Vacuum Pumps
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (12)
- (2)
- (13)
- (1)
- (26)
- (70)
- (5)
- (2)
- (1)
- (84)
- (5)
- (11)
- (3)
- (1)
- (1)
- (33)
- (3)
- (12)
- (12)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (6)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (11)
- (14)
- (5)
- (29)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (26)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (24)
- (2)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (19)
- (34)
- (70)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (21)
- (2)
- (14)
- (3)
- (3)
- (25)
- (23)
- (8)
- (55)
- (10)
- (4)
- (17)
- (1)
- (1)
- (45)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Maxima Rotary Vane Vacuum Pumps - 230 V, 50/60 Hz
Fisherbrand™ Maxima rotary vane vacuum pumps extend service intervals due to robust materials and design features.
| Alimentation électrique | 230 V, 50 Hz, 1 Ph, Cont. Euro. (Schuko) Plug |
|---|---|
| Applications | Vacuum Manifolds, Vacuum Oven, Mass Spectroscopy, Backing Turbo Pumps, Sputter Coater, Tube Furnace |
| Classification du boîtier | IP54 |
| Tension | 230 V |
Fisherbrand™ Maxima Rotary Vane Vacuum Pumps - Explosion Proof
Fisherbrand™ Maxima rotary vane vacuum pumps extend service intervals due to robust materials and design features.
| Alimentation électrique | 115 V, 60 Hz, 1 Ph, XPRF |
|---|---|
| Applications | Vacuum Manifolds, Vacuum Oven, Mass Spectroscopy, Backing Turbo Pumps, Sputter Coater, Tube Furnace |
| Classification du boîtier | Explosion Proof Motor |
| Tension | 115 V |
| Comprend | Exhaust Filter, Oil Fill Funnel, Hose Clamp |
| Type du moteur | Explosion Proof Rotary Vane |
Fisherbrand™ MaximaDry™ Diaphragm Vacuum Pump
Clean, reliable, oil-free vacuum pumps are ideal for low to high boiling point rotary evaporation and distillation, filtration, blotting, and solid phase extraction.
| Pression maximale | 15 psig |
|---|---|
| Classification du boîtier | IP44 |
Fisherbrand™ Maxima Rotary Vane Vacuum Pumps - 115 V, 60 Hz
Fisherbrand™ Maxima rotary vane vacuum pumps extend service intervals due to robust materials and design features.
| Alimentation électrique | 115 V, 60 Hz, 1 Ph, N.A. 115 V Plug |
|---|---|
| Applications | Vacuum Manifolds, Vacuum Oven, Mass Spectroscopy, Backing Turbo Pumps, Sputter Coater, Tube Furnace |
| Classification du boîtier | IP54 |
| Tension | 115 V |
| Comprend | Exhaust Filter, Oil Fill Funnel, Hose Clamp |
BINDER™ Vacuum Module with Vacuum Pump VP 2
Vacuum module with vacuum pump VP 2 - 120 V / 50-60 Hz option model, Pump chamber for installation of vacuum pumps, with switchable power socket.
| Alimentation électrique | 50/60 Hz |
|---|---|
| Dimensions (L x l x H) | 581 x 743 x 942 mm |
| Tension | 120 V |
| Température (métrique) Max | 110°C |
Binder Vacuum Pump VP1
Chemical membrane pump with a nominal air flow of 2.0 m³/h and final pressure of 7 mbar.
Heidolph™ RPM-Regulated Vacuum Pumps - Rotavac
Rotavac Vario Pumping Unit for use with Hei-VAP Core, Expert, and Ultimate; Rotavac Vario Tec for use with Hei-VAP Expert Control and Ultimate Control
| À utiliser avec | Heidolph Hei-VAP model |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE |
| Applications | Distillation, evaporation, suction |
| Pression maximale | 1.1 bar |
| Type de pompe | RPM-Regulated |
| Puissance | 160 W |
Labconco Scroll Pump
Scroll Pump with a displacement capacity of 103 liters/minute. Oil-less pump with true hydrocarbon-free design.
Labconco™ VACUUBRAND™ Hybrid™ Vacuum Pumps
Integrates high performance rotary vane pump with a chemical-resistant diaphragm pump to create a low maintenance, longer-lasting pump
| Longueur totale (métrique) | 22.9 cm |
|---|---|
| Débit | 115 L/min. |
| Vide max. | <3 x 10-3 mBar |
| Longueur totale (impériale) | 9 in. |
| Pression maximale | 1 atm |
| Type de pompe | Vacuum Pump |
| Largeur totale (impériale) | 18.9 in. |
| Poids (impériale) | 66 lb. |
| Hauteur totale (impériale) | 15 in. |
| Dimensions (L x l x H) | 9 x 18.9 x 15 in. |
| Hauteur totale (métrique) | 38.1 cm |
| Poids (métrique) | 30 kg |
Binder Vacuum Pump VP5 EX
ATEX chemical membrane pump with nominal pumping speed 1.9 m³/h, final pressure of 12 mbar, 230V/50Hz.
Sartorius Microsart™ e.jet Transfer Vacuum Pump
A new vacuum laboratory pump able to create sufficient vacuum for vacuum filtration and simultaneous transfer of the filtered liquid to waste
MilliporeSigma™ Recirculation Pump for Polyethylene Storage Tank (120 V)
Our Lab Water purification system portfolio offers a broad range of pure and ultrapure water purification systems and services designed for scientists working in pharmaceutical, clinical, academic, industrial, research, and government laboratories — in both validated and non-validated environments.
Labconco™ Welch Vacuum Pump
This chemically resistant vacuum pump is used for lyophilization or concentration of samples containing harsh chemicals like TFA, Acetonitrile, etc.
| Pression maximale | 0.002 mBar |
|---|---|
| Type de pompe | Rotary Vane Vacuum Pump |
| Classification du boîtier | IP54 |
MilliporeSigma™ Millivac™ Mini Pump
Compact, maintenance-free pumps that provide a consistent source of vacuum for filtration and other laboratory applications
| Longueur totale (métrique) | 22.6 cm |
|---|---|
| Débit | 6 L/min. |
| Longueur totale (impériale) | 8.8 in. |
| Matériau | Ryton (Pump Head), EPDM (Membrane), Fluoroelastomer (Valves) |
| Poids (impériale) | 4.1 lb. |
| Hauteur totale (impériale) | 5.5 in. |
| Poids à l’expédition (métrique) | 1.9 kg |
| Comprend | Hose connector |
| Hauteur totale (métrique) | 14.1 cm |
| Poids (métrique) | 1.9 kg |
| Poids à l’expédition (impériale) | 4.1 lb. |