Vacuum Pumps
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (12)
- (2)
- (13)
- (1)
- (26)
- (70)
- (5)
- (2)
- (1)
- (85)
- (5)
- (11)
- (3)
- (1)
- (1)
- (33)
- (3)
- (12)
- (12)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (11)
- (14)
- (5)
- (29)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (10)
- (1)
- (26)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (19)
- (34)
- (71)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (21)
- (2)
- (14)
- (3)
- (3)
- (25)
- (23)
- (8)
- (55)
- (11)
- (4)
- (17)
- (1)
- (1)
- (45)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Maxima Rotary Vane Vacuum Pumps - 115 V, 60 Hz
Fisherbrand™ Maxima rotary vane vacuum pumps extend service intervals due to robust materials and design features.
| Includes | Exhaust Filter, Oil Fill Funnel, Hose Clamp |
|---|---|
| Enclosure Rating | IP54 |
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz, 1 Ph, N.A. 115 V Plug |
| Applications | Vacuum Manifolds, Vacuum Oven, Mass Spectroscopy, Backing Turbo Pumps, Sputter Coater, Tube Furnace |
| Voltage | 115 V |
Fisherbrand™ Maxima Rotary Vane Vacuum Pumps - Explosion Proof
Fisherbrand™ Maxima rotary vane vacuum pumps extend service intervals due to robust materials and design features.
| Includes | Exhaust Filter, Oil Fill Funnel, Hose Clamp |
|---|---|
| Enclosure Rating | Explosion Proof Motor |
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz, 1 Ph, XPRF |
| Applications | Vacuum Manifolds, Vacuum Oven, Mass Spectroscopy, Backing Turbo Pumps, Sputter Coater, Tube Furnace |
| Voltage | 115 V |
| Motor Type | Explosion Proof Rotary Vane |
Fisherbrand™ MaximaDry™ Diaphragm Vacuum Pump
Clean, reliable, oil-free vacuum pumps are ideal for low to high boiling point rotary evaporation and distillation, filtration, blotting, and solid phase extraction.
| Enclosure Rating | IP44 |
|---|---|
| Maximum Pressure | 15 psig |
Fisherbrand™ Maxima Rotary Vane Vacuum Pumps - 230 V, 50/60 Hz
Fisherbrand™ Maxima rotary vane vacuum pumps extend service intervals due to robust materials and design features.
| Enclosure Rating | IP54 |
|---|---|
| Electrical Requirements | 230 V, 50 Hz, 1 Ph, Cont. Euro. (Schuko) Plug |
| Applications | Vacuum Manifolds, Vacuum Oven, Mass Spectroscopy, Backing Turbo Pumps, Sputter Coater, Tube Furnace |
| Voltage | 230 V |
BUCHI V-180 Vacuum Pump
The Vacuum Pump V-180 is a chemically resistant PTFE diaphragm vacuum pump with space saving design. It covers essential needs in vacuum generation.
| Enclosure Rating | IP21 |
|---|---|
| Applications | Rotary Evaporation |
| Wattage | 180 W |
| Material | PTFE |
| Pump Type | Oilless Diaphragm Pump |
| Noise Level | 32 to 57 dBA |
| Flow Rate | 1.5 m³/hr. |
| Overall Width (Metric) | 185 mm |
| Dimensions (L x W x H) | 207 x 185 x 238 mm |
| Overall Length (Metric) | 207 mm |
| For Use With (Equipment) | Rotary Evaporator |
| Depth (Metric) | 207 mm |
| Voltage | 100/240 V |
| Motor Type | Brushless DC |
| Model | V-180 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| No. of Pump Heads | 2 |
| No. of Stages | 1 |
| Maximum Pressure | Ambient |
| Max. Vacuum | 10 mbar |
| Overall Height (Metric) | 238 mm |
MilliporeSigma™ EZ-Stream™ Vacuum Pump
Transfers filtered liquids directly to waste. EZ-Stream™ Vacuum Pumps simply connect to the manifold or filtration apparatus and are ready to filter.
BINDER™ Vacuum Module with Vacuum Pump VP 1
Pump chamber for installation of vacuum pumps, with switchable power socket. Including chemical membrane pump with a nominal air flow of 2.0 m3/hour, final pressure 7 mbar and connection kit VD VP1-VP2.
| Electrical Requirements | 50/60 Hz |
|---|---|
| Overall Width (Metric) | 743 mm |
| Voltage | 230 V |
| Temperature (Metric) Max | 220°C |
| Overall Length (English) | 581 mm |
| Overall Height (Metric) | 942 mm |
BUCHI Vacuum Pump V-600 for Rotavapor R-220 Pro Industrial Evaporator for multiple benchtop Rotavapors
Vacuum Pump V-600 is a chemically resistant 3-stage diaphragm pump with silent and economical operation that makes it suited to work with the R-220 Pro or multiple benchtop Rotavapors
| Noise Level | 40 to 64 dBA |
|---|---|
| Enclosure Rating | IP20 |
| Model | V-600 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Max. Vacuum | 1.5 mbar |
| Pump Type | Vacuum System |
BINDER™ Vacuum Pump VAP 5 ATEX for Flammable Solvents
The Vacuum Pump VAP 5 ATEX for Flammable Solvents is an ATEX chemical membrane pump with a nominal pumping speed of 3.6 m3/hr. and an ultimate pressure of 2 mbar.
| Enclosure Rating | IP55 |
|---|---|
| Flow Rate | 3.6 m³/hr. |
| Electrical Requirements | 120 V, 60 Hz |
| For Use With | BINDER™ Vacuum Drying Ovens VDL Series |
| Applications | Drying of flammable solvents |
| Voltage | 120 V |
| Model | VAP 5 |
| Amperage | 3.5 A |
| No. of Pump Heads | 2 |
| Certifications/Compliance | [Ex]** II 2/- G Ex IIB T4 Gb X |
| Maximum Pressure | 2 mbar |
| Max. Vacuum | 2 mbar |
| Pump Type | Vacuum System |
Binder Vacuum Pump VP2
Chemical membrane pump with a nominal air flow of 3.4 m³/h and final pressure of 1.5 mbar.
Sartorius Sartolab P20 Diaphragm Laboratory Pump
A key safety feature of Sartolab P20 Diaphragm Laboratory pump is the integrated pressure relief valve that serves as a protective mechanism, automatically activating to relieve pressure from a pressure buildup.
Sartorius Microsart™ e.jet Transfer Vacuum Pump
A new vacuum laboratory pump able to create sufficient vacuum for vacuum filtration and simultaneous transfer of the filtered liquid to waste
Sartorius Microsart™ Mini Vacuum Pumps
Microsart Mini vacuum pumps provide up-to-date technology for daily use in the microbiology laboratory environment
BUCHI V-80 Vacuum Pump
The Vacuum Pump V-80 is a chemically resistant PTFE diaphragm vacuum pump with space saving design. It covers essential needs in vacuum generation.
| Flow Rate | 1.3 m³/hr. |
|---|---|
| Applications | Rotary Evaporation |
| Voltage | 100/240 V |
| Maximum Pressure | Ambient |
| Max. Vacuum | 15 mbar |
| Pump Type | Oilless Diaphragm Pump |