Wash Bottles
- (4)
- (82)
- (9)
- (1)
- (28)
- (169)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (257)
- (2)
- (15)
- (9)
- (4)
- (16)
- (122)
- (10)
- (44)
- (5)
- (18)
- (73)
- (2)
- (4)
- (7)
- (83)
- (13)
- (1)
- (1)
- (63)
- (13)
- (1)
- (23)
- (17)
- (16)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (17)
- (6)
- (128)
- (5)
- (4)
- (87)
- (41)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Nalgene™ Unitary™ LDPE Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Dispense contents without tipping or shaking by using these LDPE wash bottles, designed with a wide mouth for faster, easier filling.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Couleur | Translucent |
| Description | LDPE bottle/tubulation |
| Type de produit | Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduated | No |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
Fisherbrand™ Easy-Squeeze Wash Bottles, 6/Cs.
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Easy to fill and ready to use
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6.81 in. |
| Type de produit | Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Capacité | 17 oz., 500mL |
| Bouche | Wide |
| Diamètre (métrique) | 76 mm |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
| Hauteur (métrique) | 173 mm |
| Capacité (métrique) | 500 mL |
| Diamètre (impériale) | 2.99 in. |
| Capacité (impériale) | 17 oz. |
| Taille du bouchon | 38-415 mm |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ GHS Labeled Right-to-Know Safety-Vented Wash Bottles
Unique valve prevents pressure build-up, eliminating potentially dangerous chemical drips and allows dispensing of wash bottle in upright or inverted position.
| Distribution par le bouchon | Yes |
|---|---|
| Type de produit | Safety-vented Wash Bottle |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | LDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Taille du bouchon | 53 mm |
| Graduated | No |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
Fisherbrand™ Solvent-Vented™ and Safety-Labeled Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Pre-printed with Chemical name and formula. Fisherbrand™ Solvent-Vented™ and Safety-Labeled Wash Bottles have a patented valve which eliminates drips and allows bottle to dispense upright or inverted.
| Certifications/Conformité | OSHA 29 CFR 1910.1200 |
|---|---|
| Couleur | Translucent |
| Capacité (métrique) | 500 mL |
| Matériau | LDPE |
| Capacité (impériale) | 16 oz. |
| Taille du bouchon | 53 mm |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Safety-Labeled Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Includes Department of Transportation (DOT) and National Fire Protection Association (NFPA) codes and symbols. Fisherbrand™ Safety-Labeled Wash Bottles also include Chemical Abstract Service (CAS) number, protective equipment symbols and target organ inf.
| Certifications/Conformité | OSHA 29 CFR 1910.1200 |
|---|---|
| Couleur | Natural |
| Capacité (métrique) | 500 mL |
| Matériau | Polyethylene |
| Capacité (impériale) | 17 oz. |
| Taille du bouchon | 53 mm |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Translucent White Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Versatile bottles with single drop or fine stream options.
| Couleur | Translucent |
|---|---|
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ GHS Labeled Right-to-Know Safety-Vented Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Unique valve prevents pressure build-up, eliminating potentially dangerous chemical drips and allows dispensing of wash bottle in upright or inverted position.
| Capacité (métrique) | 500 mL |
|---|---|
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Cap |
| Taille du bouchon | 53 mm |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth Right-to-Know LDPE Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Meet regulatory labeling requirements for chemical containers. These Right-to-Know Wash Bottles use standard, instantly recognizable symbols and colors.
| Distribution par le bouchon | Yes |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Meet requirements of OSHA Hazard Communication Regulation [29 CFR 1910.1200(f)(4)]. |
| Description | RTK Wash Bottle |
| Type de produit | Safety Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduated | No |
| Bouche | Narrow |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Vented Unitary Right-to-Know LDPE Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Keep hazardous volatile liquids off the lab bench. Unitary wash bottles feature a unique vent system, and eliminate draw tube assembly and associated risk of contamination.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Meet OSHA requirements for workplace chemical container labeling. |
| Unitaire | Yes |
| Description | RTK Wash Bottle |
| Type de produit | Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Graduated | No |
| Bouche | Narrow |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Right-to-Understand Safety Wash Bottles featuring Globally Harmonized System (GHS) labeling
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Prevent chemical accidents in the lab with these Wash Bottles. Bottles are labeled following the Globally Harmonized System (GHS).
| Distribution par le bouchon | Yes |
|---|---|
| Capacité (métrique) | 500 mL |
| Type de produit | Safety Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Capacité | 16 oz., 500 mL |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Capacité (impériale) | 16 oz. |
| Taille du bouchon | 28 mm |
| Graduated | No |
| Bouche | Narrow |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
Corning™ Reusable Low Density Plastic Narrow Mouth Wash Bottles with PP Screw Cap
Low-density polyethylene; with polypropylene screw cap.
| Nb par paquet | 1/Pk. |
|---|---|
| Matériau | LDPE |
| Stérilité | Non-sterile |
| Nbre par carton | 12/Cs. |
| Forme | Cylindrical |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Unitary™ Red LDPE Safety Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Easily find these red LDPE safety wash bottles, which feature a wide mouth for faster, safe filling, and provide instant recognizability and identification.
| Distribution par le bouchon | No |
|---|---|
| Description | LDPE bottle/tubulation |
| Nb par paquet | 4 |
| Type de produit | Safety Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Couleur de bouchon | Red |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
| Couleur | Red |
| Nbre par carton | 4 |
| Taille du bouchon | 38 mm |
| Graduated | No |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Economy Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Prevent separation when squeezing these LDPE economy wash bottles, which feature a tight-fitting draw tube and closure.
| Distribution par le bouchon | Yes |
|---|---|
| Couleur | Translucent |
| Type de produit | Economy Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduated | No |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Narrow |
| Comprend | Stem and draw tube |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth LDPE Wash Bottles
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Pour without sputter with these wide-mouth LDPE wash bottles which feature through-the-top closure and stem molded in one piece.
| Distribution par le bouchon | Yes |
|---|---|
| Couleur | Translucent |
| Description | Polypropylene copolymer draw tube |
| Type de produit | Wash Bottle |
| Matériau | LDPE |
| Type de bouchon | Screw Cap |
| Graduated | No |
| Matériau du bouchon | Polypropylene |
| Bouche | Wide |
| Closure Included | Yes |
| Forme | Cylindrical |