Cell Culture Flasks
- (101)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (26)
- (79)
- (5)
- (172)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (3)
- (1)
- (23)
- (1)
- (31)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (63)
- (2)
- (1)
- (4)
- (12)
- (7)
- (4)
- (11)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (25)
- (1)
- (34)
- (1)
- (3)
- (5)
- (3)
- (2)
- (12)
- (3)
- (5)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (4)
- (49)
- (301)
- (1)
- (74)
- (1)
- (2)
- (1)
- (61)
- (5)
- (24)
- (47)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (10)
- (3)
- (11)
- (23)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (12)
- (29)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Falcon™ Tissue Culture Treated Flasks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from optically clear virgin polystyrene for easy viewing of sample or cells. Falcon™ Tissue Culture Treated Flasks features vacuum-gas plasma tissue culture treatment to ensure consistent growth surface.
| Revêtement de surface | TC-Treated |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Forme du fond | Rectangular |
| Matériau du bouchon | Polyethylene |
| Forme | Rectangular |
| À utiliser avec (application) | For enhanced cell attachment and growth |
Thermo Scientific™ Nunc™ Non-treated Flasks
Minimize the chance of contamination with these high-quality, optically clear polystyrene Nunc Non-Treated Flasks for suspension cell cultures.
| Traitement de surface | Non-treated |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Type de bouchon | Filter |
| Couleur de bouchon | White |
Thermo Scientific™ BioLite™ Cell Culture Treated Flasks
Thermo Scientific™ BioLite™ Cell Culture Treated Flasks featuring standard cell culture-treated surface, are a limited line of cell culture vessels for a wide range of cell types.
| Revêtement de surface | Cell Culture Treated |
|---|---|
| Type de produit | Cell Culture Flask |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE |
| Revêtement de surface | Surface-treated |
| Type de produit | Tissue Culture Flask |
| Stérilité | Sterile |
| Type de bouchon | Plug Seal |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Graduated | Yes |
| Type de goulot | Angled |
| Forme du fond | Flat |
| Surface d’écriture | Flat |
| À utiliser avec (application) | Cell growth |
Fisherbrand™ Surface Treated Sterile Tissue Culture Flasks, Vented Cap
Perfect for cell growth, cell yields aim on little or medium input volume.
| Couleur | Natural |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE |
| Revêtement de surface | Surface-treated |
| Type de produit | Tissue Culture Flask |
| Stérilité | Sterile |
| Type de bouchon | Vented |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Graduated | Yes |
| Type de goulot | Angled |
| Forme du fond | Flat |
| Surface d’écriture | Flat |
| À utiliser avec (application) | Cell growth |
| Matériau | Polycarbonate |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Classe | Class VI |
| Graduated | Yes |
| Comprend | 0.22μm PTFE pore |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For suspension cell culture, media preparation and storage |
Corning™ Primaria™ Tissue Culture Flasks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Improves attachment, spreading and growth for many primary cells or cell lines. Corning™ Primaria™ Tissue Culture Flasks are suitable for growing cells that grow poorly on conventional, negatively charged, standard tissue culture surfaces—including tumor cells, endothelial cells and hepatocytes.
| Matériau | Polystyrene |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de bouchon | Blue |
| Forme du fond | Rectangular |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
| Forme | Rectangular |
Thermo Scientific™ Nunc™ Cell Culture Treated Flasks with Filter Caps
Achieve maximum adhesion for a broad range of cell types with Thermo Scientific™ Nunc™ Cell Culture Treated Flasks with Filter Caps.
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Type de bouchon | Filter |
Corning™ Disposable Spinner Flask with Vent Cap and Angled Sidearms
PTFE Paddle Bushing was life tested for 2.5 months/24 hr./day at 125rpm
Corning™ PYREX™ Narrow Mouth Erlenmeyer Flask with Phenolic Screw Cap
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Suitable for mixing and storing culture media
| Description | Top style: Threaded |
|---|---|
| Mouth Style | Narrow |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Black |
| Type de goulot | Narrow Mouth |
| Matériau du bouchon | Phenolic |
| Surface d’écriture | Yes |
| À utiliser avec (application) | For mixing and storing culture media |
Corning™ 15L Reusable Glass Spinner Flask With 4 Vertical Sidearms
Side baffles; Stretch impeller design
| Hauteur (impériale) | 18 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 46 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Direct drive motor or magnetically driven paddle assembly |
| Capacité (métrique) | 15 L |
| Angle du bras latéral | Vertical |
| Diamètre (métrique) externe | 29 cm |
| Diamètre (métrique) du bouchon du bras latéral | 4.5 cm |
| Diamètre (métrique) du bras latéral | 4.5 cm |
| Diamètre (métrique) du bras latéral intérieur | 2.9 cm |
| Diamètre (impériale) externe | 11.4 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ Celstir™ Spinner Double Side Arm Flasks without Water Jacket
Provide maximum surface between culture and glass flask
| Revêtement de surface | PTFE Resin |
|---|---|
| Matériau du bouchon | Silicone Rubber |
| Autoclavable | Autoclavable |
Corning™ CellBIND™ Surface Cell Culture Flasks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increases suface wettability for more even and consistent cell attachment. Corning™ CellBIND™ Surface Cell Culture are available in a variety of sizes, designs and cap styles to meet all laboratory needs.
| Revêtement de surface | Corning Cellbind |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Type de bouchon | Vented |
| Couleur de bouchon | Orange |
| Graduated | Yes |
| Comprend | Lot numbers for ease in traceability |
| Matériau du bouchon | HDPE |
| Forme | Rectangular |
| À utiliser avec (application) | For optimal cell attachment |
Corning™ Closed System Solutions Centrifuge Tubes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Premium quality conical centrifuge tubes manufactured from high-quality, ultra-clear resins
| Nb par paquet | 1/Pk. |
|---|---|
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Sterile |
| Nbre par carton | 2/Cs. |
| Couleur de bouchon | Orange |
| Diamètre (métrique) Tube interne | 0.3 cm |
| Diamètre (métrique) de la tubulure extérieure | 0.63 cm |
Corning™ PYREX™ Low-Form Culture Flask
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For culturing organisms requiring a large surface area-to-volume ratio