- (1)
- (9)
- (5)
- (2)
- (18)
- (13)
- (15)
- (59)
- (4)
- (5)
- (1)
- (8)
- (5)
- (18)
- (114)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Finnpipette™ F1 Variable Volume Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Maximize user comfort and reduce strain with the F1 system, which delivers performance with precision, all in a lightweight design. It's the ideal system for applications using expensive reagents and valuable samples.
| Type | Variable Volume Pipette |
|---|---|
| Number of Channels | 1 |
| Model | Finnpipette F1 |
Thermo Scientific™ Finnpipette™ F2 Variable Volume Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet the challenges of highly demanding applications where robustness and durability are essential with the sleek, rugged design of these fully autoclavable pipettes.
| Type | Variable Volume Pipette |
|---|---|
| Description | Finnpipette F2 |
| Number of Channels | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Finnpipette™ F2 |
Gilson™ PIPETMANTM Pipet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PIPETMAN brings a new level of comfort into Gilson range with a redesigned piston mechanism that reduces the force needed to aspirate and dispense liquids. PIPETMAN maintains the trusted durability, accuracy, and reliability of the original PIPETMAN pipettes with comfort.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Dispensing Speed | Manual |
| Width (English) | 12.01 in. |
| Length (Metric) | 36.5 cm |
| Length (English) | 14.37 in. |
| Material | PVDF, Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Extremely low pipetting forces, lightweight design |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Height (English) | 4.72 in. |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ MICROMANTM E Positive Displacement Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The ergonomically designed MICROMANTM E Positive Displacement Pipette, along with disposable capillary piston (CP) tips, provide the highest precision when pipetting viscous, non-aqueous liquids such as oils, blood, glycerol, and more, while protecting the pipette from contamination.
| Type | Positive Displacement Pipette |
|---|---|
| Number of Channels | 1 |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For pipetting viscous, volatile, and problem liquids |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
Eppendorf™ Research plus™ Adjustable-Volume Pipetters Trade-In
Resistant to chemical, thermal and mechanical stress
| Type | Adjustable Volume Pipette |
|---|---|
| For Use With | Resistant to Chemical, Thermal and Mechanical Stress |
| For Use With (Application) | Resistant to chemical, thermal and mechanical stress |
| Product Line | Research Plus |
Eppendorf Research™ plus, Mechanical Single-Channel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Adapt for specific liquids or other external conditions with these ultra-light fully autoclavable pipettes. Pipettes feature a spring loaded tip cone, a secondary adjustment option and an improved volume display.
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Type | Single-Channel Adjustable Volume Pipettes |
| Number of Channels | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Display | Digital |
| Product Line | Research Plus |
Eppendorf™ Repeater™ M4 Manual Handheld Pipette Dispenser
Uses positive displacement principal to precisely and accurately dispense virtually any liquid. Eppendorf™ Repeater™ M4 Manual Handheld Pipette Dispenser dispenses liquid directly without air cushion, ensuring correct volume is dispensed regardless of density, viscosity and volatility of liquid.
BRANDTECH™ BRAND™ Transferpette™ S, Adjustable Volume - PROMO
The Transferpette™ S air displacement pipette allows you to work efficiently and ergonomically with both small and large volumes. Low operating forces and a short stroke ensure relaxed pipetting, even during long pipetting series.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 4.8 cm |
| Dispensing Speed | Manual |
| Warranty | 36 Months |
| Length (Metric) | 28.7 cm |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 12 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Adjustable Single Channel Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Certifications/Compliance | DIN EN 285 |
| Temperature (Metric) Operating | 15°C to 40°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Transferpette S |
Fisherbrand™ Ergo-Fit™ Pipette
Ergo-Fit contoured shape pipet with adjustable hook fits hand like a glove.
| Grip Type | Ergonomic |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Type | Pipette |
| For Use With | Pipette Tips |
| Number of Channels | 1 |
| Color | Blue |
| Material | Polycarbonate ABS |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Product Line | Ergo-Fit |
Fisherbrand™ Elite™ Adjustable-Volume Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Extremely low plunger forces work longer without fatigue and reduce the risk of RSI.
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Warranty | 3 Years |
| Secure Tip Attachment | Soft touch tip ejection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Elite |
Socorex Acura™ 835 Manual Single-Channel Pipets from DWK Life Sciences™
Combine high-tech materials with user-friendly ergonomics
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Type | Manual Pipette |
| Warranty | 3 Years |
| Number of Channels | 1 |
| Model | 835 |
| Secure Tip Attachment | JusTip™ adjustable tip ejection |
| Certifications/Compliance | CE, IVD 98/79 EEC |
| UV Monitoring | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Acura |
Sartorius PROLINE™ Plus Fixed Volume, Single-Channel Mechanical Pipetters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Robust yet lightweight and easy to use
| Includes | Slim tip ejector collar, safe cone filter |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Finger Style | Ergonomic |
| Warranty | 2 Years |
| Number of Channels | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | CE |
| UV Monitoring | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Axygen™ Axypet™ Pro Single Channel Pipettor
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Corning™ Axygen™ Axypet™ Pro Pipettors are engineered to provide the highest levels of comfort, accuracy, and precision.
| Includes | Instruction manual, QC Certificate, In-lab calibration tool |
|---|---|
| Grip Type | Ergonomic |
| Finger Style | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Warranty | 3 months |
| Number of Channels | 1 |
| Quantity | 1 |
| Certifications/Compliance | ISO8655 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Axypet Pro |
Sartorius mLINE™ Single-Channel Mechanical Pipetter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Achieve excellent precision in long pipetting series. Sartorius mLINE™ Single-Channel Mechanical Pipetter is the most advanced and ergonomic choice for quality-conscious users who perform repetitive manual pipetting. Models cover the full volume range of 0.1 μl to 10 ml.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Finger Style | Ergonomic |
| Warranty | 2 Years |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Compatible Tips | Sartorius Optifit tips; SafetySpace Filter tips |
| Certifications/Compliance | ISO 9001/13485, ISO 14001 |
| UV Monitoring | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | Yes |
| Programmability | No |
| Product Line | mLINE |