Reservoirs and Liners
- (3)
- (11)
- (2)
- (1)
- (10)
- (8)
- (64)
- (113)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (17)
- (105)
- (3)
- (37)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (37)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (39)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (35)
- (3)
- (2)
- (3)
- (9)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (87)
- (108)
- (3)
- (16)
- (150)
Filtered Search Results
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Pipetting Reservoir |
Fisherbrand™ Reagent Reservoir
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reagent Reservoirs offer a fresh and modern design with enhanced features to streamline pipetting procedures.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Bottom Shape | V-bottom |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 24.13 mm |
| Type | Reservoir |
| Length (Metric) | 132.33 mm |
| Capacity (Metric) | 25 mL |
| Color | Opaque-white |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polystyrene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Filling Multi-channel Pipettors |
| Channels | 12 |
Corning™ Costar™ Sterile Disposable Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from modified polystyrene for strength. Corning™ Costar™ Sterile Disposable Reagent Reservoirs are ideal for repetitive filling of multichannel pipetters.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 145 mm |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Axygen™ Disposable V-Bottom Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to accommodate all multichannel pipettor
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| Certifications/Compliance | ANSI, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
VistaLab™ Technologies Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unique trough-within-trough design maximizes reagent recovery
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Certifications/Compliance | Pyrogen-free |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | General Liquid Handling |
| Channels | 1 |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Reservoir Cooler |
| Quantity | 2 |
| Bottom Shape | V-bottom |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Channels | 1 |
Fisherbrand™ Disposable Divided Well Pipette Basins
Disposable basins offer convenience, fast cleanup
| Capacity (Metric) | 25 mL |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
Axygen™ Single Well High Profile Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured with virgin polypropylene for excellent chemical resistance
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/SLAS, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
Axygen™ Multi Well High Profile Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured with virgin polypropylene for excellent chemical resistance
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/SLAS, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
Corning™ Costar™ Transtar™-96 96-Well Liquid Transfer System Accessories: Reservoir Liners
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use with 96-well plates
| No. per Case | 100/Cs. |
|---|---|
| No. per Pack | 1/Pk. |
| For Use With (Application) | Ideal for repetitively filling multi-channel pipettors |
| Sterility | Sterile |
Corning™ PYREX™ HPLC Reservoir, Single Cavity
Reservoirs have a central cavity for a mobile phase inlet reservoir
| Type | HPLC Reservoir |
|---|---|
| No. per Case | 1/Cs. |
| Material | Plastic |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Reservoirs have a central cavity for a mobile phase inlet reservoir |
Axygen™ Single Well Medium Profile Reagent Reservoirs
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured with virgin polypropylene for excellent chemical resistance
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Reagent Reservoir |
| Capacity (Metric) | 170 mL |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ANSI/SLAS, RNase/DNase-free, non-pyrogenic |
| Channels | 384 |
DWK Life Sciences Wheaton™ HPLC Mobile-Phase Reservoirs
Suitable for use as mobile phase and filtration reservoirs, as well as general sample and buffer storage
| Type | HPLC Mobile-phase Reservoir |
|---|---|
| Bottom Shape | Flat |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type I and ASTM E 438 Type I, Class A |
| For Use With (Application) | Ideal for mobile phase or filtration reservoir |