Storage Microplates
- (5)
- (199)
- (4)
- (7)
- (12)
- (73)
- (5)
- (5)
- (53)
- (1)
- (1)
- (2)
- (45)
- (11)
- (1)
- (4)
- (4)
- (53)
- (4)
- (140)
- (16)
- (127)
- (62)
- (2)
- (47)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (116)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ 96-Well Assay Blocks
Manufactured from clarified polypropylene for optical clarity. Corning™ 96-Well Assay Blocks are ideal for compound storage, assay, and cell-growth applications.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Traitement de surface | Non-treated |
| Format | Standard |
| Matériau | Polypropylene |
| Couvercle | Without Lid |
| Type de liaison | Not Treated |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | For compound storage, assay and cell-growth application |
Thermo Scientific™ Abgene™ 96 Well 0.8mL Polypropylene DeepWell™ Sample Processing & Storage Plate for Genomics and NGS library preparation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
0.8 mL DeepWell™ sample processing and storage plates for automation, NGS and genomic library prep, cell culture and sample storage applications. Specifically designed for use with liquid handlers, and magnetic bead extraction
| Certifications/Conformité | Certified RNase, DNase, PCR Inhibitors, and human DNA Free. ANSI Compliant |
|---|---|
| Traitement de surface | Non-treated |
| À utiliser avec (équipement) | ALPS5000, ALPS3000, and ALPS50V Heat Sealers, Automated Liquid Handlers, Multidrop Combi, Centrifuges, Ultralow Freezers, Liquid Handlers |
| Description | 96-well Polypropylene Sample Processing & Storage Plates |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | 96-well plate |
| Code-barres | Custom Barcoding Available |
| Type de liaison | Low binding PP |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | Automation Liquid Handlers, Biobanking, Genomics, Sample Prep, NGS, Sequencing, Long and Short Term Storage, Drug Discovery, Vaccine Research, PCR and qPCR sample preparation |
| État réglementaire | For Research Use Only. Not for use in diagnostic procedures. |
| Exempt de DNase | Yes |
| Array | 8 x 12 |
| Plate Size | ANSI/ SLAS Standard |
| Format | Standard |
| Stérilité | Cleanroom |
| Nbre par carton | 50 |
| Type de puits | Round, Conical Bottom (V-well) |
| Gamme de produits | Abgene |
| Exempt de RNase | Yes |
| Volume (métrique) du puits | 800 μL |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ 96-Well Polypropylene Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ideal for storage—feature generous 500μL well volumes
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Format | Standard |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Type de puits | Round |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | For storage feature generous 500μL well volumes |
Fisherbrand™ 96-Well DeepWell™ Polypropylene Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ideal for storage because of the low-binding characteristics of polypropylene.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Couleur | Natural |
| Format | Standard |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de puits | Round |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | For storage of low-binding characteristics of polypropylene |
Fisherbrand™ 384-Well DeepWell Polypropylene Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store more material and are ideal for compound library storage
Fisherbrand™ 384-Well ShallowWell Polypropylene Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Small volume applications
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ANSI |
| Format | Standard |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de puits | Round, Conical Bottom (V-well) |
| Nbre de puits | 384 |
Fisherbrand™ 384-Well Polypropylene Plates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Feature higher well density for economical use of expensive reagents
| Array | 16 x 24 |
|---|---|
| Certifications/Conformité | ANSI |
| Format | Standard |
| Matériau | Polypropylene |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre de puits | 384 |
| À utiliser avec (application) | For storage of compounds and nucleic acid libraries |
Biotix™ 96-Square V-Bottom Deep Well Microplates
Clear, stackable plates help save space in incubators and freezers.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 44 mm |
| Traitement de surface | Non-treated |
| Format | Standard |
| Nb par paquet | 5 |
| Matériau | Polypropylene |
| Couvercle | Without Lid |
| Type de puits | Square, Conical Bottom (V-well) |
| Code-barres | No Barcode |
| Type de liaison | Non Binding |
| Nbre de puits | 96 |
| BreakApart | No |
| Traitement de surface | Non-treated |
|---|---|
| Nb par paquet | 5 |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Microplate |
| Couvercle | Without Lid |
| Code-barres | No Barcode |
| Type de liaison | Non Binding |
| Nbre de puits | 96 |
| BreakApart | No |
| Exempt de DNase | Certified free of RNase, DNase, human DNA, Pyrogens and PCR Inhibitors. |
| Array | 8 x 12 |
| Couleur | Clear |
| Hauteur (métrique) | 41.5 mm |
| Largeur (métrique) | 85.48 mm |
| Format | Standard |
| Volume total (métrique) du puits | 1.2 mL |
| Type de puits | Round |
Thermo Scientific™ Nunc™ 384-Well Polypropylene DeepWell™ Storage Plate
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Simplify compound library storage with the Thermo ScientificTM NuncTM DeepWellTM 384-Well Plate.
Thermo Scientific™ Nunc™ 96-Well Polypropylene Sample Processing & Storage Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Store samples safely with these low-binding 96-well polypropylene plates, which will not allow DNA or proteins to bind and will allow for complete sample recovery.
| Traitement de surface | Non-treated |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | ALPS5000, ALPS3000, and ALPS50V Heat Sealers, Automated Liquid Handlers, Multidrop Combi, Centrifuges, Ultralow Freezers, Liquid Handlers |
| Description | 96-well Polypropylene Sample Processing & Storage Plates |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | 96-well plate |
| Couvercle | Without Lid |
| Type de liaison | Low binding PP |
| Nbre de puits | 96 |
| À utiliser avec (application) | Automation Liquid Handlers, Biobanking, Genomics, Sample Prep, NGS, Sequencing, Long and Short Term Storage, Drug Discovery, Vaccine Research, PCR and qPCR sample preparation |
| État réglementaire | For Research Use Only. Not for use in diagnostic procedures. |
| Exempt de DNase | Yes |
| Array | 8 x 12 |
| Plate Size | ANSI/ SLAS Standard |
| Format | Standard |
| Gamme de produits | Nunc |
| Exempt de RNase | Yes |
Axygen™ Storage Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For sample collection, in-vitro growth chambers and long term storage.
Axygen™ Storage Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For sample collection, in-vitro growth chambers and long term storage.
Axygen™ Storage Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For sample collection, in-vitro growth chambers and long term storage.
Axygen™ Storage Microplates
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For sample collection, in-vitro growth chambers and long term storage.