General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (11)
- (11)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (121)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (24)
- (1)
- (19)
- (6)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (19)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (16)
- (11)
- (1)
- (9)
- (98)
- (2)
- (2)
- (5)
- (6)
- (36)
- (167)
- (98)
- (11)
- (1)
- (3)
- (148)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (25)
- (2)
- (16)
- (45)
- (9)
- (8)
- (5)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (10)
- (61)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
Filtered Search Results
3M™ SecureFit™ Protective Eyewear 400 Series
Features soft adjustable nose pads, dual injected temples, and proprietary 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology that helps diffuse pressure over the ear to enhance frame comfort while not compromising the security of fit across a diverse workforce. SF403AF-CA
Pyramex™ Mini Ztek™ Safety Eyewear
Has all the great features of Ztek™ in a design better suited for slimmer facial sizes
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1, CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 20 g |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1, ANSI Z80.3 |
Fisherbrand™ Siteliner Safety Glasses, Blue frame
Unilens design offers wide field of vision and exceptional clarity
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Hardcoat |
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87.1-2003 standards. |
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Lens Coating | Hardcoat |
| Product Type | Safety Glasses |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, ANSI Z80.3 |
| Temple Style | Adjustable; spatula |
Contec™ Gamma Irradiated Goggles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Polycarbonate goggles feature fog-resistant, one-piece, 0.05 in. polycarbonate lens with flexible flange and black elastic head band. Direct vented.
Ansell BioClean™ BCAH Clearview Autoclavable Goggles
Silicone clearview autoclavable goggles feature anti-scratch and anti-fog properties.
Ansell™ BioClean™ Clearview Replacement Lens for Autoclavable Panoramic Goggles
Ansell™ BioClean™ Clearview Replacement Lens for Autoclavable Panoramic Goggles
3M™ SecureFit™ 600 Series Protective Eyewear
Ideal eye protection for diverse workforces. The 3M™ SecureFit™ 600 Series Protective Eyewear features 3M Pressure Diffusion Temple Technology, which provides for a more secure and comfortable fit.
| Frame Color | Gray |
|---|---|
| Frame Type | Half Frame |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Style | SecureFit™ |
| For Use With (Application) | Automotive, Construction, General Manufacturing, Metal Fabrication, Mining, Oil & Gas, Pharmaceutical, Primary Metals |
3M™ Maxim™ Elite 1000 Series Safety Glasses
3M™ Maxim™ Elite 1000 Series Safety Glasses with ANSI Z87.1-2015 safety compliance
| Frame Type | Full Frame |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| For Use With (Application) | Primary Metals, Chemicals, Automotive, Masonary, UV Protection, Grinding, Facility Maintenance, Construction, Sub Applications, Transportation, Assembly, Remediation, Machine Operations, Law Enforcement, Chemical Handling, Pharmaceuticals, Machining, Mining, Riveting, Food and Beverage, Drilling, Food and Beverage Manufacturing, Aviation, Pouring/Casting, Chiseling, Sawing, General Manufacturing, Power Fastening, Oil and Gas, Demolition |
3M™ Solus™ 2000 Series Protective Eyewear
Comfortable, stylish eyewear with a vast array of color and lens tint options. Eye protection with a stylish flare.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Plastic |
| Temple Style | Dual Injected Temple |
3M™ SecureFit™ 100 Series
Features a sleek, sporty lens shape coupled with a patented temple design that self-adjusts to different head sizes to provide a stylish yet comfortable fit for an extended period of time.
| Frame Color | Black Temples |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| Height (Metric) | 4.7 cm |
| UV Protection | UV400 |
| Shape | Sleek, Sporty Lens Shape |
| Product Type | Protective Eyewear |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Color | Black Temples |
| Height (English) | 1.85 in. |
3M™ SecureFit™ 500 Series
Features a contemporary lens design coupled with adjustable ratchet temples and 3M™ Pressure Diffusion Temple (PDT) technology to help provide a more personalized fit. This sporty eyewear also offers self-adjusting colored temples, a variety of lens tints and models with Scotchgard™ Protector Anti-Fog Coating.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| Height (Metric) | 15.2 cm |
| Shape | Wraparound |
| Width (English) | 2 in. |
| Product Type | Protective Eyewear |
| No. per Case | 20/Cs. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 5.08 cm |
| Height (English) | 6 in. |
3M™ SecureFit™ 200 Series Anti-Fog Lens
3M™ SecureFit™ 200 Series Anti-Fog Lens provides users with blue temples and lenses to help make eyewear more visible in food preparation and processing areas.
| Frame Color | Blue |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Product Type | Protective Eyewear |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Quantity | Case of 20 |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Temple Style | Pressure Diffusion Temple Technology |
| For Use With (Application) | Food and Beverage Manufacturing |